437 0

Trichomy – czym są i dlaczego pełnią tak ważną funkcję?

Większość użytkowników konopi zgadza się z tym, że kwiaty pokryte gęsto trichomami to oznaka dobrej kondycji rośliny i wysokiej jakości suszu. Właściwie dlaczego tak jest? Co sprawia, że te drobne cząsteczki tworzące żywicę na konopiach są tak wyjątkowe?

Podstawowe informacje o trichomach

Trichomy są drobnymi tworami pokrywającymi powierzchnię kwiatów i liści konopi. Te mniejsze są widoczne dla ludzkiego oka już w kilkudziesięciokrotnym powiększeniu i przypominają wówczas włoski lub grzybki na długich nóżkach. To one nadają pąkom „oszroniony” wygląd i połysk. Są szczególnie cenione w medycynie bo to na ich bazie przygotowywane są wszelkiego rodzaju ekstrakty.

Słowo „trichom” wywodzi się od greckiego słowa trichōma, które oznacza „wzrost włosów”. Obserwując je pod mikroskopem przypominają właśnie włoski lub grzybki. Kiedy patrzysz na nie gołym okiem wyglądają jak maleńkie kryształki.

Trichomy charakteryzują się tym, że wydzielają bardzo silny aromat i sprawiają, że roślina staje się lepka. To właśnie w nich znajdują są największe stężenia kannabinoidów oraz terpenów, a więc związków, które nadają konopiom zapach, smak i odpowiadają za efekty.

Typy trichomów

Może się wydawać, że wszystkie trichomy z daleka wyglądają tak samo, ale w rzeczywistości występują w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach.

Wyróżnia się trzy główne typy trichomów:

  • Bulwiaste (ang. bulbous) – najmniejsze trichomy pokrywające konopie. Mają rozmiary od 10 do 15 mikrometrów. Można znaleźć je na całej roślinie i są niewidoczne gołym okiem;
  • Główkowate-bezpodstawkowe (ang. capitate-sessille) – te triochomy są nieco większe od bulwiastych i występują w większych ilościach. Wyglądają bardziej jak grzybki z małym kapeluszem i trzonem;
  • Głowkowato-nóżkowate (ang. capitate-stalked) – są największe i najliczniejsze. Ich rozmiar to 50-100 micrometrów, dlatego są widoczne gołym okiem. Mają wyraźny trzon i kapelusz, w którym odbywa się produkcja terpenów i kannabinoidów.

Jaka jest rola trichomów dla rośliny?

To głównie w trichomach tkwi potęga konopi. To one produkuję kannabinoidy, które są tak cenione w lecznictwie. Związki te są wytwarzane gdy roślina przechodzi w fazę kwitnienia. W momencie dojrzewania i zawiązywania kwiatów zaczynają pojawiać się pierwsze trichomy. Przez ich nóżki, do główki są transportowane wakuole (struktury wypełnione sokiem komórkowym) oraz plastydy. Tam pomagają komórkom w procesie metabolicznym i w ostatecznym przekształceniu w cząsteczki, które są prekursorami kannabinoidów.

Jeszcze do końca nie odkryto dlaczego akurat to w trichomach odbywa się produkcja i magazynowanie terpenów i kananbinoidów. Niektórzy badacze sugerują, że spełnia to funkcję obronną rośliny i zabezpiecza ją przed roślinożercami dzięki właściwościom odurzającym i wydzielaniu silnego aromatu.

W miarę dojrzewania rośliny, triochomy zmieniają swój kolor. Początkowo ich główki są przezroczyste, następnie mleczno-białe, a na końcu barwa przechodzi w bursztynową. Właśnie na tej podstawie, większość hodowców określa najlepszy czas na ścinkę roślin. Trichomy łatwo uszkodzić przez światło, ciepło, kontakt fizyczny lub tlen. Po jakimś czasie same obumierają.

W jaki sposób odseparowuje się trichomy?

Zarówno użytkownikom medycznym jak i rekreacyjnym zależy na tym, żeby ich kwiaty były jak najbardziej pokryte żywicą. Jednak dopiero pełne oddzielenie trichomów od materiału roślinnego pozwala uzyskać koncentrat bogaty w kannabinoidy i terpeny.

Istnieje kilka głównych metod ekstrakcji żywicy konopnej, które stanowią podstawy tego procesu. Obojętnie czy chodzi na przykład o olej RSO (Rick Simpson Oil) czy BHO (Butane Hemp Oil), zasada jest ta sama – chodzi o oddzielenie żywicy od pozostałych części roślinnych i uzyskanie w ten sposób skondensowanych kluczowych składników konopi.

W medycynie najczęściej używa się dwóch sposobów ekstrakcji:

  • za pomocą dwutlenku węgla (CO2) – jest to najbardziej zaawansowana forma ekstrakcji. Polega na przekształceniu CO2 w stan nadkrytyczny i wykorzystaniu tak powstałej cieczy do ekstrakcji kannabinoidów i terpenów. Proces ten wymaga profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego;
  • za pomocą płynnego rozpuszczalnika (np. alkohol) – polega na zalaniu kwiatów rozpuszczalnikiem, który ma za zadanie oddzielenie i rozpuszczenie trichomów. Tak powstałą ciecz poddaje się procesowi filtracji. Na koniec odparowuje się rozpuszczalnik i uzyskuje olej.

Można przypuszczać, że rynek koncentratów będzie stale się powiększał. Wynika to z faktu, że tylko w ekstraktach można uzyskać tak wysoce stężone składniki, które mają właściwości medyczne. Pozwoli to na pomoc pacjentom, u których stosowanie zwykłego suszu nie przynosi rezultatów lub są one niezadowalające.

źródło: cannabis.info, amsterdamseedcenter.com

Komentarze

Komentarzy

Wojciech Jeżyk
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com