405 2

Zwolniony dyscyplinarnie za skuteczne leczenie medyczną marihuaną. Wywiad z dr Markiem Bachańskim [WIDEO]

Doktor Marek Bachański, specjalista pediatrii i neurologii dziecięcej z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie za leczenie małych pacjentów medyczną marihuaną został dyscyplinarnie zwolniony po 20 latach pracy. Nadal nie odzyskał pełni praw do wykonywania zawodu.

Po uzyskiwaniu znikomych efektów leczenia lekoopornej padaczki u dzieci dr Marek Bachański postanowił wprowadzić leczenie kannabinoidami. W lipcu 2015 roku Zarząd Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, w którym doktor pełnił funkcję neurologa dziecięcego, oskarżył go o stosowanie terapii zagrażającej życiu i zdrowiu pacjentów – terapii, która polegała na leczeniu medyczną marihuaną. Dr Bachańskiemu zarzucono braki w dokumentacji medycznej, a konkretnie brak zgłoszenia prowadzenia eksperymentu medycznego.

Po przeprowadzonym śledztwie, przesłuchaniu świadków i innych lekarzy (m.in. tych, którzy przejęli pacjentów dr Bachańskiego), sprawa została umorzona przez Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Warszawie, a doktor Marek Bachański powrócił do pracy w Centrum Zdrowia Dziecka. W teorii…

Chciałby móc leczyć tak jak wcześniej

Na dzień dzisiejszy dr Marek Bachański nie ma kontaktu z pacjentami. Czuje, że jako lekarz jest ograniczony, gdyż nie może pomagać pacjentom w takim stopniu jak kiedyś przepisując terapię medyczną marihuaną, a która w wielu przypadkach mogłaby okazać się skuteczna.

„Nie mam kontaktu z pacjentami. Opisuję badania EEG. Potrafię jednak więcej. Chciałbym do tej pracy wrócić.” – wyznaje dr Bachański

O tym jednak zadecyduje sąd. Sytuacja wydaje się być jeszcze bardziej absurdalna, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że przed złożeniem zawiadomienia do prokuratury terapie dr Bachańskiego przynosiły efekty. Spośród grupy 9-ciorga dzieci chorych na ciężką postać epilepsji u 5-ciu z nich nastąpiła znaczna redukcja ilości napadów.

„Nie było złych wyników, wręcz można powiedzieć, że na tak chorych pacjentów wyniki były bardzo dobre.” – opowiada

Wśród tych dzieci jest Max – syn Doroty Gudaniec – u którego odnotowano 90% spadek ataków.

Przez odebranie dr Bachańskiemu praw do leczenia dwoje małych pacjentów niestety zmarło w skutek bardzo ciężkich napadów. Jedno dziecko nie doczekało terapii, drugiemu tą terapię – chociaż przynosiła efekty – przerwano.

Doktor nadal jest dobrej myśli jeśli chodzi o leczenie medyczną marihuaną. Podkreśla jednak, że nie można jednoznaczenie stwierdzić, że terapia konopiami w zakresie neurologii dzieciecej z góry pomoże wszystkim pacjentom, gdyż każdy przypadek jest inny, ale przy ciężkich atakach epilepsji lub tikach warto spróbować.

„Najskuteczniejszy rodzaj terapii to jest terapia, która jest dobrze dobrana do pacjenta.” – podsumowuje dr Marek Bachański

Jak dodaje w rozmowie z nami – połowa pacjentów z najcięższymi objawiami Zespołu Dravet uzyskała poprawę stanu zdrowia po wprowadzeniu leczenia medyczną marihuaną, a zaznaczyć trzeba że, 20% pacjentow z tą przypadłością nie udaje się uratować.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z rozmowy

Kolejne szkolenie – szansa nie tylko dla lekarzy, ale także dla pacjentów

Dr Marek Bachański chętnie bierze udział w szkoleniach organizowanych przez Centrum Terapeutyczne MaxHemp. Dzięki nim może podzielić się wiedzą z innymi specjalistami, wymienić poglądy i doświadczenia. Jak twierdzi dr Bachański zainteresowanie szkoleniami jest duże.

„Nie tylko neurolodzy dziecięcy są zainteresowani takim rodzajem terapii, ale inne specjalności medyczne też dlatego, że konopie możemy zastosować w wielu specjalnościach jako leczenie wspomagajace. Myślę, że różne specjalności lekarskie i różni medycy będą z takich szkoleń korzystać.”– stwierdza

Świadczy o tym m.in. zadeklarowana na najbliższe szkolenie (10 – 11 marca – red.) prawie 100% frekwencja i to nie tylko lekarzy neurologów. Doktor uważa, że dzięki takiemu zainteresowaniu większe są szanse pacjentów na dostęp do medycznej marihuany. Podziela w tej kwestii zdanie większości, że chociaż nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii to krok naprzód bo pozwala na przepisywanie medycznej marihuany, to ten preparat nie jest tak dostępny dla pacjentów tak jak w Niemczech, czy Czechach.

Ze względu na nadmiar obowiązków Dr Marek Bachański jest w Centrum Terapeutycznym MaxHemp raz na 3 – 4 miesiące, ale zachęca do kontaktu przez Centrum Terapeutyczne Max Hemp aby służyć fachową radą i pomocą.

 

Komentarze

Komentarzy

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

komentarze 2

  1. Magda

    No bo pacjent ma być LECZONY a nie, WYLECZONY. Na takim wyleczonym nie można już zarobić..

  2. Magda

    Bo pacjent ma być LECZONY a nie, WYLECZONY. Na takim wyleczonym nie można już zarobić..

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com