337 0

Państwa najbardziej zaangażowane w badania nad właściwościami marihuany

Jak wiadomo, Polska nie jest krajem najbardziej zaawansowanym pod względem badań nad marihuaną, chociaż zapotrzebowanie na ich wyniki jest duże. Ogromne koszta, zawiłe procedury – w tym także ubezpieczenie osób badanych – spełnienie wymogów i uzyskanie pozwoleń stoją na drodze do przeprowadzenia wielu potrzebnych analiz.

Te, wykonane do tej pory, są bardzo ograniczone, przez co pacjenci pozostawieni są sami sobie. Z kolei lekarze są niedoinformowani i nie mają możliwości udzielenia fachowej porady. Na szczęście w innych krajach, w których ograniczenia nie są tak rygorystyczne, badania nad działaniem konopi indyjskich trwają niemal nieustannie. Możemy zatem opierać się na nich i szukać odpowiedzi w wynikach analiz przeprowadzanych przez naukowców z innych państw.

6. Hiszpania

Chociaż obecnie Hiszpania zakazuje używania marihuany zawierającej THC, w kraju przeprowadza się dużo badań, które jej dotyczą.

W 1998 roku naukowcy z Uniwersytetu Complutense w Madrycie odkryli, że THC może wpływać na zaprogramowaną śmierć komórek w komórkach nowotworowych w mózgu bez negatywnego wpływu na te występujące po sąsiedzku. Następnie w 2000r. ten sam zespół przeprowadził testy na szczurach wstrzykując im syntetyczne THC by zniwelować guzy mózgu. Metoda zadziałała na 1/3 z nich przedłużając im życie o 6 tygodni.

W 2002 roku hiszpański zespół pod przewodnictwem dr Manuela Guzmana ogłosił, że dokonali zniszczenia nieuleczalnych guzów mózgu u szczurów poprzez wstrzyknięcie im THC.

W ostatnim czasie farmakolog, José-Carlos Bouso wraz z innymi badaczami, utworzył Hiszpańskie Obserwatorium Konopi Medycznych (OECM). Organizacja składa się z zespołu specjalistów zajmujących się konopiami indyjskimi. Wśród nich jest światowej sławy naukowiec Raphael Mechoulam, który pierwszy odkrył CBD i THC oraz dr Franjo Grotenhermen, wiodący specjalista w dziedzinie marihuany w Niemczech.

Utworzone obserwatorium promuje prace jego członków, a także podkreśla istotę bieżących badań prowadzonych przez innych hiszpańskich specjalistów zajmujących się marihuaną.

 

5. Kanada

Ponieważ konopie zostaną zalegalizowane w Kanadzie w przyszłym roku uznano, że badania nad marihuaną są niezwykle ważne. Podczas gdy kraj przygotowuje się do roli największego studium przypadku korzyści i ryzyk związanych z marihuaną, liderzy krajów zaangażowanych w badania uważają, że należy przeprowadzić i ukończyć ich znacznie więcej.

Kanadyjskie Centrum ds. Wykorzystywania Substancji i Narkomanii ustanowiło krajowy program badań dotyczący skutków zdrowotnych stosowania niemedycznego. Ich strona internetowa stwierdza, że ​​„raport jest wspólnym wysiłkiem CCSA i blisko 50 ekspertów i interesariuszy reprezentujących zdrowie publiczne, organy ścigania, prewencję, środowiska akademickie i organizacje pozarządowe.

Obejmuje informacje od kanadyjskich instytutów badań nad zdrowiem, kanadyjskiej Akademii Nauk o Zdrowiu, kanadyjskiej służby zdrowia, publicznej kanadyjskiej służby bezpieczeństwa oraz amerykańskiego Narodowego Instytutu ds. Międzynarodowego Programu Narkotyków.

W styczniu tego roku rząd federalny ogłosił, że zainwestował 1,4 miliona dolarów w 14 projektów, które miałyby zbadać skutki zalegalizowania marihuany rekreacyjnej. Rząd ma nadzieję, że te badania pomogą w zrozumieniu istoty nadchodzących zmian prawnych.

Wspomniano, że niektóre projekty będą dotyczyć wpływu marihuany na lokalną społeczność, kobiety w ciąży i nastolatki, a inne będą badać, jak zażywanie konopi indyjskich zmienia się po zalegalizowaniu.

Badania te będą przeprowadzane w szpitalach i na uniwersytetach w całym kraju, z których każdy otrzyma grant w wysokości 100 000 USD od Canadian Institute of Health Research.

4. Republika Czeska

W Republice Czeskiej znajduje się Międzynarodowy Instytut Konopi i Kannabinoidów (ICCI) – jedna z największych na świecie instytucji badawczych zajmujących się marihuaną. Już samo to daje Republice Czeskiej miejsce na liście krajów najbardziej zaangażowanych w badania nad marihuaną.

Członkowie Amerykańskiego Stowarzyszenia Bezpiecznego Dostępu (ASA) i Dioscorides Global Holdings wspólnie z Ministrem Zdrowia założyli Instytut w 2015 roku.

„Głównym zadaniem ICCI jest dostarczanie instrumentów naukowych do publicznych i prywatnych instytucji na całym świecie.” – oznajmił w oświadczeniu CEO, Pavel Kubu.

Prowadzone w Instytucie badania mają ułatwić ludziom dostęp do metod leczenia, które będą dla nich najlepsze.

„Jako pacjent medyczny, który od 14 lat korzysta z tego produktu, czułem się odpowiedzialny za to, aby inni pacjenci w Stanach Zjednoczonych, a teraz na całym świecie, mieli możliwość skorzystania z terapii konopi.” –  powiedział Steph Sherer, dyrektor wykonawczy Americans for Safe Access. „Utworzenie ICCI stanowi integralny krok w wypełnianiu tego zobowiązania. Prowadzone działania niwelują bariery i ułatwiają dostęp do marihuany pacjentom na całym świecie łącząc obecną bazę wiedzy na temat badań nad konopiami indyjskimi. Odnoszą się one do biomedycyny, nauk przyrodniczych i nauk politycznych, tworząc platformę do dzielenia się, eksploracji i edukacji.”

3. Urugwaj

Pierwszy kraj, który zalegalizował marihuanę i uregulował kwestie związane z jej sprzedażą. Przywódcy Urugwaju zadeklarowali chęć przekształcenia swojego kraju w centrum badań nad leczniczą marihuaną. Aktywnie zachęcali naukowców i badaczy do przybywania do ich kraju.

Diego Canepa, przewodniczący Narodowej Rady ds. Narkotyków Urugwaju, powiedział w 2014 roku na konferencji na temat marihuany leczniczej, że rząd chce , aby przedstawiono mu wyniki badań. Chociaż nie uzyskano jeszcze żadnych konkretnych, możliwość analiz marihuany w kraju, w którym jest ona legalna brzmi ekscytująco i zachęcająco dla naukowców z całego świata.

2. Holandia

Holandia jest jednym z trzech krajów (oprócz Kanady i Izraela), w których sponsorowany jest program medycznej marihuany.

Holenderskie Stowarzyszenie NCSM podejmuje współpracę wyłącznie z największymi specjalistami w dziedzinie marihuany. Zespół składa się z kryminologów, farmaceutów i farmakologów. Według deklaracji na ich stronie – misją jest zwiększenie akceptacji medycznej marihuany. Głównym celem programu jest gromadzenie informacji na jej temat, rozpowszechnianie wiedzy, podnoszenie świadomości oraz budowanie sieci i dialogu.

NCSM wierzy nie tylko, że badania naukowe są ważne, ale wiedza i doświadczenie pacjentów, lekarzy i opiekunów również jest cenna.

„NCSM chce być otwarte na takie informacje, abyśmy mogli uczyć się od doświadczonych użytkowników, a także naukowców.” – czytamy na stronie.

1. Izrael

Izrael jest uważany za światowego lidera w dziedzinie badań nad marihuaną. Będąc siedzibą największego na świecie zakładu produkcji, badań i rozwoju marihuany, Izrael jest centrum wiedzy o marihuanie od ponad 50 lat.

THC i system endokannabinoidowy zostały po raz pierwszy odkryte w Izraelu przez Raphaela Mechoulama w latach 60 – tych ubiegłego wieku. Od tego czasu inicjatywy badawcze tego kraju wciąż rosły czyniąc go najbardziej zaangażowanym w testy nad marihuaną.

Izrael był jednym z pierwszych państw, które zalegalizowało marihuanę. Parlament Izraela pracuje nawet nad legalizacją eksportu marihuany leczniczej. Firma Breath of Life otworzyła ośrodek hodowlany o powierzchni 1 miliona metrów kwadratowych i ośrodek badawczy w południowym Izraelu. Według doradców Viridian Capital – będzie to jeden z największych na świecie podmiotów zajmujących się rozwojem, badaniami i hodowlą marihuany.

27% procent populacji Izraela, w wieku 18-65 lat, pali marihuanę, co daje państwu najwyższy na świecie wskaźnik jej użytkowania.

Niedawno w Izraelu przeprowadzono 110 prób klinicznych z użyciem konopi indyjskich. Michael For, starszy doradca Ministerstwa Zdrowia w dziedzinie konopi, powiedział w wiadomościach amerykańskich, że fundusze na finansowanie badań pochodzą od rządu Izraela, a także od rządów zagranicznych, w tym USA, Kanady, Australii i Niemiec.

Słynny Mechoulam współpracuje z trzema różnymi amerykańskimi firmami prowadzącymi badania w Izraelu. Co najmniej 15 innych amerykańskich firm utworzyło działalność badawczą w Izraelu, a kolejne zostaną dodane niebawem

Chociaż na iście najbardziej rozwiniętych krajów do badań marihuany znajduje się obecnie tylko sześć krajów, mamy nadzieję, że z czasem ich liczba wzrośnie i dołączy do nich także Polska. W miarę wzrostu zapotrzebowania na legalną marihuanę badania stały się niezwykle ważne. Tylko one pomogą nam wszystkim – i zwolennikom i przeciwnikom – zrozumieć wszelkie korzyści i zagrożenia wynikające z użytkowania tej rośliny, zwłaszcza z medycznego punktu widzenia.

baner_bionateo_mm

Źródło: hightimes.com

Komentarze

Komentarzy

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com