839 0

Rola medycznej marihuany w leczeniu choroby Alzheimera

Marihuana jest kontrowersyjnym zagadnieniem w środowisku medycznym. Niektórzy lekarze zalecają jej stosowanie, podczas gdy pozostali sugerują się potencjalnym uzależnieniem i innymi negatywnymi skutkami. Naukowcy wciąż badają marihuanę pod kątem jej właściwości wspomagających leczenie wielu chorób, także Alzheimera.

Medyczna marihuana przez tysiące lat była stosowana na całym świecie w celu leczenia wielu chorób i łagodzenia różnych dolegliwości. Agencja Żywności i Leków (FDA) ze Stanów Zjednoczonych zatwierdziła dwa leki na bazie marihuany. Stosowane są one w leczeniu nudności spowodowanych chemioterapią i zwiększają apetyt u osób chorych na AIDS. Jednak ze względu na ich uzależniające właściwości i nieznane długoterminowe skutki ich stosowanie budzi kontrowersje wśród lekarzy. Kilka organizacji, w tym Amerykańskie Towarzystwo Medyczne, wydało oświadczenia sprzeciwiające się używania leków na bazie konopi.

Wpływ marihuany na postępującą chorobę Alzheimera

Badania przedkliniczne opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Alzheimer Disease wykazały, że bardzo małe dawki tetrahydrokannabinolu (THC) mogą spowolnić wytwarzanie białek beta – amyloidowych, uważanych za charakterystyczną i kluczową przyczynę postępowania choroby Alzheimera.

Opublikowane w 2014 roku badanie ma na celu między innymi wspieranie skutecznego działania THC w zapobieganiu postępu choroby. Jego współautorka, Neel Nabar, przestrzega jednak przed wyciąganiem zbyt wcześnie pochopnych wniosków:

„Ważne jest, aby pamiętać, że sama skuteczność THC nie daje gwarancji bezpiecznego stosowania  go przez kogokolwiek. Jednak dotychczasowe odkrycia mogą przyczynić się do powstania związków pokrewnych, bezpiecznych, legalnych i użytecznych w leczeniu choroby Alzheimera.”

W innym badaniu, przeprowadzonym przez Instytut Salk w La Jolla w Kalifornii, również stwierdzono, że THC i inne związki występujące w marihuanie mogą zmniejszać ilość beta amyloidu w mózgu.

Chociaż ustalenia są wstępne, naukowcy podchodzą do nich optymistycznie. David Schubert, profesor w Instytucie Salk powiedział:

„Chociaż inne badania dają dowody na to, że kannabinoidy mogą mieć działanie neuroprotekcyjne w stosunku do objawów Alzheimera, uważamy, że nasze badanie jako pierwsze wykazało, że wpływają one zarówno na stany zapalne jak i akumulację beta amyloidu w komórkach nerwowych.”

Ustalono, że oddziaływanie THC na białka beta – amyloidowe hamuje zapalenie komórek nerwowych wywoływane przez beta amyloid oraz pomaga tym komórkom przeżyć.

Lekarz Antonio Currais zauważył:

„Zapalenie mózgu jest jednym z efektów choroby Alzheimera, ale zawsze zakładano, że pochodziło z komórek podobnych do autoimmunologicznych, a nie nerwowych. Kiedy udało nam się określić beta amyloid jako przyczynę, stało się jasne, że związki podobne do THC mogą być angażowane w ochronę komórek przed śmiercią.”

Naukowcy zaznaczają jednak, że ich analizy prowadzone były na modelu laboratoryjnym i należy wykonać kolejne – tym razem kliniczne – zanim będzie można wysnuć ostateczne i rozstrzygające wnioski.

Stosowanie medycznej marihuany w leczeniu demencji

Podczas gdy naukowcy odnieśli pewien sukces w oddziaływaniu marihuany na beta amyloid, różne badania wykazują odmienne wyniki w stosowaniu jej do leczenia.

Zespół badawczy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Radboud w Nijmegen w Holandii zbadał niedawno wpływ marihuany na objawy demencji – w tym na agresję, lęk, depresję, bezsenność i halucynacje. Nie zaobserwowano istotnej różnicy po jej podaniu.

50 uczestników podzielono na dwie grupy. Jedna z nich otrzymywała 1,5mg medycznej marihuany, a druga tabletkę placebo. Uczestnicy przyjmowali pigułkę trzy razy dziennie przez trzy tygodnie. Po porównaniu zachowań i objawów w obu grupach naukowcy stwierdzili, że wyniki nie różnią się od siebie.

Z drugiej strony – w badaniu opublikowanym w The Journal of Alzheimer’s Disease stwierdzono, ze wyciąg z konopi indyjskich zawierający THC może łagodzić objawy choroby Alzheimera.

Jednym z pierwszych badań klinicznych dotyczących wpływu marihuany na Alzheimera było to przeprowadzone przez Centrum Zdrowia Psychicznego Abarbanel i Wydział Medycyny Sacklera na Uniwersytecie w Tel – Aviv, przy współpracy Wydziału Psychologii Uniwersytetu Bar – Ilan.

Badanie polegało na obserwacji przez 4 tygodnie 11 osób dotkniętych chorobą Alzheimera. Pomimo niewielkiej ilości uczestników analizy podsumowano następującym wnioskiem:

„Włączenie medycznej marihuany do farmakoterapii pacjentów z chorobą Alzheimera jest bezpieczną i obiecującą opcją leczenia”.

baner_bionateo_mm

Źródło: www.alzheimers.net

Komentarze

Komentarzy

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com