349 0

Marihuana poprawia jakość życia pacjentów z urazem rdzenia kręgowego

Uszkodzenie rdzenia kręgowego chociaż jest schorzeniem rzadkim – może mieć trwały i destrukcyjny wpływ na codzienne życie i samopoczucie osoby, która go doznała. Niestety, przed naukowcami długa droga do opracowania odpowiednich leków na dolegliwości z tym związane. Leków, które nie będą wywoływać skutków ubocznych i pozbawione będą ryzyka uzależnienia.

Już w latach 70 – tych ubiegłego wieku analizowano zdolności marihuany do łagodzenia bólu i walki ze spastycznością u pacjentów po urazie rdzenia kręgowego. Okazuje się, że konopie mogą być alternatywną metodą leczenia.

Przyczyny i objawy uszkodzenia rdzenia kręgowego

Ciężki ból, bezsenność, brak możliwości kontroli potrzeb fizjologicznych, dysfunkcje seksualne, lęk i depresja. To tylko niektóre z objawów, które nękają pacjentów z urazem rdzenia kręgowego. Urazy te dzielą się na dwa rodzaje: całkowite i niepełne. W pierwszym przypadku dochodzi do porażenia oraz utraty czucia poniżej miejsca urazu, w drugim – w zależności od konkretnego przypadku – dochodzi do częściowej utraty kontroli nad różnymi funkcjami o różnym nasileniu.

Uszkodzenia rdzenia kręgowego są powodowane urazami kręgosłupa np. podczas uderzenia, w wyniku którego wyparty fragment kości lub więzadła uszkadza tkankę rdzeniową. Wpływa to negatywnie na funkcje motoryczne, ponieważ aksony (przedłużenia komórek nerwowych przenoszących wiadomości do mózgu) są niszczone przez złamane lub ściśnięte kręgi.

Życie z urazem rdzenia kręgowego na przykładzie jednego z pacjentów

Stuart Parsons, weteran wojskowy, od 10 lat cierpi na chorobę kręgosłupa o nazwie Rozsiana samoistna hiperostoza szkieletu (DISH). Choć zwykle choroba rozwija się z biegiem czasu u Stuart’a była spowodowana wypadkiem. Cztery dyski kręgosłupa w jego szyi zostały połączone razem i popchnięte do przodu, powodując ucisk na przełyk. W rezultacie Parsons doświadcza przewlekłego bólu, nudności oraz trudności w jedzeniu i oddychaniu.

Departament Spraw Weteranckich (VA) namawiał Parsonsa do radzenia sobie z bólem za pomocą opiatów, ale mężczyzna stanowczo odmówił. Zamiast tego postanowił spróbować medycznej marihuany.

„Nie jestem w stanie wyrazić słowami, jak jestem szczęśliwy z tego powodu.” – powiedział Parsons –„Wiele nauczyłem się o CBD i jego właściwościach przeciwbólowych.”

Coraz więcej osób potwierdza, że związki zawarte w konopiach są skuteczne w łagodzeniu bólu. Kanabidiol (CBD), powoli zyskuje ugruntowaną pozycję wśród substancji przeciwbólowych, ale także zmniejszających spastyczność i poprawiających funkcje motoryczne u pacjentów z SCI.

Tetrahydrocannabinol (THC), choć stereotypowo nazywany „substancją psychoaktywną” marihuany, także jest pomocny. Różne badania pokazują, że THC łagodzi ból, spastyczność, zwiększa kontrolę pęcherza moczowego i niweluje bezsenność.

Marihuana w sposób bezpieczny zapewnia pacjentom ulgę w objawach związanych z SCI. Przeprowadzone analizy monitorujące przywracanie za pomocą związków konopi funkcji nerwowych i wzrost nowych komórek dają dodatkową nadzieję na polepszenie jakości życia osób żyjących z przewlekłym bólem i innymi niedogodnościami.

baner_bionateo_mm

Źródło: leafly.com

Komentarze

Komentarzy

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com