146 0

Tajlandia pionierem legalizacji medycznej marihuany w krajach azjatyckich?

Legislatura Tajlandii zaproponowała wprowadzenie zezwolenia na użytkowanie marihuany w celach medycznych, co czyni kraj potencjalnym pionierem legalizacji tego, co jeszcze do niedawna uważane było za niebezpieczny narkotyk.

Na początku listopada Narodowe Zgromadzenie Ustawodawcze Tajlandii oficjalnie przedstawiło Ministerstwu Zdrowia proponowane poprawki. Wprowadziłyby one marihuanę oraz kratom (popularną lokalnie roślinę używaną jako środek pobudzający i przeciwbólowy) do kategorii prawnej zezwalającej na ich licencjonowane posiadanie i dystrybucję na określonych warunkach.

Użytek wyłącznie medyczny

Inicjatywa narodziła się w związku z rosnącym zainteresowaniem stosowania marihuany i jej aktywnych składników do leczenia niektórych schorzeń. Pomysł legalizacji marihuany do celów medycznych zyskał aprobatę społeczeństwa Tajlandii. Proponowane zmiany nie obejmują jednak pozwolenia na użytek rekreacyjny.

„Póki co nasze społeczeństwo nie jest przygotowane do otrzymania zezwolenia na użytek w celach rekreacyjnych. Skupmy się na razie na wytwarzaniu leków.” – powiedział Somchai Sawangkarn, prawodawca, który wyszedł z inicjatywą wniesienia poprawek – „Być może pół roku lub nawet rok od momentu wydania zezwolenia na produkcję leków z marihuany społeczeństwo będzie na tyle gotowe by stosować ją jako suplement diety. Będzie to dobry moment by wrócić do kwestii użytku rekreacyjnego.”

Somchai Sawangkarn powiedział także, że rozważa się wprowadzenie kolejnych poprawek mających na celu m.in. rozwiązanie potencjalnych problemów związanych ze zbytnią dostępnością marihuany wśród dzieci oraz zastrzeżenia, że tylko niektóre prywatne firmy otrzymałyby licencję na produkcję leków z tej rośliny.

Sawangkarn podkreślił również istotę leczniczych właściwości marihuany dowiedzionych za pomocą ostatnich badań. Jego zdaniem właśnie to skłoniło wiele państw na całym świecie do wprowadzenia zmian w prawie i umożliwienie obywatelom legalnego korzystania z kratomu i marihuany w celach medycznych oraz rekreacyjnych. Oczywiste jest jednak, że pomimo braku legalizacji wielu pacjentów i tak używa tych roślin do leczenia swoich chorób.

Czy można już mówić o ogromnym sukcesie?

Okazuje się, że przepchnięcie poprawki wcale nie było łatwe, gdyż ucierpiały na tym interesy dużych koncernów farmaceutycznych:

„Nad legislacją w parlamencie pracuję od 12 lat i muszę przyznać, że było to jedno z trudniejszych zadań, ponieważ wpłynie na korzyści dużych firm, które sprzedają leki do chemioterapii, morfinę itp. To, co chcemy zalegalizować stanowi alternatywę tych leków, a zatem także i konkurencję.” – posumował Somchai Sawangkarn

Źródło: independent.co.uk


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne są na stronie www.BioHemp.pl


Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
biuro@medycznamarihuana.com Poland