338 0

Medyczne zastosowania marihuany – relacja ze szkolenia dla lekarzy w Centrum Terapeutycznym MaxHemp

W pierwszy weekend lutego w Centrum Terapeutycznym Max Hemp na Dolnym Śląsku – odbyło się pierwsze w Polsce szkolenie dla lekarzy dotyczące „Medycznego zastosowania marihuany”. Po ostatniej nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zainteresowanie wśród nich tą tematyką znacznie wzrosło.

Tuż po zakończeniu dwudniowego szkolenia mieliśmy przyjemność porozmawiania z Panią Dorotą Gudaniec – główną organizatorką całego przedsięwzięcia.

Jak wyznała w wywiadzie dla naszego portalu:

„Jestem bardzo zmęczona, ale przede wszystkim bardzo zadowolona i dumna z tego, że udało nam się zrobić pierwsze w Polsce certyfikowane szkolenie dla lekarzy zainteresowanych terapią cannabisową”.

Kierownikiem naukowym wydarzenia był dr Jerzy Jarosz – szef Warszawskiego Centrum Onkologicznego im. św. Krzysztofa i jednocześnie założyciel pierwszego Punktu Informacji Konopnej w Polsce.

Zorganizowane szkolenie skierowane było do neurologów, ale z założenia jego głównym celem było zaznajomienie wszystkich lekarzy (niezależnie od specjalizacji) z tematyką medycznej marihuany tak, aby każdy pacjent mógł zasięgnąć profesjonalnej porady lekarskiej i tym samym – przestał leczyć się na własną rękę  korzystając z internetu.

Szkolenie przeprowadzone zostało w 3 blokach tematycznych

Pierwszy z nich poruszał wszelkie podstawowe zagadnienia dotyczące marihuany – historyczne i współczesne zastosowanie w medycynie, standaryzację, dawkowanie, a także kwestię finansowania i przeprowadzania badań. Omówione zostały także konkretne przypadki pacjentów.

Blok drugi poświęcony został teorii i praktyce dotyczącej układu endokannabinoidowego człowieka. Tu wiedza uczestników szkolenia nie tylko pogłębiona została na temat receptorów CB1 i CB2 i ich związków z innymi układami, ale także skupiono się na analizie wszelkich chorób, w których leczeniu stosuje się marihuanę. Omówiono sposób i częstotliwość dawkowania medycznej marihuany oraz potencjalne działania niepożądane i interakcje z innymi lekami. Ważnym zagadnieniem poruszonym w tej części szkolenia było stosowanie medycznej marihuany w przypadku dzieci oraz kobiet w ciąży.

Trzeci blok został zrealizowany podczas drugiego i jednocześnie ostatenigo dnia szkolenia. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w konsultacjach z zaproszonymi prelegentami. Wśród nich znalazł się m.in. Bogdan Jot – którego sama Dorota Gudaniec nazywa „skarbnicą wiedzy” – i który jest autorem pierwszej polskiej książki o leczniczych właściwościach marihuany. Pojawili się także David Neubauer z Słowenii – profesor neurologii z ogromnym doświadczeniem klinicznym w kwestii leczenia pacjentów za pomocą CBD, Marcin Biskupski – szef laboratorium wytwarzającego produkty MaxHemp oraz prekursor leczenia medyczną marihuaną w Polsce dr Marek Bachański.

Chociaż szkolenie może wydawać się krótkie to było bardzo intensywne, a lekarze wyszli z niego bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia. Dla wielu z nich terapia medyczną marihuaną jest nowością, gdyż dopiero ostatnia nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dała im możliwość stosowania jej w leczeniu pacjentów.

Obejrzyj wideo-materiał z szkolenia

Na tym nie koniec…

Jak twierdzi Dorota Gudaniec zapotrzebowanie na tego typu szkolenia jak w MaxHemp jest ogromne i to nie tylko wśród środowiska lekarskiego. Dlatego na pewno odbędą się kolejne wydarzenia, także takie, które będą poświęcone propagowaniu wiedzy dotyczącej medycznej marihuany wśród potencjalnych użytkowników:

„Planujemy w najbliższym czasie wzięcie udziału w seminarium organizowanym przez mamę dzieci, które korzystają z terapii konopnej (…) Robimy taką pracę, którą można nazwać Uniwersytetem Obywatelskim – LUDZIE DLA LUDZI” – mówi Dorota Gudaniec.

Po czym dodaje, że z nadchodzących spotkań może polecić – zorganizowane przy jej udziale – Seminarium z Paulną Janowicz i Bogdanem Jotem (już w najbliższą niedzielę – 11 lutego) – dla wszystkich osób, które chętne są pogłębić swoją wiedzę o konopiach, a także uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. Ponadto zaplanowane są także szkolenie 10 i 11 marca z szefem Kliniki Anestezjologii i Leczenia Bólu z Tel Aviv’v, szkolenie z gośćmi z Izraela oraz III Międzynarodowa Konferencja poświęcona medycznej marihuanie w teorii i praktyce, która odbędzie się 26 i 27 maja br.

Zachęcamy wszystkich do śledzenia powyższych wydarzeń o tematyce zastosowań marihuany w leczeniu pacjentów. Relacje z nich przeczytać będzie można także na łamach naszego portalu.

Źródło: centrum.maxhemp.pl

 

Komentarze

Komentarzy

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com