1047 0

Medyczna marihuana lada dzień pojawi się w aptekach?

W ostatnim czasie opisaliśmy aktualną sytuację medycznej marihuany w Polsce oraz poruszyliśmy kwestię pierwszego złożonego wniosku o rejestrację i dopuszczenie do obrotu konopnego suszu. Okazuje się, że sprawa nabiera tempa i bardzo możliwe, że jeszcze w tym tygodniu wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, a medyczna marihuana w najbliższym czasie trafi na półki polskich aptek.

Od prawie roku dzięki nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, lekarze w Polsce mają możliwość wystawiania pacjentom recept na medyczną marihuanę. Niestety ze względu na brak zarejestrowanego surowca farmaceuci nie mają możliwości wytwarzania leków. Sytuacja ta niejednokrotnie zmuszała chorych i ich rodziny do łamania prawa i sprowadzania leków na bazie konopi z innych krajów.

„Nie mogę kupić leku, który jest legalny, ale w Polsce jest niedostępny. Muszę się stresować i przez internet zamawiać. Ja się nie czuję jak przestępca, bo ja leczę swoje dziecko.” – opowiada w „FAKTACH” TVN pani Dorota, mama chorego na lekooporną padaczkę Krzysia

Kanadyjska firma Spectrum Cannabis jest pierwszą, która od czasu wejścia w życie nowelizacji zdecydowała się na zarejestrowanie w Urzędzie Rejestracji Leków suszu o wysokim stężeniu THC. Urząd rozpatrywał wniosek od czerwca. Zgodnie z procedurami miał na to 210 dni.

Jak donoszą „FAKTY” TVN powołując się na dwa wiarygodne źródła – najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu wniosek Spectrum Cannabis zostanie rozpatrzony pozytywnie. Dla tysięcy polskich pacjentów oznaczać to będzie ogromny przełom w leczeniu. Informacja ta nie jest jeszcze potwierdzona, ale już wywołuje entuzjazm.

„Bardzo dobra informacja dla pacjentów i lekarzy, którzy przepisują te preparaty. Oby więcej było tak dobrych informacji.” – mówi dr Marek Bachański, który jako pierwszy lekarz w Centrum Zdrowia Dziecka stosował terapię medyczną marihuaną

Za chęć pomocy i przyniesienia małym pacjentom ulgi w cierpieniu przyszło mu zapłacić wysoką cenę. Trzy lata temu dr Marek Bachański  został dyscyplinarnie zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka. Wydaną w ubiegłym roku, decyzją sądu, wrócił do pracy w Centrum jednak dyrekcja zabroniła mu kontaktu z pacjentami. Po kolejnej, tegorocznej rozprawie, doktorowi Bachańskiemu przywrócono prawo do leczenia dzieci.

To kolejna dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych leczeniem medyczną marihuaną. Jeśli  doniesienia „FAKTÓW” TVN potwierdzą się i leki na bazie konopi niebawem będą dostępne w aptekach, doktor Bachański i inni lekarze zyskają niezbędne środki do prowadzenia skutecznej terapii pacjentów.

Źródło: fakty.tvn24.pl

Komentarze

Komentarzy

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com