1825 2
schizofrenia

Stosowanie marihuany w schizofrenii i stanach psychotycznych

Marihuana & Schizofrenia – jaki jest związek?

Wiele sprzecznych informacji na temat potencjalnego związku – marihuana – schizofrenia wpłynęło na powstanie fałszywych opinii. Kontrowersyjne badania opublikowane w grudniu sugerują, że używanie marihuany może nasilić uwarunkowania genetyczne u osób podatnych na schizofrenie, lecz wiele badań (1, 2) udowadnia, że marihuana może być lekarstwem, z którego chorzy na schizofrenie mogą skorzystać.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze i Uniwersytetu w Lancaster opublikowała badania pt. „Wpływ konopi indyjskich na wyniki kliniczne początkowej psychozy”, w biuletynie Schizophrenia. Wyniki tych badań sugerują, że marihuana nie nasila schizofrenii, ale w rzeczywistości może pomóc.

Co to jest schizofrenia?

Schizofrenia to zaburzenie psychiczne, które dotyka około jednego procenta ogólnej populacji w społeczeństwach cywilizowanych. Istnieje szereg oznak i objawów, które są podzielone na dwie kategorie: objawy pozytywne i objawy negatywne.

Objawy pozytywne to te, które nie występują u populacji ogólnej, na przykład halucynacje, urojenia i psychozy.

Negatywne objawy, to zaburzenia typowych funkcji: są zwykle trudniejsze do wyleczenia z perspektywy behawioralnej niż pozytywne symptomy. Niektóre przykłady objawów negatywnych to brak emocji i niemożność odczuwania przyjemności (anhedonia).

Nie ma lekarstwa na schizofrenię, a istniejące terapie skoncentrowane są przede wszystkim na kontrolowaniu istniejących objawów. Wiele z powszechnie stosowanych metod ma potencjał do powodowania wielu efektów ubocznych, w tym zwiększonej wrażliwości na światło, drgawek i deficytów uwagi.

W związku z tym, naukowcy szukali metody leczenia z mniej drastycznym profilem działań ubocznych. Brazylijskie badania opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Pharmacology wykazały, że kannabidiol (CBD) może zaoferować ten rodzaj poprawy bramkowania sensorycznego (zdolność mózgu do blokowania niepotrzebnych informacji), który jest niezbędny do leczenia schizofrenii.

Medyczna marihuana i schizofrenia – badania naukowców

Kierowany przez Dr Christine Barrowclough, brytyjski zespół naukowców postanowił zbadać jak konopie wpływają na wyniki klinicznego leczenia schizofrenii. Byli szczególnie zainteresowani tym, czy zmiana wzorca konsumpcji konopi u pacjenta wpłynie na jego objawy psychotyczne, objawy afektywne, funkcjonowanie i możliwości nawrotu choroby.

Zespół badawczy wziął pod uwagę 110 osób z rozwijającą się psychozą i stwierdzonym nadużywaniem lub uzależnieniem od konopi. Badanie składało się z czterech prób w różnych odstępach czasowych (na początku, w 4 i 5 tygodniu, w 9 i 18 tygodniu) w celu określenia skutków konopi na kolejne wyniki kliniczne i czy zmiany w dawce podawanej konopi były związane ze zmianą w wynikach badań klinicznych.

Zgodnie z wynikami, „Nie ma dowodów na związek pomiędzy używaniem konopi indyjskich a objawami pozytywnymi lub negatywnymi, nawrotami objawów i hospitalizacji.”

Jednak naukowcy stwierdzili, że wysokie dawki marihuany wiązały się z wyższym poziomem lęku i depresji.

Co ciekawe, zmniejszenie ilości używanej konopi doprowadziło do statystycznie istotnych zmian w wynikach lękowych, jednak depresja nie ulegała zmianie. Natomiast, kiedy zmniejszono spożycie marihuany,  u pacjentów poprawiły się poziom funkcji poznawczych.

Warto zauważyć, że u pacjentów, którzy używali marihuanę wykazano poprawę funkcji poznawczych. „Używanie konopi wiązało się z poprawą ogólnego funkcjonowania, stwierdzenie było również widoczne w naszym wcześniejszym badaniu u pacjentów z dłuższą historią choroby.”

Podsumowując, zespół badawczy ustalił, że mniejsze dawki marihuany „mogą być bezpośrednio związane ze zmniejszeniem lęku i poprawą funkcji poznawczych u chorych na schizofrenię, ale bez innych specyficznych objawów.” Naukowcy nawołują do dalszych badań w celu uzyskania głębszego zrozumienia tej „klinicznie istotnej dziedzinie badań.”

mmpoziom

Wszystkich pacjentów zapraszamy do rejestracji na FORUM O MEDYCZNEJ MARIHUANIE. To miejsce, w którym możesz porozmawiać z innymi pacjentami, specjalistami i znawcami konopi.

medycznamarihuana
O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

KOMENTARZE 2

  1. Maciej

    Biorąc pod uwage światowy mind control to nic dziwnego że objawy sie nasilają. Po marichuanie człowiek nie jest zdolny do manipulacji więc nasilają ataki aby mieć kontrole nad każdą jednostką na planecie. Z tąd długoletnie zakazywanie praktycznie na całym świecie spożywania marichuany.

  2. Alan

    Jestem jednym z pacjentów stosujących opisaną metodę leczenia.
    Efekty są zdumiewające, to wspaniałe uczucie robić coś takiego. Z tej choroby nic nie zostało.
    Polecam:)

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze społecznościowe kanały

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com

Zapisz się do naszego newslettera