1607
Terpeny konopiach

Terpeny w konopiach – poznaj ich właściwości! cz.2

Kontynuujemy temat związany z tym niezwykłym związkiem – Terpeny w konopiach i ich właściwości. Niedawno opublikowaliśmy artykuł, w którym przybliżyliśmy nieco czym są substancje chemiczne występujące w konopiach zwane terpenami. Terpeny to organiczne, lotne związki chemiczne z grupy izoprenów, które odpowiadają za zapach konopi. Oto druga część artykułu, w którym przyglądamy się ich właściwościom!

Więcej dowiesz się z:

Terpeny i flawonoidy w konopiach – czym są?

Terpeny w konopiach – poznaj ich właściwości! cz.1

Kamfen

Jest to monoterpen pochodzenia roślinnego, który emituje ostry zapach wilgotnych lasów i igieł jodłowych. Może odgrywać kluczową rolę w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego.

“Plos One” opublikowało badanie, które twierdzi, że kamfen zmniejsza stężenie cholesterolu i trójglicerydów u szczurów chorych na hiperlipidemię. Może być stosowany jako alternatywa dla farmaceutycznych środków obniżających poziom lipidów, które okazały się być przyczyną problemów jelitowych, uszkodzeń wątroby i zapalenia mięśni.

Jest składnikiem wielu olejków eterycznych takich jak terpentyna, olej kamfora, olejek Citronella i olej imbirowy. Używany jako dodatek zapachowy do żywności, jest produkowany przemysłowo przez izomerację katalityczną.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Terpeny konopiach

Terpinol

Alfa-terpinol, terpinen-4-ol i 4-terpinol są to trzy ściśle powiązane ze sobą monoterpenoidy. Aromat terpinolu porównywany jest do kwiatów bzu. Często występuje w odmianach konopi zawierających wysoki poziom pinenu, który niestety maskuje wonne aromaty terpinolu. Alfa-terpinol posiada uspokajające i relaksujące działanie. Zawiera również antybiotyk, inhibitor AChE oraz przeciwutleniające właściwości przeciwmalaryczne.

Felandren

Posiada zapach podobny do mięty pieprzowej oraz cytrusów i uważa się, że ma specjalne wartości lecznicze. Był używany w tradycyjnej medycynie chińskiej do leczenia zaburzeń trawiennych. Felandren to jeden z głównych składników olejku z liści kurkumy, który jest stosowany do zapobiegania i leczenia układowych zakażeń grzybiczych.

Jest najłatwiejszym do identyfikacji terpenem w laboratorium. Wystarczy, że roztwór felandrenu potraktujemy stężonym roztworem azotanu sodu, a następnie kilkoma kroplami lodowatego kwasu octowego a natychmiast pojawią się bardzo duże kryształy azotanu felandreny.

Po raz pierwszy odkryty w olejku eukaliptusowym. Dopiero na początku 1900 roku stwierdzono, że felandren z olejku eukaliptusowego zawiera dwa izomery, a utlenienie nadmanganianu potasu daje dwa różne kwasy pochodzące z różnych izomerycznych felandren. Wcześniej można było pomylić go z pinenem lub limonem, a dziś znamy wiele olejków eterycznych, gdzie felandren jest obecny, choć może być wykryty jedynie w olejkach niektórych gatunków, w określonych porach roku.

Felandren znajduje się w wielu ziołach i przyprawach takich jak cynamon, czosnek, koper, imbir i pietruszka. Niektóre rośliny (lawenda, jodła) wytwarzają beta-felandren jako składnik ich olejków eterycznych. Olej z pieprzu, olej z koperku i olej z imbiru składają się prawie wyłącznie z felandrenu. Wchłania się on przez skórę (zwłaszcza alfa-felandren), dlatego stosuje się go w perfumach, choć jest używany również jako przyprawa do produktów spożywczych.

Karen

Delta-3-karen to bicykliczny monoterpen o słodko-kwaśnym zapachu. Występuje naturalnie w wielu zdrowych, korzystnych olejkach eterycznych takich jak olejek z cyprysu, jagód jałowca, a także z igieł jodły. W wyższych stężeniach może mocno wpływać na układ nerwowy. Jest często stosowany do wysuszenia nadmiaru płynów ustrojowych (łzy, śluz, pot).

Jest nietoksyczny, ale może powodować podrażnienie przy wdychaniu. Być może wysokie stężenie delta-3-karen w niektórych odmianach może być częściowo odpowiedzialne za objawy kaszlu oraz swędzenie gardła i oczu podczas palenia marihuany.

Naturalnie obecny w:

  • ekstrakcie z sosny,
  • papryce,
  • oleju z bazylii,
  • grejpfrucie,
  • sokach pomarańczowych,
  • olejach z owoców cytrusowych (mandarynki, cytryny, limonki, pomarańcze, kumkwaty)

Karen jest głównym składnikiem terpentyny i służy jako przyprawa w wielu produktach.

Humulen

Humulen jest to seskwiterpen znany również jako alfa-humulen, alfa-kariofilen, a także izomer beta-kariofilenu. Występuje w chmielu, w szczepach sativy i w wietnamskiej kolendrze. To właśnie on daje piwu chmielowy aromat.

Jest uważany za przeciwnowotworowy, antybakteryjny, przeciwzapalny i hamujący apetyt. Zazwyczaj jest mieszany z beta-kariofilenem i stosowany jako środek przeciwzapalny. Był wykorzystywany przez wiele pokoleń w medycynie chińskiej.

Pulegon

Monocykliczny monoterpenoid, który jest składnikiem marihuany. Wysokie stężenie pulegonu występuje w rozmarynie, który rozkłada acetylocholiny w mózgu, co pozwala komórkom lepiej komunikować się ze sobą.

Etnofarmakologiczne badanie pokazało, że pulegon jest istotnym środkiem uspokajającym i ma właściwości redukujące gorączke. Łagodzi także skutki uboczne krótkoterminowej utraty pamięci, czasem wywołanej wyższym poziomem THC.

Ma przyjemny miętowy zapach i jest uważany za silny środek owadobójczy.

Terpeny konopiach

Sabinen

Sabinen jest bicyklicznym monoterpenem, którego aromat przypominam zapach sosny, pomarańcz i przypraw. Badania sugerują, że Sabinen należy badać dalej jako naturalne źródło przeciwutleniaczy i nowych leków przeciwzapalnych dla rozwoju suplementów diety, odżywek oraz leków na bazie roślin.

Występuje w wielu roślinach takich jak świerk, czarny pieprz, bazylia oraz muszkatołowiec korzenny (jego nasiona są największym na świecie źródłem gałki muszkatołowej).

Geraniol

Geraniol produkuje słodki, uroczy zapach podobny do róż. To sprawia, że jest bardzo popularny przy wyborze kosmetyków do kąpieli i ciała, a także jest skutecznym środkiem odstraszającym komary. Medycznie, geraniol zapowiada się obiecująco w leczeniu neuropatii.

Wszystkich pacjentów zapraszamy do rejestracji na FORUM O MEDYCZNEJ MARIHUANIE. To miejsce, w którym możesz porozmawiać z innymi pacjentami, specjalistami i znawcami konopi.

źródło: https://www.medicaljane.com

O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności