552

Zaburzenia odżywiania związane z niedoborem endokannabinoidów

Nowe badania wskazują, że niedobór endokannabinoidów w mózgu może przyczyniać się do anoreksji i bulimii.

Endokannabinoidy to złożone substancje w mózgu, które wpływają na funkcjonowanie organizmu w sposób przypominający działanie marihuany, która jest często wykorzystywana rekreacyjnie i jest dobrze znana ze sposobu w jaki wpływa na apetyt. Zgodnie z wynikami badań, deficyt endokannabinoidów jest związany ze zmniejszonym apetytem.

Zaburzenia odżywiania i wpływ endokannabinoidów

W badaniach opublikowanych w Biological Psychiatry, naukowcy badali stan systemu endokannabinoidowego przez określenie, czy nastąpił wzrost czy spadek gęstości receptorów endokannabinoidowych CB1. Użyli do tego pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), aby zobrazować kilka obszarów mózgu. Następnie porównali tę gęstość, z gęstością u kobiet z anoreksją lub bulinią i zdrowymi kobietami.

Po analizie, naukowcy stwierdzili deficyty w poziomach endokannabinoidów lub zmniejszenie funkcji receptora CB1 w mózgu u kobiet z anoreksją. Dostępność CB1R była wyższa w regionie mózgu o nazwie Insula, wśród kobiet z anoreksją i bulimią. Insula “jest regionem, który integruje postrzeganie ciała, informacje smakowe, emocje, układ nagrody i funkcje, które powodują zaburzenia w tej grupie pacjentów,” wyjaśnił Dr Koen Van Laere, główny autor badań.

“Rola endokannabinoidów w kontroli apetytu jest oczywiście ważna. Te nowe dane wskazują na ważne połączenie między tym systemem a zaburzeniami odżywiania,” dodaje John Krystal, redaktor Biological Psychiatry.

Dodatkowe badania są potrzebne do ustalenia, czy obserwowane zmiany są spowodowane przez chorobę, czy też neurochemiczne zmiany, które służą jako czynniki ryzyka rozwoju zaburzeń odżywiania. Naukowcy mają nadzieję, że wyniki badań mogą prowadzić do potencjalnego nowego celu dla rozwoju leków na zaburzenia odżywiania.

O autorze:

Redaktor naczelny portalu MedycznaMarihuana.com Twórca marki BioHemp.pl, AnandaMed.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do konopii indyjskich.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności