1782

Wpływ medycznej marihuany na regenerację kości i leczenie osteoporozy

W samych Stanach Zjednoczonych około 10 milionów obywateli w wieku powyżej 50 lat cierpi na osteoporozę, a 80% z nich to kobiety. Dodatkowe 34 miliony ma obniżoną masę kostną lub osteopenię, co stanowi łatwą drogę do rozwoju osteoporozy. Najnowsze badania wskazują, że układ endokannabinoidowy odgrywa istotną rolę w rozwoju masy kostnej, co skłania naukowców do szukania odpowiedzi na pytanie, czy medyczna marihuana może być pomocna w walce z osteoporozą? Jaki wpływ ma marihuana na regenerację kości i leczenie osteoporozy?

Samo słowo osteoporoza oznacza „porowate kości” i związane jest z procesem starzenia. Jest to stan, w którym nasze kości tracą zawartość mineralną i masę, przez co stają się bardziej kruche i podatne na złamania. Choroba może zaatakować każdą kość, ale najbardziej podatne są kości biodrowe oraz kręgosłup. Szacuje się, że co druga kobieta i co czwarty mężczyzna doznają złamań kości właśnie z powodu osteoporozy.

W profilaktyce i leczeniu osteoporozy najczęściej przepisywane są leki oparte na bisfosfonianach. Powodują one jednak szereg skutków ubocznych, a najczęstsze z nich to nudności, rozstrój żołądka i zapalenie przełyku. Niektórzy pacjenci skarżą się także na ból kości, stawów i mięśni i arytmię serca. W skrajnych przypadkach dochodzi do martwicy (uszkodzenia) kości szczęki. Już w 2011 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała ostrzeżenie dotyczące tej grupy leków. FDA zasugerowało wówczas, że przyjmowanie któregokolwiek z leków na bazie bisfosfonianów przez okres około 5 lat może spowodować kruchość kości a w efekcie ich łamanie się mimo braku wystapienia urazu.

Biorąc pod uwagę powyższe skutki uboczne leków na receptę, naukowcy poszukują bezpiecznej alternatywy, którą może być właśnie medyczna marihuana.

Obiecujące wyniki badań izraelskiego badacza

regenerację kości i leczenie osteoporozyW prawidłowym rozwoju kości zachodzi równowaga między osteoblastami (komórkami tworzącymi kości) oraz osteoklastami (komórkami mającymi zdolność rozpuszczania i resorpcji tkanki kostnej). Wraz z wiekiem osteoblasty przestają „nadążać” za osteoklastami, co prowadzi do osteoporozy. W szkielecie występują również główne elementy układu endokannabinoidowego – w tym receptory CB1 i CB2 – oraz dwa główne endokannabinoidy – anandamid i 2-AG – które biorą udział w regulowaniu metabolizmu kości.

W jednym z badań na starych myszach, które przeprowadził izraelski naukowiec, wykazano, że niedobór receptora CB1 powoduje (uzależnioną od wieku) osteoporozę. Spowodowana jest ona resorpcją kości i spowolnieniem procesu ich tworzenia. W efekcie prowadzi to do zwiększenia liczby komórek tłuszczowych w szpiku kostnym.

Receptory CB2 ulegają ekspresji w osteoblastach i osteoklastach, a ich aktywacja stymuluje tworzenie kości i hamowanie resorpcji. U myszy z niedoborem receptorów CB2 wykryto znacznie przyspieszoną utratę masy kostnej związanej z wiekiem jednak aktywacja CB2 proces ten spowolniła.

Mając na uwadze istotną rolę układu endokannabinoidowego w procesie tworzenia kości uważa się, że egzogenne kannabinoidy (naturalne lub syntetyczne) będą skuteczne w leczeniu osteoporozy. Naukowiec, który przeprowadzał badanie na myszach stwierdził, że podawane THC i CBD będzie stymulować także proces zrastania kości.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Wydaje się zatem, że stosowanie kannabinoidów zawartych w konopiach w przypadku osteoporozy (jak i jej zapobieganiu) może być bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż standardowe leki, jak również pozytywnie wpływać na proces zrastania złamanych kości.

baner_bionateo_mm

Źródło: bigbudsmag.com


KONOPIE W LECZENIU OSTEOPOROZY

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności