1530
prezydium zespołu ds legalizacji marihuany

II posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany w Polsce

We wtorek, 7-go stycznia 2020 r. posłowie po raz drugi spotkali się na Wiejskiej, aby dyskutować na temat zmian kwestii prawnych w obrębie legalizacji marihuany w Polsce. Tym razem na spotkanie została zaproszona strona społeczna, którą reprezentowali eksperci, prawnicy, farmaceuci oraz pacjenci – także ci, który zostali skrzywdzeni przez surowe prawo.

legalizacji marihuany Polsce

Prace dotyczące legalizacji marihuany w Polsce

Zespół ma na celu finalnie zalegalizować konopie indyjskie do celów rekreacyjnych. Aby to zrobić należy sporządzić odpowiednie postulaty i argumenty, które mają przekonać większość posłów w trakcie głosowania. To właśnie grono zapraszanych na debaty osób ma w tym pomóc. Należy pokazać, że rządzący nie mogą się już dłużej opierać oczekiwaniom społeczeństwa.

Główne zadania komisji podczas posiedzeń:

  • analiza skutków zdrowotnych, gospodarczych, społecznych i finansowych legalizacji marihuany,
  • prowadzenie ogólnospołecznej debaty na temat różnych aspektów używania marihuany,
  • wypracowanie rekomendacji i projektu ustawy w w/w zakresie z szerokim udziałem partnerów społecznych, naukowych i gospodarczych.

Rozmowy rozpoczęły się od kwestii merytorycznych pracy zespołu. Następnie przewodnicząca poprosiła zebranych o opinię na temat strategi działania komórki.

Andrzej Dołecki - Wolne KonopieReprezentanci Wolnych Konopi postulują o zmiany prawne w taki sposób, aby użytkownicy konopi indyjskich nie byli zamykani do więzień. Warto poszerzyć grono zaproszonych o personel MONAR-u. Dekryminalizacja niewielkich ilości marihuany na własny użytek oraz możliwość uprawy tej rośliny przez pacjentów do celów medycznych lub przez odpowiednie podmioty – ale nie za taką cenę jaka jest obecnie w polskich aptekach – powiedział Andrzej Dołecki.

Piotr Liroy MarzecCiekawostką jest, że w Polsce nie interpretuje się przepisów unijnych w należyty sposób. Uprawa konopi siewnych pozwala na maksymalnie 0,2 % THC suszu konopi. Jednakże we Włoszech na podstawie zapisów Unii Europejskiej, wprowadzono przepisy pozwalające na uprawy konopi siewnych włóknistych o zawartości THC do 0,6 %. W świetle dzisiejszych przepisów każda uprawa w Polsce, która przekroczy określony poziom 0,2 % THC staje się uprawą nielegalną, rolnik musi zniszczyć swoje plony, a ponadto narażony jest na nieprzyjemności ze strony wymiaru sprawiedliwości. Te przepisy należy zmienić – mówi Piotr Liroy Marzec. Poza tym poseł oczekuje konkretnego planu o tym jak przekonać Rząd do legalizacji marihuany.

Przez ostatnią kadencję pracowałem nad zmianami legislacyjnymi w obrębie marihuany medycznej i wiem, że bez odpowiedniej strategii możemy się tutaj spotykać przez cztery lata i nic z tego nie wyniknie.


Jeśli szukasz wysokiej jakości naturalnych kosmetyków z konopi oraz zdrowej żywności i soków, koniecznie odwiedź stronę BjoCoCo.com


Większość uważa, że droga do legalizacji powinna odbywać się stopniowo. Trudno będzie uzyskać pełną legalizację podczas pierwszego głosowania w obrębie rekreacji konopnej. Początkowa depenalizacja, dekryminalizacja określonej ilości marihuany i finalnie legalizacja może okazać się najlepszą drogą do celu.

Zaproszeni eksperci

legalizacji marihuany Polsce


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Na debatę zostali zaproszeni specjaliści w dziedzinie terapii konopnych oraz farmaceuci i pacjenci. Pozwoliło to nawiązać rzetelną dyskusję na temat obecnej sytuacji pacjentów stosujących marihuanę przypisaną na receptę.

Samia Al-HameriPacjentów należy programem ochrony, gdyż w dalszym ciągu w momencie ujawniena suszu konopi jest on konfiskowany (wysyłany do analizy laboratoryjnej) pozbawiając pacjentów leku – powiedziała farmaceutka Samia Al-Hameri – prezes fundacji SantaHerba.

Moja fundacja przygotowała projekt, który rusza lada dzień. Jest to program ochrony pacjentów – system, który pozycjonuje rekreacyjnych użytkowników konopi oraz pacjentów, który posiadają marihuanę w sposób legalny. Chętnie przedstawię jego założenia zainteresowanym członkom prezydium – postulując dalej o:

  • niekaranie pacjentów i raport epidemiologiczny,
  • konsorcja naukowe ze wszystkimi uniwersytetami medycznymi, ponieważ ja jako farmaceutka nie miałam na żadnym etapie edukacji nawet wzmianki medycznych właściwościach konopi – miałam natomiast solidny podział narkotyków i substancji pół narkotycznych, a farmakologiczne leki przeciwbólowe narkotyczne były klasyfikowane odrębnie, by nie wiązać ich z narkotykami.

Konopie są świetną terapią substytucyjną. W Polsce na alkoholizm cierpi 800 tyś. osób, a tych pijących szkodliwie i zmierzających do uzależnienia to kolejne 2 – 2,5 mln. osób. Konopie ułatwiają wyleczenie z alkoholizmu, nikotynizmy czy heroinizmu.

Inne postulaty zebranych to:

  • precyzyjne określenie ile to jest nieznaczna ilość suszu kwiatów konopi innych niż włókniste (30g) oraz możliwość uprawy 3 roślin dla pacjentów,
  • opracowanie informacyjnych kampanii społecznych. Stworzenie trzech zespołów eksperckich, które mogłyby się spotykać wraz z posłami w celach edukacyjnych: zespół prawny, zespół farmaceutyczno-medyczny oraz specjaliści w uprawie/rolnictwie,
  • wymiana doświadczeń z rządzącymi w krajach, w których konopie indyjskie są zalegalizowane.

Podsumowanie spotkania – plan legalizacji marihuany w Polsce

Na spotkaniu można było dostrzec, że cele są wspólne da wszystkich osób zabierających głos. Każdy oczekuje złagodzenia przepisów w sposób, aby Rząd respektował prawo do wolności wyboru każdego człowieka, przy jednocześnie minimalnej lub wydaje się – całkowitym braku szkodliwości społecznej czynu jakim jest rekreacyjne i odpowiedzialne używanie marihuany. Należy pozyskać osoby, które będą prowadzić rozmowy ze wszystkimi ugrupowaniami, aby przestawić im obecny stan sprawi konopi indyjskich/marihuany w kraju nad Wisłą.


Transmisja z II debaty Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany

O autorze:

Dziennikarz portalu MedycznaMarihuana.com Aktywista na rzecz legalizacji medycznej marihuany. W wolnym czasie uwielbia ekstremalne sporty w tym wspinaczkę wysokościową.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności