4551 3

Stosowanie marihuany w schizofrenii i stanach psychotycznych

Marihuana & Schizofrenia – jaki jest związek?

Wiele sprzecznych informacji na temat potencjalnego związku – marihuana – schizofrenia wpłynęło na powstanie fałszywych opinii. Kontrowersyjne badania opublikowane w grudniu sugerują, że używanie marihuany może nasilić uwarunkowania genetyczne u osób podatnych na schizofrenie, lecz wiele badań (1, 2) udowadnia, że marihuana może być lekarstwem, z którego chorzy na schizofrenie mogą skorzystać.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze i Uniwersytetu w Lancaster opublikowała badania pt. „Wpływ konopi indyjskich na wyniki kliniczne początkowej psychozy”, w biuletynie Schizophrenia. Wyniki tych badań sugerują, że marihuana nie nasila schizofrenii, ale w rzeczywistości może pomóc.

Co to jest schizofrenia?

Schizofrenia to zaburzenie psychiczne, które dotyka około jednego procenta ogólnej populacji w społeczeństwach cywilizowanych. Istnieje szereg oznak i objawów, które są podzielone na dwie kategorie: objawy pozytywne i objawy negatywne.

Objawy pozytywne to te, które nie występują u populacji ogólnej, na przykład halucynacje, urojenia i psychozy.

Negatywne objawy, to zaburzenia typowych funkcji: są zwykle trudniejsze do wyleczenia z perspektywy behawioralnej niż pozytywne symptomy. Niektóre przykłady objawów negatywnych to brak emocji i niemożność odczuwania przyjemności (anhedonia).

Nie ma lekarstwa na schizofrenię, a istniejące terapie skoncentrowane są przede wszystkim na kontrolowaniu istniejących objawów. Wiele z powszechnie stosowanych metod ma potencjał do powodowania wielu efektów ubocznych, w tym zwiększonej wrażliwości na światło, drgawek i deficytów uwagi.

W związku z tym, naukowcy szukali metody leczenia z mniej drastycznym profilem działań ubocznych. Brazylijskie badania opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Pharmacology wykazały, że kannabidiol (CBD) może zaoferować ten rodzaj poprawy bramkowania sensorycznego (zdolność mózgu do blokowania niepotrzebnych informacji), który jest niezbędny do leczenia schizofrenii.

Medyczna marihuana i schizofrenia – badania naukowców

Kierowany przez Dr Christine Barrowclough, brytyjski zespół naukowców postanowił zbadać jak konopie wpływają na wyniki klinicznego leczenia schizofrenii. Byli szczególnie zainteresowani tym, czy zmiana wzorca konsumpcji konopi u pacjenta wpłynie na jego objawy psychotyczne, objawy afektywne, funkcjonowanie i możliwości nawrotu choroby.

Zespół badawczy wziął pod uwagę 110 osób z rozwijającą się psychozą i stwierdzonym nadużywaniem lub uzależnieniem od konopi. Badanie składało się z czterech prób w różnych odstępach czasowych (na początku, w 4 i 5 tygodniu, w 9 i 18 tygodniu) w celu określenia skutków konopi na kolejne wyniki kliniczne i czy zmiany w dawce podawanej konopi były związane ze zmianą w wynikach badań klinicznych.

Zgodnie z wynikami, „Nie ma dowodów na związek pomiędzy używaniem konopi indyjskich a objawami pozytywnymi lub negatywnymi, nawrotami objawów i hospitalizacji.”

Jednak naukowcy stwierdzili, że wysokie dawki marihuany wiązały się z wyższym poziomem lęku i depresji.

Co ciekawe, zmniejszenie ilości używanej konopi doprowadziło do statystycznie istotnych zmian w wynikach lękowych, jednak depresja nie ulegała zmianie. Natomiast, kiedy zmniejszono spożycie marihuany,  u pacjentów poprawiły się poziom funkcji poznawczych.

Warto zauważyć, że u pacjentów, którzy używali marihuanę wykazano poprawę funkcji poznawczych. „Używanie konopi wiązało się z poprawą ogólnego funkcjonowania, stwierdzenie było również widoczne w naszym wcześniejszym badaniu u pacjentów z dłuższą historią choroby.”

Podsumowując, zespół badawczy ustalił, że mniejsze dawki marihuany „mogą być bezpośrednio związane ze zmniejszeniem lęku i poprawą funkcji poznawczych u chorych na schizofrenię, ale bez innych specyficznych objawów.” Naukowcy nawołują do dalszych badań w celu uzyskania głębszego zrozumienia tej „klinicznie istotnej dziedzinie badań.”

mmpoziom

Wszystkich pacjentów zapraszamy do rejestracji na FORUM O MEDYCZNEJ MARIHUANIE. To miejsce, w którym możesz porozmawiać z innymi pacjentami, specjalistami i znawcami konopi.

Komentarze

Komentarzy

medycznamarihuana
O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

komentarze 3

 1. Maciej

  Biorąc pod uwage światowy mind control to nic dziwnego że objawy sie nasilają. Po marichuanie człowiek nie jest zdolny do manipulacji więc nasilają ataki aby mieć kontrole nad każdą jednostką na planecie. Z tąd długoletnie zakazywanie praktycznie na całym świecie spożywania marichuany.

 2. Alan

  Jestem jednym z pacjentów stosujących opisaną metodę leczenia.
  Efekty są zdumiewające, to wspaniałe uczucie robić coś takiego. Z tej choroby nic nie zostało.
  Polecam:)

 3. Tomasz

  Widzialem ludzi ktorzy wstawali z wózków inwalidzkich po wyleczeniu zastrzykami i kroplówkami do oporu z WITAMINY C , ponadto ważna jest tez dieta odstawienie miesa na rzecz owocow i warzyw oraz cukru na rzecz slodzikow ktore powodują namnazanie sie bakterii i grzybów w organizmie ktore atakują mózg i wszystkie inne tkanki oslabiając organizm , znam jezeli nie dziesiątki to juz setki ludzi w Polsce i na swiecie ktorzy prowadzą blogi antypsychiatryczne wyleczonych tymi metodami , z uwagi na fakt ze nalezy dosyc dlugo stosowac suplementacje witaminą C nalezy leczenia nie przerywac po zakończeniu leczenia iniekcjami z witaminy C w duzych ilosciach przez okres co najmniej 2-3lata az do wzmocnienia organizmu na tyle ze pacjent jest na tyle psychicznie wzmocniony i mocny ze jest w stanie napisac doktorat z fizyki matematyki i informatyki . Szczegolnie najwiecej stron o kuracji wielkimi dawkami witaminy C wszelkich chorob psychicznych depresji i shizofrenii oraz lęków oraz chorob stawow i kregoslupa powstalych u programistow od zginania rąk jest na stronach antypsychiatrów Niemieckich gdyz w Niemczech powstały ruchy Katolickie od Niemieckiego Papierza wśród ludności którzy dążą do pokasownaia wszelkich psychiatrykow w internecie jest cala masa Niemieckich stron o leczeniu duzymi dawkami witaminy C wszelkich chorob psychicznych w tym i bólów kregoslupa i rąk i stawow . Ponadto Niemcy są zdania w dyskusjach na tych portalach że są oszukiwani przez firmy wytwarzające pokarmy zwierzece ktore dostarczają bardzo złej jakości mięso które w wielu przypadkach jest nasycone bardzo duzymi ilosciami bardzo negatywnych substancji hormonalnych ktore powodują lęki nerwice i depresje ktore sie wytwarzają podczas nieeetycznego uboju zwierzęcia ,wskazywali ci ludzie takze na pokarmy rybne pasty i salatki paprykarze gdzie rowniez mogą byc obecne tego typu negatywne substancje gdzie odkryli ze ryby jeszcze zywe w calosci rzeznicy wrzucają do młyna , i jest to dla nich mniej wiecej jak wejscie do bram piekiel .

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com

Zapisz się do naszego newslettera