814 0

Samoleczenie okolicznością łagodzącą w postępowaniu za posiadanie marihuany? Rozmowa z prawnikiem Krzysztofem Grabowskim [WIDEO]

W ostatnim czasie z naszą kamerą odwiedziliśmy Collegium Novum na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie by o prawnych aspektach posiadania medycznej marihuany w Polsce porozmawiać z prawnikiem Krzysztofem Grabowskim.

Krzysztof Grabowski specjalizuje się w sprawach karnych związanych z posiadaniem substancji psychoaktywnych, co wiąże się także z jego ścisłą współpracą z psychologiem poradni MONAR. Jak sam Grabowski mówi – w tego typu postępowaniach karnych dobro klienta jest priorytetem:

„Staramy się zawsze uwzględnić interesy naszych klientów w taki sposób żeby redukować odpowiedzialność karną, a ta w Polsce – jak wiadomo od roku 2000 – jest dosyć surowa.”

W Polsce każde posiadanie marihuany jest przestępstwem – nawet tej na użytek własny i w celach leczniczych.

Nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii okiem prawnika

Krzysztof Grabowski w rozmowie z nami przyznaje:

„Nie istnieje w oficjalnym obrocie medyczna marihuana. Może w przyszłości się pojawić. Żeby tak się stało, przede wszystkim należy zarejestrować surowiec farmaceutyczny jakim jest ziele konopi i żywica konopi.”

Oczywiście przed nowelizacją leki na bazie konopi np. Sativex były dostępne, a refundacja pozwalała pacjentom kupić je w aptekach w przystępnej cenie. Okazało się to jednak niewystarczające. Drugą z możliwości nabycia był import docelowy – w rzeczywistości bardzo skomplikowany i czasochłonny. Z tego powodu, na wniosek Piotra Marca (Liroy’a) w życie weszła nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Niestety w Polsce nadal nie uprawia się konopi o stężeniu THC wyższym niż dopuszczalne 0,2%. Gdyby jednak do tego doszło – nie wiemy, czy produkty takie jak ziele konopi lub żywica objęte zostały by refundacją, gdyż ustawa tej kwestii nie reguluje. Przez to nabycie takiego produktu prawdopodobnie wiązało by się ze sporymi kosztami.

Obejrzyj nasz wywiad z Krzysztofem Grabowskim

Samoleczenie a użytkowanie rekreacyjne

Od czasu wejścia w życie znowelizowanej ustawy lekarze mają możliwość wystawiania recept na medyczną marihuanę, która – jak wiemy – jest na chwilę obecną praktycznie niedostępna w polskich aptekach. W przypadku substancji psychoaktywnych będących poza oficjalnym obiegiem wszyscy ich posiadacze traktowani są równo. Nie ma znaczenia cel posiadania. Jednak w pewnych przypadkach można dopatrywać się okoliczności łagodzących:

„Gdyby ktoś jednak wszedł w posiadanie marihuany na cele samoleczenia poza oficjalnym obiegiem popełnia takie samo przestępstwo jakby posiadał marihuanę na własny użytek. Niemniej jednak ta okoliczność powinna być podniesiona w procesie karnym i powinna wpływać na wymiar kary”. – mówi Krzysztof Grabowski

Po czym dodaje:

„Jeżeli marihuany na potrzeby samoleczenia będzie niewielka ilość jak najbardziej istnieją podstawy prawne do tego, aby złożyć wniosek o umorzenie postępowania karnego.”

W takim przypadku niezwykle pomocne będzie przedstawienie pełnej dokumentacji medycznej dotyczącej schorzenia, na które cierpimy. Co więcej, warto do niej dołączyć wszelkie publikacje potwierdzające jej skuteczność w leczeniu tej właśnie choroby.

Na chwilę obecną nie ma jakichkolwiek przesłanek wskazujących na to by w naszym kraju zaprzestano karania za posiadanie marihuany i nie wiadomo czy kiedykolwiek do tego dojdzie.

„Rządzi Prawo i Sprawiedliwość, które ma jasny i klarowny stosunek do rekreacyjnego używania środków odurzających. Jest to stosunek negatywny.” – wyjaśnia Grabowski

Jeśli chodzi o stosowanie marihuany na potrzeby leczenia – wręcz przeciwnie. Partia pozytywnie odnosi się do tej kwestii, czego dowodem na pewno jest listopadowa nowelizacja ustawy.

Jak Krzysztof Grabowski widzi przyszłość marihuany w Polsce?

„Wydaje mi się, że jeśli znajdzie się przedsiębiorca, który ma odpowiednie doświadczenie i zezwolenia na działalność w zakresie obrotu farmaceutycznego i który zarejestruje ziele konopi lub żywicę konopi jako surowiec farmaceutyczny, znajdą się też lekarze, którzy będą przepisywać recepty na leki recepturowe i ten rynek zacznie się powoli kształtować w Polsce”.  

Pozostaje nam zatem czekać na przedsiębiorcę – inwestora, który podejmie to wyzwanie.

Przypominamy, że prawnik Krzysztof Grabowski udziela bezpłatnych porad prawnych na naszym FORUMTo także miejsce, w którym możesz porozmawiać z innymi pacjentami, specjalistami i znawcami konopi. Zachęcamy do rejestracji!

Komentarze

Komentarzy

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com