22006
bonga

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o działaniu i używaniu bonga

Metod przyjmowania marihuany jest wiele, ale najwięcej jej zwolenników nadal lubi ją po prostu palić. Istnieją jednak zdrowsze od tradycyjnych sposoby palenia, a do jednego z nich wykorzystuje się tzw. palenie z bonga.  Zastanawialiście się kiedyś co to jest i jak działa?

BUDOWA BONGA

Bongo to po prostu fajka wodna, która służy do palenia różnego rodzaju ziół, tytoniu oraz konopi. Palenie przy użyciu bonga różni się od zwykłego palenia tym, że dym jest filtrowany przez wodę. Nowoczesne bonga najczęściej wykonane są ze szkła, ale istnieją także silikonowe lub akrylowe. Napotkać można też takie, które zrobione są z naturalnych surowców np. bambusa lub drewna.

Bongo zbudowane jest z kilku części, z których każda pełni osobną funkcję. Jednak w połączeniu pozwalają użytkownikowi wykorzystać pełen potencjał bonga i dostarczyć niesamowite doznania z palenia.

bonga

USTNIK – jest to otwór na końcu górnej części bonga, do którego przykłada się usta by zaciągnąć się dymem.

KOMORA – w niej gromadzi się dym, który jest przeznaczony do wdychania. W tym tkwi właśnie istota palenia przy pomocy bonga. Przefiltrowany przez wodę dym trafia najpierw do komory, a dopiero później do płuc palacza.

CYBUCH – górna jego część przypomina kształtem miseczkę, w którą ubija się susz przeznaczony do palenia. Dolna część zanurzona jest w wodzie i przenosi do niej dym, który następnie poddawany jest filtracji.

SPRZĘGŁO (opcjonalnie) – otwór w ściance bonga, którego nie może przekroczyć poziom wlewanej wody. Sprzęgło zakrywa się palcem do czasu nagromadzenia dymu w komorze, o czym w dalszej części artykułu.

DZBAN – zbiornik na wodę, w którym dym jest oczyszczany.

Rewolucja – E-Bongo

E-fajka wodna SOC Waporyzator dabbingTechnologia posuwa się do przodu. Nawet na poziomie fajek wodnych dokonała się e-rewolucja. Dzięki temu możemy zaprezentować elektryczne bongo, do którego nie potrzeba zapalniczki. Materiał podgrzewa się w specjalnym zbiorniczku za pomocą elektrycznej grzałki. korpus jest ma zdejmowany dzban na wodę co znacznie ułatwia napełnianie i czyszczenie bez ryzyka uszkodzenia elektronicznych elementów. SOC to doskonały prezent dla miłośnika konopi. Znajdziesz go w naszym sklepie.

Od amatora do zawodowca

Wiesz już jak wygląda i z jakich elementów składa się bongo. Tylko jak z niego korzystać? Zapewne wydaje ci się to bardzo skomplikowane. Nic bardziej mylnego. Przedstawiamy jak krok po kroku palić przy użyciu bonga.

  1. Wyczyść bongo
    Jeżeli posiadasz nowe, niedawno zakupione bongo to raczej nie powinno być w nim żadnych zanieczyszczeń. Jednak podobnie jak w przypadku sprzętu kuchennego i innych przedmiotów, z których jesz lub pijesz, lepiej będzie je oczyścić przed użyciem.
  2. Napełnij podstawę wodą
    Wodę należy wlewać przez ustnik. Najlepiej używać wody filtrowanej, a nie prosto z kranu. Jeśli zastanawiasz się ile wody wlać – powinna ona zakrywać około 2,5 cm dolnej części cybucha. Temperatura jest kwestią osobistych preferencji. Niektóre osoby wolą zimną – inni ciepłą. Generalnie najlepsza będzie woda o temperaturze pokojowej.

Ważne!
Wbrew powszechnym przekonaniom większa ilość wody nie prowadzi do większej przyjemności z palenia. Wciąganie powietrza z wody wymaga nie lada wysiłku płuc, więc większa ilość wody oznacza cięższą ich pracę. Pamiętaj także, żeby podczas palenia w większym gronie wymieniać wodę, gdy tylko zmieni kolor tj. zanieczyści się.

  1. Napełnij dyfuzor/y (opcjonalnie)
    Nie wszystkie bonga je posiadają. Są to dodatkowe elementy filtrujące dym. Mogą być rozgałęzione jak drzewa, przypominać krążki, nacięte rurki, być jak zaokrąglone kopułki. Wszystkie mają jedno zadanie –  lepiej rozproszyć i schłodzić dym.

bonga

  1. Dodaj lód (opcjonalnie)
    Lód schłodzi dym, a taki według wielu użytkowników jest o wiele przyjemniejszy do wdychania. Wrzuć kilka kostek lodu bezpośrednio do wody znajdującej się w bongu. Pamiętaj jednak, aby najpierw wyjąć rurkę i cybuch – wrzucany lód może doprowadzić do ich stłuczenia.

Wiele modeli bong ma na dole komory specjalne blokady w postaci wypustek, które utrzymują lód nad poziomem wody. Dym wówczas przenika pomiędzy kostkami i chłodzony jest tuż przed dostaniem się do ust.

  1. Przygotuj materiał i napełnij nim górną część cybucha
    Upewnij się, że zachowany jest przepływ powietrza. Jak to zrobić? Po prostu dmuchnij w niego i upewnij się, że powietrze wydobywa się z drugiej strony. Jeśli nie, będzie wymagane przepchanie np. igłą. Materiał przeznaczony do palenia nie powinien zawierać żadnych zanieczyszczeń – nasion, łodyg, czy liści – podczas palenia wpłyną negatywnie na jakość dymu. Oczyszczony materiał należy rozdrobnić. Najłatwiej będzie użyć przystosowanego do tego celu specjalnego młynka. Pamiętaj, aby nie zmielić materiału zbyt drobno – nie tylko przedostanie się do środka bonga i zanieczyści wodę, ale także nie będzie mieć szansy uwolnić swoich właściwości. Każdy ma swój sposób napełniania cybucha jednak nie należy robić tego zbyt mocno by nie zatkać otworu. Wystarczy lekkie ubicie palcem. Jeśli jednak zdarzy się, że otwór zostanie zatkany – użyj wykałaczki lub spinacza aby zruszyć susz.

Ważne! Nigdy nie nakładaj zbyt dużo – po odpaleniu dym zamiast trafić do bonga po prostu ulotni się na zewnątrz. Jeśli cybuch posiada większy otwór można od góry lekko przytkać go większym kawałkiem suszu. Zapobiegnie to przedostaniu się materiału do środka bonga.

  1. Złap bongo jedną ręką za komorę
    Często ta część dopasowana jest do kształtu dłoni. Dolna część bonga powinna spoczywać na płaskiej powierzchni lub po prostu kolanach. Jeśli bongo posiada sprzęgło, chwyć tak, aby jednym palcem je zatkać. Jeśli tego nie zrobisz, wciągniesz powietrze z zewnątrz a nie przez susz nabity do cybucha.

bonga

  1. Przyłóż usta do ustnika
    Usta umieść W OTWORZE ustnika a NIE NA ZEWNĄTRZ niego – wypełnij ustami jego wnętrze. Upewnij się, że twoje usta ścliśle przylegają i połączenie jest hermetyczne, w przeciwnym razie nie będziesz w stanie wciągnąć dymu.
  1. Odpal zapalniczkę i przyłóż do cybucha
    Kiedy zbliżysz zapalniczkę do materiału zacznij zasysać powietrze z bonga. Pozwoli to wciągnąć płomień do suszu, a powstały z niego dym do środka bonga. Przemieszczaj zapalniczkę po całej powierzchni materiału by spalić wszystko. Gdy tylko materiał zostanie odpalony odsuń zapalniczkę – nie przerywaj jednak wdechu. Jeśli pojawi się płomień przygaś go lekko np. spodem zapalniczki.
  1. Wdech…
    Gdy komora wypełni się dymem zdejmij palec ze sprzęgła (otworu, na którym go trzymasz) lub jeśli dany model go nie ma – wyjmij cybuch i jednocześnie weź głęboki wdech. Do bonga zassane zostanie świeże powietrze, które popchnie dym do twoich płuc.
  1. …i wydech
    Cenne składniki zawarte w dymie przyswajane są do organizmu natychmiast. Nie ma zatem powodu by trzymać dym w płucach. Zrób wydech. Jeśli nie jesteś w stanie wciągnąć resztek dymu z bonga – usuń je. Wyjmij cybuch i dmuchnij mocno w ustnik.

Skończyłeś? Nie zapomnij o czyszczeniu!

Nie ważne jak często będziesz zmieniać wodę – bongo w końcu i tak się zabrudzi. Nie ma co ukrywać, że tą czynność powinno się wykonywać po każdym użyciu. Możesz wykorzystać do tego domowe sposoby, ale lepiej od razu zaopatrzyć się w specjalne środki do tego celu przeznaczone.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


bonga

Ich użycie jest banalnie proste – wystarczy wymieszać proszek z wodą, wlać do bonga i energicznie potrząsać. Wszelkie naloty i osady zostaną bezpowrotnie usunięte, a bongo będzie gotowe do kolejnego użycia. Cybuch wyczyścisz np. zanurzając go na dłuższą chwilę w miseczce z preparatem do czyszczenia.

Pogratuluj sobie! Teraz i ty zostałeś bongo – specjalistą!

Źródło: wikihow.compl.wikipedia.org

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności