394 0

Medyczna marihuana została wyprzedana. Wkrótce kolejne dostawy!

Pod koniec stycznia do Polski trafiła pierwsza przesyłka zawierająca 7kg importowanego suszu z konopi. Zgodnie z przewidywaniami kanadyjskiego importera tj. spółki Spectrum Cannabis, zapasy zostały wyprzedane w ciągu kilku dni. Spółka zapewnia jednak, że niebawem do Polski dotrze kolejna dostawa suszu, a ponadto kapsułki i olejki.

Na medyczną marihuanę w Polsce czeka obecnie około 300 tys. pacjentów. Można było się zatem spodziewać, że 7 kg konopi to kropla w morzu potrzeb i szybko zostaną rozdysponowane.

„Rozeszłyby się w ciągu kilku godzin, gdyby nie wprowadzona reglamentacja. Apteka otrzymywała produkt od dystrybutora po przedstawieniu recepty od klienta.” – wyjaśnia w wywiadzie dla Forsal Tomasz Witkowski, przedstawiciel na kraj w Spectrum Cannabis

Okazuje się, że każdego dnia rośnie liczba aptek chętnych do sprzedawania medycznej marihuany, stąd też zapewnienia ze strony Spectrum Cannabis o zwiększeniu jej ilości w kolejnych przesyłkach. Za około dwa tygodnie zaimportowane zostanie 20kg, a na marzec zaplanowano 50kg. Docelowo spółka chce sprowadzać do Polski nawet 100kg miesięcznie, co miałoby nastąpić pod koniec tego roku. Co więcej, wraz z następnymi dostawami zwiększy się ilość oferowanych produktów.

Obecnie dostępny susz o zawartości THC 19% i CBD mniej niż 1% przeznaczony jest dla pacjentów, którym doskwiera ból. Kolejne dwie odmiany będą mocniejsze i przeznaczone dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym oraz borykających się ze skutkami chemio i radioterapii. Pojawić mają się także olejki oraz kapsułki, które są znacznie wygodniejsze w użyciu i do ich aplikacji nie jest wymagany waporyzator (urządzenie do spalania suszu), którego zakup wiąże się z wydaniem kilkuset złotych.

To sporo zważywszy na fakt, że 1 gram suszu kosztuje obecnie około 65zł i nie jest w żaden sposób refundowany, jak ma to np. miejsce w Niemczech. Tam, chociaż za 1 gram zapłacić trzeba około 100zł, to refundnacja jest 100%. Cena suszu w Polsce kształtuje się na takim poziomie ze względu na opodatkowanie go 23% VAT-em. Spectrum Cannabis ma jednak pewne wątpliwości:

„Przed wprowadzeniem suszu na rynek wystąpiliśmy do Głównego Urzędu Statystycznego o jego kategoryzację w celu ustalenia należnego podatku. Uważamy, że stawka jest za wysoka, dlatego dwa tygodnie temu złożyliśmy do Krajowej Informacji Skarbowej wniosek z prośbą o interpretację, a tym samym rozpatrzenie, czy nałożony podatek ustalono poprawnie. Mamy nadzieję, że decyzja zapadnie na naszą korzyść i już niedługo cena obniży się o 15 proc. Urząd ma miesiąc na wydanie opinii.” – mówi Tomasz Witkowski w rozmowe z Forsal

 Źródło: forsal.pl

Komentarze

Komentarzy

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com