523 0

Medyczna marihuana ponownie dostępna! Większe dostawy już tej jesieni!

Od listopada 2017 roku, a zatem od momentu legalizacji, do chwili wprowadzenia do polskich aptek medyczna marihuana przeszła długą drogę. Importowane ilości są jednak na tyle małe, że nie wystarczają dla wszystkich.

Kiedy w ostatnich tygodniach zapasy zostały wyprzedane pacjenci gorączkowo poszukiwali apteki, która dysponuje jeszcze medyczną marihuaną. Bezskutecznie.

Na szczęście sytuacja powoli wraca do normy. Susz ponownie nabyć można m.in. w Warszawie w aptece Medicover przy ul. Jana Pawła II 27. Z pojawiających się w ostatnich dniach informacji wynika, że także w pozostałych aptekach problem z dostępnością znika.

Będzie więcej i szybciej

Uprawa konopi indyjskich zarówno w celach rekreacyjnych jak i leczniczych jest w Polsce nielegalna.

Na dzień dzisiejszy jedynym zalegalizowanym w Polsce suszem do użytku medycznego jest Red No2. Zawiera on ok. 19% THC i mniej niż 1% CBD. Importowany jest z Kanady przez spółkę Spectrum Cannabis. Spółka ta należy do kanadyjskiej grupy kapitałowej Canopy Growth, jednego ze światowych liderów rynku i którego na giełdzie w Toronto wycienia się na prawie 46 mld zł.

Pierwsza dostawa, która miała miejsce w styczniu tego roku, zawierała 7 kg suszu i jak można było się spodziewać została wyprzedana błyskawicznie. Kilka tygodni później do Polski dotarło kolejne 15 kg. Niestety to wciąż przysłowiowa kropla w morzu potrzeb, gdyż takie ilości są po prostu niewystarczające.

Jednak jak zapowiedział Tomasz Witkowski, country manager w spółce Spectrum Cannabis, już tej jesieni nastąpi przełom. Niebawem otwarte zostanie centrum produkcyjne Canopy Growth w Danii. Jakie korzyści przyniesie skrócenie łańcucha dostaw?

“Od jesieni będziemy mogli stamtąd sprowadzać 100 kg suszu miesięcznie. To powinno z nawiązką zaspokoić polskie zapotrzebowanie.” — wyjaśnia Tomasz Witkowski

Kolejne produkty jeszcze w tym roku

Oprócz zwiększenia dostaw w aptekach pojawić się mają kolejne produkty. Do Red No2 wkrótce dołączy drugi susz od Spectrum Cannabis. Będzie on zawierał ok. 10% THC i ok. 7% CBD i posłużyć ma przede wszystkim pacjentom onkologicznym. Proces jego rejestracji jest obecnie finalizowany.

“Odpowiedzieliśmy już na wszystkie pytania Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i zakładamy, że rejestracja będzie możliwa w połowie sierpnia. W dalszej kolejności chcemy zarejestrować kolejny rodzaj suszu,a potem pierwszy olejek konopny. Kończymy już negocjacje z największymi sieciami aptecznymi, więc z dostępnością produktów nie powinno być problemu.” – mówi Tomasz Witkowski

Do wejścia na polski rynek medycznej marihuany chętne są także inne firmy, które złożyły już wnioski o rejestrację.

“My powinniśmy osiągnąć rentowność w ciągu pół roku. Nie pomaga nam to, że susz jest relatywnie drogi, co wynika m.in. z 23% stawki VAT.” — wyjaśnia Tomasz Witkowski

O tym, że sytuacja póki co się nie zmieni i medyczna marihuana nie będzie tańsza pisaliśmy w tym artykule.  Szef polskiego oddziału Canopy Growth zapewnia jednak, że analizowane są wszelkie prawne możliwości, które ostatecznie doprowadzą do obniżenia ceny medycznej marihuany w Polsce.

Źródło: pb.pl


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne są na stronie www.BioHemp.pl


Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
biuro@medycznamarihuana.com Poland