1933

Leczenie problemów ze snem: Medyczna Marihuana vs. tabletki nasenne [WideoBlog]

Medyczna marihuana i zdrowy sen. Na problemy ze snem cierpi ogromna część całej populacji na świecie. Według badań przeprowadzonych przez Université Laval w Kanadzie 40% ludzi wykazuje co najmniej jeden z objawów bezsenności. Jeśli jesteś częścią tych statystyk prawdopodobnie już doskonale wiesz, że terapia bezsenności opiera się głównie na nasennych tabletkach.

Tradycyjne leki z reguły są skuteczne, ale tylko przez krótki okres czasu. Niestety niosą za sobą szereg nieprzyjemnych działań niepożądanych.

„Możemy przyjąć tabletkę na sen i po niej odpłynąć. Jednak będzie to mało efektywny sen. Poza tym bardzo dużo związków zawartych w tabletkach uzależnia.” – wyjaśnia Dorota Gudaniec, Praktyk Medycznej Marihuany

Zapewne jest to jeden z wielu powodów, dla którego wielu pacjentów decyduje się na szukanie terapii alternatywnej i sięga po medyczną marihuanę oraz produkty bogate w kannabinoidy.

Tabletki nasenne gwarancją głębokiego snu?

Mają wiele kształtów, rozmiarów i kolorów, ale wszystkie należą do kręgu leków uspokajająco – otumaniających. Benzodiazepiny wywołują senność i zmniejszają niepokój. Barbiturany z kolei hamują centralny układ nerwowy. Niektóre nowoczesne pigułki skupiają się na regulacji naturalnego procesu produkcji melatoniny.

Tabletki nasenne są dość skuteczne i dają możliwość wyspania się. W jednym z badań opublikowanym w Journal of Psychosomatic Research i dotyczącym problemów ze snem przeanalizowano przypadki 11 tys. francuskich pacjentów.  Większość z nich codziennie i przez długi okres czasu przyjmowała leki na problemy ze snem. Wyniki badania wykazały, że jakość ich snu znacząco się poprawiła.

medyczna marihuana sen

Pomimo widocznych pozytywnych efektów istotne jest by pamiętać, że pigułki nasenne dalekie są od miana rozwiązania idealnego. Faktycznie są pomocne na problemy ze snem, ale tylko przez krótki okres czasu. Z wielu powodów nie nadają się do długotrwałego stosowania. Po pierwsze zarówno benzodiazepiny jak i barbiturany są substancjami uzależniającymi, co u wielu pacjentów ujawnia się już po kilku tygodniach ich stosowania. Badania opublikowane w Pharmacology wykazały, że 47% procent pacjentów stosujących benzodiazepiny przez okres dłuższy niż miesiąc stało się osobami uzależnionymi. Pacjenci, którzy decydują się na zaprzestanie przyjmowania tabletek nasennych często narażeni są na ciężkie objawy odstawienia w tym bóle głowy, nudności, drgawki, lęki, a nawet depresję.

Pomijając ryzyko uzależnienia, samo stosowanie nasennych tabletek wiąże się z szeregiem różnych skutków ubocznych, a są to zawroty i bóle głowy, mrowienie kończyn, bóle brzucha i ogólne osłabienie organizmu. Niektóre pigułki są znane z wywoływania parasomnii – zaburzenia snu polegającego na mimowolnym poruszaniu się i nieświadomym, chaotycznym zachowywaniu.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Dorota Gudaniec o medycznej marihuanie i bezsenności w materiale na WideoBlogu Marihuana i Konopie

Medyczna marihuana a sen

Biorąc pod uwagę długą listę efektów ubocznych związanych ze stosowaniem środków nasennych, nie zaskoczy nikogo fakt szukania przez wiele osób alternatywy dla nich i sięgania po medyczną marihuanę.

„Konopie mają szereg właściwości, które poprawiają jakość snu, Możemy do nich zaliczyć zapach, smak, kolor, ale tak naprawdę synergiczne działanie wszystkich związków zawartych w konopi koi nam układ nerwowy. Wpływa na produkcję melatoniny, dzięki czemu możemy sobie poradzić z bezsennością stosując wysokiej jakości produkty z konopi.” – mówi Dorota Gudaniec na WideoBlogu Marihuana i Konopie

Coraz więcej wyników badań wskazuje na to, że zarówno THC jak i CBD – czyli dwa najbardziej znane kannabinoidy o niezwykłych medycznych właściwościach – mogą być z powodzeniem stosowane w zaburzeniach snu, problemem z tzw. bezdechem sennym oraz parasomnią.

Najważniejszą różnicą między medyczną marihuaną a nasennymi tabletkami jest fakt, że można ją bezpiecznie stosować przez dłuższy okres czasu. Jak wspomniano wcześniej, tabletki uzależniają a ludzki organizm szybko zaczyna wykazywać tolerancję na ich działanie, co wymaga stosowania coraz większych dawek.

Medyczna marihuana i zdrowy sen

Chociaż w stosunku do medycznej marihuany taka tolerancja również może wystąpić to fizyczne uzależnienie od niej jest niezwykle rzadkie. Oznacza to, że stosowanie medycznej marihuany w zaburzeniach snu jest bezpieczniejszym rozwiązaniem problemów z bezsennością, w przeciwieństwie do nasennych środków negatywnie wpływających na zdrowie i samopoczucie osoby je stosującej.

baner_bionateo_mm

Źródło: www.canabomedicalclinic.com

O autorze:

Dziennikarka oraz autorka licznych publikacji na temat konopi i medycznej marihuany na największym w Polsce portalu branżowym MedycznaMarihuana.com Autorka licznych tłumaczeń badań oraz doniesień z świata naukowców, pacjentów i lekarzy na temat konopi medycznych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności