1539 1

Jak zrobić czopki konopne? To łatwiejsze niż myślisz!

Coraz więcej ludzi na całym świecie zaczyna używać produktów na bazie konopi, a o ich medycznych właściwościach nie słyszeli już tylko nieliczni. Szeroka oferta konopnych olejków, kapsułek, kremów, balsamów, a także akcesoriów do waporyzacji i palenia sprawia, że każdy znajdzie produkt i metodę przyjmowania go idealnie dostosowaną do swoich potrzeb i preferencji.

Niestety, w niektórych przypadkach żaden z powyższych sposobów nie będzie tym właściwym. Warto wówczas rozważyć stosowanie konopnych czopków, które aplikuje się doodbytniczo. Sprawdzą się idealnie np. podczas wymiotów, gdy podawanie doustne preparatów konopnych z reguły mija się z celem. Dotyczy to głównie osób starszych oraz pacjentów nowotworowych po chemioterapii. Jest to także jedna z metod podawania kannabinoidów , którą często stosuje się w przypadku dzieci.

Skład i właściwości konopnych czopków

Nasze babcie i dziadkowie najprawdopodobniej są bardziej zaznajomieni z tematem czopków niż my, gdyż kiedyś ich stosowanie było powszechne. Obecnie wracają one do łask także dzięki możliwości dostarczania za ich pomocą kannabinoidów do organizmu. Czopki konopne z założenia stworzono by podawać pacjentom THC i CBD, unikając w ten sposób konieczności palenia przez nich suszu. Mają postać kapsułki, którą napełnia się mieszaniną oleju kokosowego lub masła kakaowego oraz oleju z konopi bogatego np. w CBD.

Czopki konopne dają znacznie wyższą skuteczność przyswajania kannabinoidów niż inne metody – w niektórych przypadkach sięga ona nawet 70%. Dla porównania – podczas palenia czerpanie korzyści z materiału wynosi zaledwie 20 – 25%. Co więcej, dzięki odmierzaniu odpowiedniej ilości składników efekt zastosowania każdego czopka jest przewidywalny i z reguły jednakowy.

Po zaaplikowaniu czopki rozpuszczają się i wchłaniają w ciągu kilkunastu minut. Kannabinoidy w nich zawarte trafiają bezpośrednio do krwioobiegu nie angażując przy tym w żaden sposób wątroby. Bez jej udziału czopki zawierające THC nie spowodują odurzenia, gdyż składnik ten nie dotrze do receptorów kannabinoidowych w mózgu. Oznacza to, że pacjenci mogą swobodnie korzystać z medycznych właściwości tetrahydrokannabinolu bez obawy o efekt psychoaktywny, który występuje w przypadku np. palenia.

Własna, domowa wytwórnia

Pomimo nietypowej metody podawania czopki konopne są łatwe w użyciu i wytwarzaniu, także w domowym zaciszu, a wszelkie niezbędne składniki i formy z łatwością można zakupić np. przez internet.

Potrzebne będą:

 • foremki do czopków z tworzywa sztucznego w tzw. „listkach”
 • podstawka, dzięki której foremki będą stabilne podczas napełniania
 • surowe, nierafinowane masło kakaowe lub olej kokosowy
 • olej lub pasta konopna np. CBD
 • dwie szklane miseczki, rondelek
 • strzykawka lub pipeta o wyraźnej i przede wszystkim dokładnej skali

1. Przygotowanie czopków rozpoczyna się od rozpuszczenia masła kakaowego lub oleju kokosowego w tzw. kąpieli wodnej. W tym celu wlewamy wodę do rondelka i stawiamy na nim miskę z jednym z powyższych składników. Dno miski nie powinno dotykać wody, a ta z kolei nie może przekroczyć temperatury 60 stopni. Pod wpływem pary masło lub olej rozpuści się. Gdy konsystencja stanie się jednolita miseczkę należy zdjąć z garnka

2. Przy użyciu strzykawki lub pipety odmierzamy odpowiednią ilość roztopionego masła kakaowego lub oleju kokosowego i wlewamy do drugiej miseczki. Dodajemy do niego olej konopny, również w dokładnie odmierzonej i ustalonej wcześniej ilości.

Jakie proporcje będą odpowiednie? To już zależy od indywidualnych preferencji i zapotrzebowania organizmu na kannabinoidy. Istotne jest zatem nie tylko ustalenie najlepszego stężenia oleju czy pasty, ilości składników, które powinny znaleźć się w każdym czopku, ale także pory i częstotliwości podawania. Generalnie lepiej zacząć od podawania niższych dawek i w miarę potrzeby je zwiększać. Warto zatem dokładnie odmierzać składniki i prowadzić zapiski by z czasem dojść do perfekcji.

3. Miseczkę z odmierzonymi składnikami stawiamy na rondelku z wodą i delikatnie mieszając doprowadzamy do ich połączenia. Potrwa to kilka minut.

4. Foremki do czopków umieszczamy w stojaku i każdy z nich wypełniamy  za pomocą strzykawki lub pipety. Pamiętajmy o precyzji! Każdy czopek powinien być wypełniony dokładnie taką samą ilością. Tak przygotowanym czopkom pozwalamy ostygnąć w temperaturze pokojowej, a następnie wkładamy je do lodówki, gdzie powinny być przechowywane by nie utraciły swoich właściwości.

Po zaaplikowaniu czopka bezpiecznie będzie powstrzymać się od wypróżniania przez około 20 – 30 minut by mieć pewność, że został on całkowicie wchłonięty.

baner_bionateo_mm

Źródło: cannabis.info

Komentarze

Komentarzy

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

1 KOMENTARZ

 1. Avatar
  Maria

  Szkoda że nie ma podanych proporcji choćby w przybliżeniu , jak można je ustalić ?

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com