697

Uprawa roślin indoor cz. 2 – oświetlenie

Uprawa indoor – oświetlenie. Źródło światła jest jednym z najistotniejszych elementów decydujących o powodzeniu każdej uprawy. Spośród wszystkich czynników zewnętrznych, poza temperaturą oraz dostępnością wody i dwutlenku węgla to właśnie od natężenia światła zależy intensywność fotosyntezy u roślin. Obecnie na rynku mamy dostęp do różnych technologii, które ze względu na swoją specyfikę mają do zaoferowania różne właściwości i parametry. Warto o nich pamiętać kiedy planujesz swoją uprawę i dobierasz pozostałe akcesoria, które pojawią się w growboxie.

Stare, poczciwe HPS i MH

Wysokoprężne lampy sodowe (HPS) i metalohalogenkowe (MH) należą do tradycyjnych źródeł światła. Licząc od momentu pojawienia się w ogólnodostępnej sieci sprzedaży, technologia ta gości na rynku już 54 lata. Mimo to nadal jest uważana przez wielu użytkowników za jedyne słuszne oświetlenie. „Sodówka” jest lampą wyładowczą, daje charakterystyczne pomarańczowe światło o długości fali 589,3 nm co mieści się w zakresie promieniowania czynnego fotosyntetycznie. To właśnie dlatego są wykorzystanie przy uprawie roślin. Produkowane obecnie HPSy mają zazwyczaj moc od 50 do 1000 W, a ich trwałość szacuje się, w zależności od konstrukcji na 10-24 tys. godzin.

„Rtęciówka”, bo tak często nazywana jest lampa MH, również jest wysokoprężną lampą wyładowczą. W tym przypadku środowiskiem wyładowczym jest jednak mieszanina par rtęci, argonu oraz halogenków metali. Parametry skuteczność świetlna czy żywotność są porównywalne do lamp HPS, ale z uwagi na odmienną temperaturę barwową (duża ilość niebieskiego światła), lampy metalohalogenkowe są szczególnie wskazane na czas wzrostu wegetatywnego roślin.

uprawa indoor oswietlenie HPS

Zarówno HPS jak i MH do prawidłowego działania potrzebują układu zasilającego, tak zwanego balastu. Na rynku dostępne są obecnie zasilacze magnetyczne oraz elektroniczne, ale różnice między nimi omówimy przy okazji innego artykułu. Ponadto potrzebny będzie odbłyśnik, który pomoże w odpowiednim rozdysponowaniu światła na całej powierzchni uprawowej. Pamiętaj, że w porównaniu do innych źródeł światła, lampy sodowe i metalohalogenkowe wydzielają stosunkowo dużo ciepła. W zależności od temperatury w otoczeniu growboxa może to być zarówno wadą jak i zaletą.

Idzie nowe – oświetlenie LED a uprawy indoor

Technologia LED zdobywa coraz nowsze obszary rynku. Diody elektroluminescencyjne znajdują zastosowanie w oświetleniu domowym, drogowym, sprzęcie RTV i AGD, od jakiegoś czasu wyraźnie zaznaczają swoją obecność wśród dostępnych oświetlaczy uprawowych.


Growboxy, oświetlenie i inne artykuły ogrodnicze dostępne są w specjalistycznym sklepie www.flora-fauna.pl


Skupimy się na diodach COB (Chip on Board), które są najdynamiczniej rozwijająca się technologią LED. Dzięki innowacyjności tych diod, możliwe jest otrzymanie strumienia światła o dużej gęstości na niewielkiej powierzchni. Ponadto COB pozwala na uzyskanie różnego kąta rozsyłu światła, a dodatkowo możliwe jest jeszcze zastosowanie soczewek skupiających lub rozpraszających.

uprawa indoor LED oswietlenie

Większość produkowanych obecnie paneli LED skupia się właśnie na technologii COB. W zależności od zastosowanych modułów można dość swobodnie dobierać temperaturę barwową. Oprócz tego LEDy dają możliwość płynnej regulacji mocy za pomocą potencjometra. Tym co odróżnia je od lamp wysokoprężnych to mniej wydzielanego ciepła (grzeją się głównie zasilacze, które często są poza growboxem) i zdecydowanie wyższa klasa energooszczędności. Do efektywnego oświetlenia powierzchni 1.44m2 potrzeba lampy HPS lub MH o mocy 600 W. Przy zastosowaniu diod COB na tej samej powierzchni wystarczająca będzie moc ok. 400-450 W. LEDy z pewnością pomogą obniżyć rachunki z zakładu energetycznego. Należy jednak pamiętać, że sam zakup sprzętu będzie wiązał się z większym kosztem niż w przypadku lamp i osprzętu HPS/MH.

CMH – najbardziej zbliżone widmo do światła słonecznego

Coraz popularniejszą technologią oświetlenia uprawowego stają się lampy CMH (Ceramic Metal Halide). To co wyróżnia je na tle wcześniej wymienionych lamp to barwa światła najbardziej zbliżona do naturalnego światła słonecznego. Według niektórych specjalistów przy użyciu lampy CMH o mocy 315W można z powodzeniem osiągnąć wyniki porównywalne do tych spod HPS 600W, choć sceptycy twierdzą, że będzie to odpowiednik 400-watowego HPSa.

Wśród największych zalet technologii CMH naukowcy wymieniają między innymi promieniowanie ultrafioletowe. Ta lampa jako jedyna (poza dedykowanymi źródłami światła UV), może poszczycić się w swoim widmie promieniami UV-B. Według najnowszych doniesień mają one mieć istotny wpływ nie tylko na zwiększenie plonu, ale także produkcję naturalnych olejków eterycznych. Ze względu na niewielką moc, również promieniowanie cieplne będzie mniejsze niż w przypadku odpowiedników HPS/MH.

Energooszczędne lampy CFL

CFL są niedrogimi lampami fluorescencyjnymi, nazywanymi też świetlówkami energooszczędnymi. Kształtem przypominają popularne żarówki stosowane w domowym oświetleniu, jednak ich rozmiar jest nieco większy. Nie wydzielają dużo ciepła dlatego łatwo je zastosować, gdy na przykład nasz growbox jest niski i jesteśmy skazani na bliską odległość roślin od źródła światła.

Żarówki CFL nie są raczej wykorzystywane w uprawach komercyjnych. Mają zdecydowanie mniejszą sprawność niż wszystkie wymienione wyżej technologie. Wyjątkiem są procesy klonowania czy ukorzeniania. W tych początkowych etapach rozwoju, rośliny nie potrzebują dużej ilości światła, dlatego tego typu źródło światła będzie wystarczające. Żarówki CFL mogą być za to doskonałą alternatywą w całym cyklu uprawowym dla użytku domowego. Istnieje możliwość wyboru temperatury barwowej i mocy w zakresie od ok. 55 do 250 W.


Pomoc i doradztwo w zakresie doboru sprzętu uzyskasz korzystając z chatu online na www.flora-fauna.pl lub pisząc na adres  zamowienia@flora-fauna.pl


*Uprawa konopi jest w Polsce nielegalna i grozi za to kara pozbawienia wolności. Powyższy artykuł ma jedynie charakter edukacyjny

O autorze:

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności