2508
schorzeniach medyczna marihuana

W jakich schorzeniach medyczna marihuana będzie pomocna?

1 listopada 2017 roku została w Polsce zalegalizowana medyczna marihuana. Choć teoretycznie już teraz receptę na nią może przepisać w zasadzie każdy lekarz, to produkty na bazie marihuany nie są jeszcze dostępne w aptekach – ma się to zmienić dopiero w przyszłym roku. Sprawdź, w jakich schorzeniach medyczna marihuana może być pomocna oraz jak najlepiej ją stosować.

Zgodnie z nowelizacją przepisów, która weszła w życie z początkiem listopada 2017 r., dopuszczone zostaje stosowanie w celach medycznych preparatów na bazie medycznej marihuany. Receptę na tego typu preparaty może przepisać każdy lekarz poza lekarzem weterynarii – w teorii może to więc być nawet lekarz pierwszego kontaktu i w teorii może to zrobić już teraz. W praktyce jednak, w chwili obecnej jest w Polsce bardzo niewielu lekarzy, którzy potrafiliby rozpisać pacjentowi kurację medyczną marihuaną – konieczne są więc szkolenia dla lekarzy w tym zakresie. Druga praktyczna przeszkoda to brak surowca, z którego aptekarze mogliby wykonywać preparaty na bazie medycznej marihuany. Mówi się o możliwości sprowadzania medycznej marihuany z Holandii, Kanady lub Izraela, jednak żadne decyzje w tej sprawie jak dotąd nie zapadły. Na medyczną marihuanę w polskich aptekach przyjdzie nam więc jeszcze nieco poczekać. Nie będzie za to żadnej zamkniętej listy chorób, na którą medyczna marihuana będzie mogła zostać przepisana – będzie to przedmiotem indywidualnej decyzji naszego lekarza. Poniżej dokonujemy przeglądu schorzeń, w przypadku których medyczna marihuana może być pomocna a także podpowiadamy, jak najlepiej ją przyjmować.

Co można leczyć medyczną marihuaną?

Lista chorób i dolegliwości, w których medyczna marihuana może być pomocna jest bardzo długa. W niektórych przypadkach kannabinoidy będą jedynie łagodziły objawy i zwiększały komfort życia chorego, w innych zaś przypadkach będą miała właściwości lecznicze. Najwięcej mogliśmy w Polsce usłyszeć o stosowaniu medycznej marihuany w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci – stosowanie preparatów na bazie medycznej marihuany jest w stanie skutecznie zredukować ilość napadów padaczki i zapewnić małym pacjentom o wiele większy komfort życia. Inną, o wiele bardziej rozpowszechnioną chorobą, w której medyczna marihuana może przynieść ulgę, jest choroba nowotworowa. Marihuana pomaga skutecznie zredukować nudności i wymioty towarzyszące chemioterapii, poprawia też apetyt. Dodatkowo, marihuana pomaga też skutecznie walczyć z bólem towarzyszącym chorobie nowotworowej. Z racji na duży potencjał w walce z bólem medyczna marihuana jest bardzo przydatna również w przypadku osób cierpiących na ból chroniczny, artretyzm czy zapalenia stawów. Marihuana może być pomocna także w przypadku choroby Parkinsona, ponieważ redukuje ona drżenie mięśni i niekontrolowane ruchy. Medyczna marihuana ma też duży potencjał w przypadku choroby Leśniewskiego Crohna, będącej chorobą układu pokarmowego. Duży jest też potencjał stosowania medycznej marihuany przez osoby zmagające się z depresją, zespołem stresu pourazowego (PTSD) oraz niepokojem i stanami lękowymi. Do innych chorób, w których medyczna marihuana może być pomocna należy także HIV/AIDS, anoreksja oraz jaskra. Lista schorzeń jest zresztą o wiele dłuższa, jednak w przypadku chorób wymienionych powyżej pozytywny wpływ stosowania medycznej marihuany został najlepiej udokumentowany.

schorzeniach medyczna marihuana

Volcano

Jak przyjmować medyczną marihuanę?

Zdecydowanie odradzamy palenie medycznej marihuany – wdychanie każdego rodzaju dymu jest szkodliwe dla naszych dróg oddechowych, dodatkowo paląc dostarczamy do swojego organizmu szereg toksyn, spośród których część ma potencjał rakotwórczy. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest waporyzacja, czyli odparowanie z medycznej marihuany zawartych w niej kannabinoidów i inhalacja powstałą w ten sposób parą. „W ten sposób nie tylko ograniczymy o ponad 99% ilość przyswajanych toksyn, ale również dostarczymy sobie bez porównania więcej kannabinoidów niż podczas palenia, w przypadku którego nawet 80% tych związków może ulec zniszczeniu na skutek zbyt wysokiej temperatury. Palenie jest więc zwyczajnym marnowaniem potencjału medycznej marihuany, waporyzacja zaś pozwala na jego pełnego wykorzystanie.” – mówi w rozmowie z naszym portalem Ryszard Fazowski, ekspert z zakresu waporyzacji z VapeFully. Do inhalacji medyczną marihuaną będzie jednak potrzebny waporyzator odpowiedniej jakości – modele z najniższej półki cenowej, jak Snoop Dogg G Pen czy Titan 2 Hebe niestety nie sprawdzą się dobrze. Dla użytkowników planujących inhalacje jedynie w domowym zaciszu najlepszym rozwiązaniem będzie Volcano Vaporizer – jest to urządzenie stacjonarne (wymagające stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego), które napełnia parą specjalne balony. Balon jest następnie odczepiany i można go dostarczyć np. do łóżka chorego. Inhalacja przy pomocy balonu jest zaś najprostszą możliwą formą waporyzacji – wystarczy po prostu robić naturalne wdechy przez ustnik balonu. Z kolei w przypadku użytkowników prowadzących aktywny tryb życia dobrze sprawdzi się np. DaVinci IQ Vaporizer, który pozwoli na bardzo dyskretne inhalacje również poza domem – z racji na zasilanie przy pomocy wymiennych baterii tego typu urządzenie można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Urządzenie jest bardzo niewielkie i bez najmniejszego problemu zmieści się kieszeni. Inhalacje waporyzatorem wydają się więc najlepszą formą przyjmowania medycznej marihuany – zapewniają one skuteczne przyswajanie kannabinoidów oraz precyzyjne ich dawkowanie, co jest problematyczne np. w przypadku przyjmowania kannabinoidów drogą pokarmową. Myśląc nad zakupem waporyzatora do celów medycznych zdecydowanie warto odwiedzić sklep z vaporizerami VapeFully – specjalizuje się on m.in. w wysokiej klasy urządzeniach przeznaczonych dla medycznych użytkowników marihuany.

Medyczna marihuana – nadzieja dla chorych?

Patrząc na listę schorzeń, w których przyjmowanie zawartych w medycznej marihuanie kannabinoidów może być pomocne łatwo się domyślić, że potencjalnymi pacjentami medycznej marihuany mogą być w Polsce setki tysięcy chorych. Pozostaje więc mieć nadzieję, że preparaty na bazie medycznej marihuany jak najszybciej trafią do polskich aptek, dzięki czemu chorzy nie będą skazani na zdobywanie ich na własną rękę na czarnym rynku.

schorzeniach medyczna marihuana

Mighty Vapo

O autorze:

Redaktor naczelny portalu MedycznaMarihuana.com Twórca marki BioHemp.pl, AnandaMed.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do konopii indyjskich.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności