315 0

Kolejne szkolenia dla lekarzy w zakresie medycznej marihuany

Bardzo dobra informacja dla wielu chorych, lekarzy i osób zaangażowanych w propagowanie szerszego dostępu do medycznej marihuany! Już w połowie kwietnia odbędzie się kolejne w Polsce szkolenie dotyczące konopi w medycynie. Po raz pierwszy organizatorem będzie Naczelna Izba Lekarska. Uczestnicy zdobędą tam istotne informacje na temat właściwości oraz dawkowania leku.

Niedawno wspominaliśmy na łamach naszego portalu, że co prawda medyczna marihuana jest już w Polsce legalna ale jednocześnie także trudno dostępna i droga. Składa się na to kilka aspektów. Chodzi zarówno o jej dostępność, a raczej jej brak w aptekach, ale również o brak wiedzy lekarzy, którzy często nie wiedzą na jakie dolegliwości mogą ją przypisać oraz w jakich dawkach.

 Co taki lekarz może powiedzieć pacjentowi? To, co przeczyta w internecie? – mówiła wówczas Anna Kalita podczas wywiadu dla money.pl, żona zmarłego przed dwoma laty na glejaka mózgu Tomasza. – Na to powinna być procedura, lekarze powinni znać dawkowanie.

To właśnie dozowanie jest jednym z głównych czynników, który sprawia trudność lekarzom. Oficjalnie żaden z nich nie mówi o tym chętnie.

Inaczej przecież trzeba to oszacować dla osoby dorosłej, a inaczej dla dziecka. Pediatrzy nie mają często takiej wiedzy – mówi nieoficjalnie jedna z osób zorientowanych w temacie.
Albo kwestie psychologiczne. Pamiętajmy, że to wciąż jest substancja, która może uzależniać, dlatego w niektórych przypadkach warto, by lekarz prowadzący przed przepisaniem leku skonsultował się na przykład z psychologiem. A nie zawsze jest to możliwe – dodaje rozmówca.

Taki problem faktycznie istnieje i nie można go lekceważyć.

Nie ma szkoleń, onkolodzy nie wiedzą, czy mogą przepisywać. Oczywiście, teraz przynajmniej można ją gdzieś dostać, więc to spora różnica, ale pracy przed nami wciąż jeszcze bardzo dużo – dodawała z kolei wdowa po Tomaszu Kalicie.

Przy okazji tej wypowiedzi, przytoczona też została historia chorej na ciężką odmianę padaczki kobiety z Polski. Mając świadomość, że medyczna marihuana może jej ulżyć w cierpieniu, nie mogła znaleźć ani jednego lekarza w swoim mieście, który przypisałby jej ten lek.

Na szczęście pojawia się promyk nadziei. Po publikacji artykułu na portalu money.pl, Naczelna Izba Lekarska postanowiła podjąć stosowne kroki, które ułatwią życie lekarzom i pacjentom.

Wstępne ustalenia wskazują, że 12 kwietnia 2019 r. odbędzie się w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej pierwsze szkolenie w tym zakresie, realizowane przez Polish Institute of Medical Cannabis – poinformował nas Mariusz Janikowski, przewodniczący Zespołu ds. Polityki Lekowej i Farmakterapii w NIL.

Pan Mariusz Janikowski zapewnia również, że na tym plany się nie kończą i planowane są inne działania mające na celu oswojenie Polaków z obecnością medycznej marihuany na rynku.

Dodatkowo, planowane jest umieszczenie na stronie internetowej NIL ogólnodostępnych materiałów edukacyjnych dla lekarzy i lekarzy dentystów – możliwe, że w formie platformy e-learningowej – powiedział money.pl Janikowski.

Opracowana strategia, w dalszym czasie zakłada również szkolenia w Okręgowych Izbach Lekarskich w Krakowie oraz Katowicach.

W najbliższym okresie zostanie przedstawiona propozycja planu szkoleń. Naczelna Izba Lekarska wraz z okręgowymi izbami pragnie je akredytować, aby szkolący się lekarze i lekarze dentyści otrzymali z tego tytułu punkty edukacyjne – podsumował przedstawiciel Izby.

Liczymy, że o takich optymistycznych wiadomościach będziemy mogli informować coraz częściej, a Polska stanie się kolejnym krajem, gdzie pacjenci będą mogli cieszyć się swobodnym dostępem do leku, natomiast lekarz bez trudu pomoże dobrać dawkę odpowiednią ze względu na chorobę czy wiek chorego.

źródło: money.pl

Komentarze

Komentarzy

Wojciech Jeżyk
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com