2283 2

Inne niż konopie rośliny zawierające kannabinoidy (cz.2)

Kilka tygodni temu pisaliśmy o roślinach, które podobnie jak konopie zawierają kannabinoidy (link). Poznaliście wtedy niezwykłe właściwości gatunków takich jak: jeżówka, słoneczniczek szorstki czy zabawnie brzmiąca akmelia ,,piorunujące pączki’’. Nadszedł czas, aby poszerzyć trochę tą wiedzę.

Kocanka – Helichrysum umbraculigerum

Ta występująca w Republice Południowej Afryki stokrotka zawiera związek uderzająco podobny do kannabigerolu (CBG). CBG działa przeciwzapalnie, przeciwdepresyjne i stabilizuje nastrój.

Podczas wykładu na dorocznym spotkaniu Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Kannabinoidami chemik włoskiego pochodzenia, Giovanni Appendino, poinformował, że pewną  odmianę kocanki stosowano „jak konopie do wytwarzania oparów w ceremoniach rytualnych” w afrykańskiej farmakologii. Zasugerował również, że związki w roślinie mogą mieć „efekt psychotropowy… podobny do kannabinoidów”.

Helichrysum_umbraculigerumKocanka – Helichrysum umbraculigerum

Wątrobowiec – Radula marginata

Okazuje się, że na świecie może istnieć inna wersja THC. Ten wątrobowiec z Nowej Zelandii zawiera kwas perrotetynowy. Odkryty w 2002 r. kwas perrotetynowy jest bardzo podobny do THC. Przypuszcza się nawet, że działa na receptor CB1 – receptor, który jest głównym miejscem wiązania THC i jest tym, co nadaje temu związkowi efekt psychoaktywny.

Póki co nie odkryto żadnych efektów psychoaktywnych tej odmiany wątrobowca. Sama roślina była jednak stosowana w historii jako naturalne lekarstwo na zapalenie oskrzeli, pęcherzy żółciowych, wątroby i pęcherza moczowego. Można więc przypuszczać, że porosty te posiadają pewne właściwości lecznicze.

Radula_marginataWątrobowiec – Radula marginata

Opisane powyżej rośliny to kolejny przykład niezwykłej mocy tkwiącej w naturze. Medycyna akademicka mogłaby wiele zyskać, gdyby poważnie zajęła się wykorzystaniem wiedzy przekazywanej przez pokolenia!

 

Niebawem kolejna część artykułu!

 

Wszystkich pacjentów zapraszamy do rejestracji na FORUM O MEDYCZNEJ MARIHUANIE. To miejsce, w którym możesz porozmawiać z innymi pacjentami, specjalistami i znawcami konopi.

Źródła: herb.co, wikipedia

Komentarze

Komentarzy

Łukasz Tarnowski
O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

komentarze 2

  1. marek

    a czy przekazanie samego linku do materiału mieści się w zakresie zastzreżenia ? – będę wdzięczny za odpowiedż ma maila …

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com

Zapisz się do naszego newslettera