1702 0

Właściwości i zastosowanie medycznej marihuany, która trafi do polskich aptek. Wywiad z dr Jackiem Cieżkowiczem [WIDEO]

Według wiarygodnych źródeł medyczna marihuana miała trafić do konińskiej, poznańskiej oraz wrocławskiej apteki sieci PRIMA ponad tydzień temu – 17 grudnia. Tak się jednak nie stało. Wszelkim mediom zarzucono nierzetelność, a cała sprawa przez społeczeństwo potraktowana została jako fałszywy news i chęć manipulacji.

Rzeczywiście, podany wcześniej termin dostawy suszu nie został dotrzymany,  jednak stało się tak z powodu pewnych procedur, które opóźniły dotarcie przesyłki do Polski. Pewne jest jednak, że medyczna marihuana do aptek na pewno trafi, gdyż paczka jest już w drodze. Kiedy dotrze?

„Mieliśmy kilka sprzecznych informacji. Teraz mamy informację, że susz ma być za kilka dni. Jeszcze nie ma go w aptekach. Niemniej jednak sam wypisałem już kilka recept na medyczną marihuanę, ale pacjenci muszą poczekać z ich realizacją.” – wyjaśnia w wywiadzie dla naszego portalu dr Jacek Cieżkowicz z Centrum Terapeutycznego Max Hemp

Susz o wysokiej zawartości THC

Importowany przez kanadyjską firmę Spectrum Cannabis susz pochodzić będzie wyłącznie z roślin odmiany Lemon Skunk.

„Na razie nie ma możliwości produkcji z tego suszu oleju. Apteki nie są na chwilę obecną do tego przygotowane, przez co także zastosowanie tego suszu jest nieco ograniczone.” – mówi dr Cieżkowicz

Co więcej, susz pochodzi z odmian sativa i zawiera 19% THC i mniej niż 1% CBD, przez co można przeznaczyć go do leczenia tylko pewnej grupy schorzeń. Proporcje te, a zwłaszcza niezwykle niska zawartość kannabidiolu wzbudziły w potencjalnych odbiorcach niepewność i obawy. Dr Cieżkowicz uspokaja jednak i zachęca do równoczesnego stosowania oleju CBD, który wysoką zawartość THC zrównoważy.

Na dzień dzisiejszy wiadomo, że cena suszu prawie dwukrotnie przewyższy tą czarnorynkową i oscylować będzie na poziomie najprawdopodobniej około 65zł za 1 gram.

Metody podawania i przeciwwskazania

Wśród pacjentów Izraela (lidera badań nad medyczną marihuaną) najpopularniejszą metodą przyjmowania kannabinoidów jest palenie, które choć niesie za sobą pewne skutki uboczne to w krótkim czasie pozwala dostarczyć do krwioobiegu wysokie dawki  leku i zapewnić natychmiastowe działanie.

Niestety, zastosowanie suszu o wysokiej zawartości THC, które powoduje przyspieszenie akcji serca i obniża ciśnienie, może wiązać się z pewnym ryzykiem:

„Jeśli chodzi o stosowanie produktów o wysokiej zawartości THC najbardziej poważnym przeciwwskazaniem są zaburzenia rytmu serca (…) oraz migotanie przedsionków.” – wyjaśnia dr Jacek Cieżkowicz

Dowiedz się więcej o przeciwwskazaniach oraz dawkowaniu z materiału wideo:

Kropla w morzu potrzeb

Pierwsza przesyłka, która dotrze do Polski, zawierać będzie kilka kilogramów suszu. W jaki sposób i w jakich ilościach pacjenci będą mogli go nabyć?

„Dostępne będą opakowania po 5 i 10 gramów suszu.” – mówi dr Jacek Cieżkowicz – „Jednak podobnie jak w przypadku wszystkich substancji narkotycznych, pacjent może uzyskać  około 30 mg suszu w ramach jednej recepty, która ważna jest przez okres 3 miesięcy.”

Chociaż w kwestii dostępności medycznej marihuany dla polskich pacjentów mówić można o znacznym przełomie, nie do końca obecne rozwiązanie zdaje się być satysfakcjonujące.

„Będąc w ostatnim czasie w Izraelu uczestniczyłem w dyskusjach na temat tego, czy istnieje medycyna konopna, czy też należy stosować produkty konopne włączając je do szeroko pojętej, ogólnej medycyny? Uważam, że powinniśmy posługiwać się i dążyć do stworzenia w przyszłości medycyny konopnej.” – podkreśla dr Cieżkowicz

Wiedzę i doświadczenie na temat terapii cannabis, oparte także na światowych badaniach dr Jacek Cieżkowicz zdobywa od ponad 5 lat. Dostępne obecnie w Polsce rozwiązanie, ilość sprowadzanego suszu oraz zakres wiedzy lekarzy uważa na chwilę obecną za niewystarczające.

 baner_bionateo_mm

Komentarze

Komentarzy

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com