350

„Świat idzie do przodu, a tak naprawdę być może trochę się cofa.” – Dorota Gudaniec o medycznej marihuanie w Polsce i na świecie [WideoBlog]

Konopie towarzyszą ludzkości od zarania dziejów, a historia ich upraw i zastosowań w różnych dziedzinach sięga nawet czasów starożytnych. Przez wieki nasi przodkowie używali ich także jako skuteczny środek leczniczy wielu poważnych schorzeń. Nic dziwnego – kannabinoidy zawarte w konopiach mają niesamowite właściwości medyczne. Zapraszamy do obejrzenia WideoBloga gdzie Dorota Gudaniec opowiedziała o marihuanie oraz konopiach w Polsce i na świecie. 

“Konopie indyjskie mają bardzo bogate spektrum zastosowania. Możemy wspomagać nimi przede wszystkim leczenie bólu, skutków ubocznych radio i chemioterapii, możemy w ten sposób kontrolować napady padaczkowe, możemy wspierać immunologię, walczyć z chorobą Parkinsona, z depresją i z wieloma innymi schorzeniami.” – mówi Dorota Gudaniec na WideoBlogu Marihuana i Konopie

Nie zważając na ten fakt, w XX wieku w wielu miejscach na świecie konopie uznano za ciężki narkotyk i porównywano nawet do heroiny. Stany Zjednoczone zdelegalizowały konopie w latach 30-stych. W ich ślady – po niedługim czasie – poszło wiele innych państw. Mimo przeprowadzonych sporo lat później, niezliczonych badań dowodzących, że konopie mają ogromny medyczny potencjał, większość państw pozostaje w swojej decyzji nieugięta. Na szczęście, możemy zauważyć, że podejście do marihuany na całym świecie nieco się zmienia.

Jak twierdzi Dorota Gudaniec:

„Lekarze i naukowcy ze świata bardzo przychylnym okiem patrzą na produkty z konopiami. (…) Daje to bardzo szerokie spektrum możliwości. Musimy docenić zasoby i walory medycyny, nauki i korzystać z tego co nam daje rozwój.”

W ostatnim czasie Wielka Brytania zalegalizowała marihuanę na użytek medyczny, a decyzja państwa przyjęta została pozytywnie. Czy możemy liczyć także na zmiany w innych państwach?

“Co kraj, to obyczaj”

AMERYKA PÓŁNOCNA

Dorota Gudaniec marihuanieW Ameryce Północnej pierwszy krok w kierunku legalizacji marihuany poczyniła Kanada. Nastąpiło to w 2001 roku. Wraz z rozwojem programu medycznej marihuany Kanada stała się największym na świecie producentem produktów na bazie konopi indyjskich. To nie koniec. Na 17 października 2018 roku zaplanowana jest legalizacja marihuany na użytek rekreacyjny – oczywiście przez osoby dorosłe. Konopna historia w Stanach Zjednoczonych zatoczy koło.

AMERYKA POŁUDNIOWA

Można by rzec, że jest “stolicą” państw najbardziej postępowych w tematyce marihuany. W 2013 roku Urugwaj, jako pierwszy na świecie, w pełni zalegalizował używanie konopi indyjskich. W innych krajach, takich jak Brazylia, Chile, Peru, obowiązuje prawo dekryminalizujące posiadanie marihuany do użytku medycznego oraz wiele związanych z tym programów. Kolumbia na przykład, zmiany w prawie lokalnym zaczęła od leczenia osób zażywających narkotyki.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


AFRYKA

W Afryce rynek konopi indyjskich stale się rozwija, a część południowa jest najbardziej przyjazna użytkownikom rekreacyjnym. Także w przemyśle konopnym Afryka ma ugruntowaną pozycję. Firmy z Kanady inwestują miliony dolarów w uprawę konopi na terenach afrykańskich wykorzystując naturalny potencjał środowiska do doskonałych upraw i obfitych zbiorów. Kraje takie jak Zimbabwe uprawiają je na potrzeby badań naukowych analizujących przydatność tych roślin w medycynie.

AZJA

Kraje azjatyckie uprawiają konopie od stuleci. Jednak mimo to, niektóre z nich mają bardziej restrykcyjną politykę, niż pozostałe. Iran jest państwem, w którym nawet posiadanie alkoholu karane jest grzywną lub chłostą. Za posiadanie marihuany podobne kary nie obowiązują.

AUSTRALIA

W 2016 roku Australia zalegalizowała medyczną marihuanę. Mówi się o rosnących z dnia na dzień szansach na legalizację konopi do użytku rekreacyjnego.

EUROPA

Z czym kojarzy się Europa i konopie? Wiadomo…Coffe Shopy w Holandii! Od wieków  ludzie z całego świata jako cel swojej podróży obierają Amsterdam by odwiedzić Coffe Shopy, w których serwowane są niewielkie ilości konopi. Ciekawostką jest, że wzorując się na Holandii, większość państw europejskich zaczęła łagodzić restrykcje dotyczące marihuany, podczas gdy sama Holandia zaczęła je zaostrzać. W 2012 roku kraj ten zakazał wstępu do Coffe Shop’ów wszystkim turystom. Wbrew pozorom to nie Holandia była pierwszym państwem europejskim, które zalegalizowało marihuanę a Hiszpania. Republika Czeska zezwala na posiadanie 10g suszu na własny użytek. Ogromny krok w kierunku legalizacji poczyniono także na Półwyspie Bałkańskim. W październiku 2015 roku w Chorwacji zalegalizowano medyczną marihuanę. W Grecji również jest ona legalna.

Dorota Gudaniec dla WideoBlogu Marihuana i Konopie

Polska na tle innych państw wypada raczej…słabo

“W tej chwili sytuacja jest śmiesznie – dziwna. (…) Jesteśmy jak zwykle daleko w tyle. Liczymy na to, że pomalutku i ta sytuacja ulegnie zmianie.” – mówi pani Dorota

Jeszcze do niedawna w Polsce zarejestrowany był tylko jeden lek na bazie konopi, a ze względu na jego wysoki koszt i zawiłe procedury osiągalny był tylko dla nielicznych pacjentów. W listopadzie 2017 roku nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dała lekarzom możliwość przepisywania leków na bazie medycznej marihuany, które przygotowywane będą przez aptekę z importowanego surowca. W pierwszej kolejności pacjent chcący poddać się terapii konopiami musi znaleźć lekarza, który wystawi stosowną receptę określając w niej dawkę surowca oraz formę leku. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, ale też nie niemożliwe. Następnie firma, która zdecyduje się na import surowca musi złożyć wniosek o jego rejestrację w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Tylko zarejestrowany surowiec może zostać dostarczony do apteki.

Pod warunkiem, że wniosek będzie kompletny i nie będzie trzeba go uzupełniać – na wydanie decyzji Urząd ma…210 dni.

baner_bionateo_mm

Źródło: potnetwork.com

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności