320 0

Nawet 200 zł różnicy w cenie za 10 gramów Medycznej Marihuany!

Medyczna marihuana, która trafiła do polskich aptek w styczniu rozeszła się jak świeże bułeczki. Podczas gdy pacjenci czekają na kolejne dostawy suszu i możliwość zrealizowania recepty na jaw wychodzą różnice w cenie produktu.

Okazuje się, że różnica w cenie za 10 gramów suszu może wynieść w zależności od apteki nawet 200 zł. Biorąc pod uwagę, że sam zakup medycznej marihuany to wydatek rzędu kilkuset złotych, taka rozbieżność cen może być dotkliwie odczuwalna dla wielu pacjentów.

Brak refundacji i wysoka marża

Instytut Badawczy ABR SESTA przeprowadził badanie w 140 punktach sprzedaży w Polsce. Wynika z niego, że w zależności od apteki cena za 10 gramów suszu waha się od 600 do 819 zł, za 5 gramów oscyluje na poziomie około 300 zł, a za 1 gram zapłacić trzeba 60 – 81,90 zł. Najwyższe z cen odnotowano w jednej z niesieciowych aptek znajdującej się w miejscowości do 10 tys. mieszkańców.

Jak twierdzi Błażej Ajzert z Pharmapoint SA (jedynego dystrybutora na rynku) takiej rozbieżności cen winna jest marża. Wszystkie apteki nabywają susz po takiej samej cenie. W związku jednak z tym, że nie jest on w żaden sposób objęty refundacją apteki mają swobodę w nakładaniu na niego marży – nie więcej niż 25%. Wszystko zatem zależy od chęci zarobku farmaceuty.

Szanse na obniżenie cen

Na dzień dzisiejszy cała branża medyczna zgodnie twierdzi, że ceny medycznej marihuany są zdecydowanie za wysokie jak na polskie realia. Firma Spectrum Cannabis, która importuje susz z Kanady do Polski stara się o zmianę jego opodatkowania z 23% do 8%. Trudno jednak stwierdzić, czy na chwilę obecną są ku temu podstawy.

Nieoficjalnie mówi się, że obniżenie podatku doprowadziłoby do jednoczesnego obniżenia ceny dla pacjenta. Korzystne z pewnością byłoby także wkroczenie na rynek kolejnych firm sprowadzających susz do Polski. Mając jednak na uwadze szereg skomplikowanych i czasochłonnych procedur, które przejść musiała firma Spectrum Cannabis, nie należy się tego spodziewać w najbliższym czasie.

Źródło: mondaynews.pl

Komentarze

Komentarzy

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com