362 0

THC i jego rola w zwalczaniu komórek nowotworowych [WideoBlog]

Wszelkie przeprowadzone do tej pory badania nad wpływem marihuany na nasze zdrowie dały szereg różnych wyników i wniosków. Jak można się spodziewać naukowcy prowadzący analizy pod kątem negatywnych skutków używania konopi – doszukali się ich.

Nie jest nowością fakt, że palenie (np. tytoniu) oraz wiążący się z nim dym – nie jest dobre dla naszego organizmu, a dostarczone do tej pory wyniki badańanaliz zdają się potwierdzać teorię, że dotyczy to także marihuany. Palenie jej przynosi mniej więcej taki sam wzrost ryzyka zachorowania na raka płuc, jak palenie tytoniu.

Jednak kannabinoidy – w tym także THC – wykazują także szereg korzystnych właściwości. Niejednokrotnie zaskakują wyniki analiz prowadzonych pod tym kątem – głównie nad zdolnością kannabinoidów do zwalczania komórek nowotworowych.

Dorota Gudaniec wyjaśnia czym jest THC

Kannabinoidy w świetle badań nad komórkami nowotworowymi

Jedno z trwających dwa lata badań nad kannabinoidami (w tym także nad THC), które przeprowadzono na myszach, pozwoliło zaobserwować  zmniejszenie występowania guzów gruczolaka wątrobowego i raka wątrobowokomórkowego. W przypadku szczurów nastąpiło zmniejszenie częstości występowania łagodnych guzów – polipów i gruczolaków – w gruczole sutkowym, macicy, przysadce, jądrze i trzustce. Dalsze analizy dowiodły, że delta – 9 –THC, delta – 8 – THC i kannabinol hamują wzrost komórek gruczolakoraka płuc in vitro i in vivo.

Podczas innych testów odkryto, że kannabinoidy obniżyły żywotność komórek raka wątrobowokomórkowego (HCC) in vitro i w przypadku myszy – wykazały działanie przeciwnowotworowe w podskórnych heteroprzeszczepach HCC.

Stwierdzono również, że kannabidiol zwiększa działanie chemioterapeutyczne w przypadku nowotworu okrężnicy. To badanie także przeprowadzono na modelach myszy.

THC i programowana śmierć komórki

Jak to zatem jest, że kannabinoidy pomagają w walce z nowotworami?

„Naukowcy zbadali, że dzięki THC przywraca się proces apoptozy komórki nowotworowej” – wyjaśnia Dorota Gudaniec – „Apoptoza, czyli obumieranie w procesie naturalnym starych, zużytych komórek, po to żeby zrobić miejsce nowym”.

Jeśli proces ten zostanie zaburzony dochodzi do rozrostu komórek nowotworowych. Wygląda na to, że THC i inne kannabinoidy ułatwiając apoptozę prowadzą do obumierania tych komórek. W dalszych procesach powoduje to m.in. redukcję guzów.

Kannabinoidy mają także działanie przeciwzapalne, a jak wiadomo wiąże się to jednocześnie z właściwościami przeciwnowotworowymi. Działają także przeciwbólowo. Chorobom nowotworowym z reguły towarzyszą silne bóle, trudne do zwalczenia. Dorota Gudaniec potwierdza, że THC może być alternatywą np. dla morfiny:

„THC możemy wykorzystać w terapii, po to żeby wspomóc osoby cierpiące z powodu bólu i wspierać terapie onkologiczne”

baner_bionateo_mm

Źródło: bigthink.com

Komentarze

Komentarzy

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com