229 0

Historia pacjenta. Czy marihuana jest skuteczniejsza na przewlekły ból niż opioidy? [CZĘŚĆ TRZECIA]

Ten artykuł stanowi trzecią i zarazem ostatnią część cyklu publikacji.
Część pierwsza: W jaki sposób konopie leczą różne rodzaje bólu?
Część druga: Jak konopie wzmagają działanie opioidów?

Chroniczny ból może być niewiarygodnie wyniszczający dla człowieka. Dla wielu osób, które zmuszone są borykać z nim każdego dnia, może być tak przytłaczający, że negatywnie wpływa na całe ich życie – nastrój, zdrowie i ogólne samopoczucie.

Niestety wiele opcji leczenia okazuje się być nieskuteczne. Co gorsza, przepisywane leki – takie jak opioidy – są silnie uzależniające i potencjalnie toksyczne. Statystyki wskazują, że w 2014 roku z powodu przedawkowania opiatów zmarło 28 tys. osób. Nic dziwnego, że coraz więcej pacjentów cierpiących na chroniczny ból sięga po konopie jako alternatywę dla leczenia farmakologicznego.

Jeśli chodzi o skuteczność konopi indyjskich i preparatów na bazie kannabinoidów w łagodzeniu chronicznego bólu – do tej pory wykonano mnóstwo badań. Przyczyny powstawania tego rodzaju bólu są zróżnicowane. Ponadto może on być nocyceptywny (spowodowany uszkodzeniem tkanek lub stanem zapalnym) lub neuropatyczny (spowodowany uszkodzeniem lub nieprawidłowym działaniem układu nerwowego). Organizm każdego człowieka inaczej zareaguje na zastosowanie marihuany. Wszystko zależy od rodzaju bólu, podanej dawki, odmiany rośliny oraz sposobu podania.

Jak skuteczna jest marihuana na chroniczny ból?

W kompleksowym i nadzorowanym przez Harvard przeglądzie 28 badań nad skutecznością kannabinoidów w leczeniu różnych dolegliwości bólowych stwierdzono:

„Użyteczność marihuany w przypadku bólu przewlekłego, neuropatycznego oraz spastyczności wywołanej stwardnieniem rozsianym poparta jest mocnymi dowodami.”

Wszystkie badania dotyczące chronicznego oraz neuropatycznego bólu wykazały znaczną poprawę stanu zdrowia pacjentów po podaniu konopi. Warto zaznaczyć, że chociaż większość badań ograniczała się do podawania kannabinoidów w postaci preparatów syntetycznych, trzy z pięciu dotyczących bólu neuropatycznego opierały się na paleniu marihuany przez pacjentów.

Dr Donald Abrams, profesor i szef oddziału Hematologii i Onkologii w Szpitalu w San Francisco popiera leczenie przewlekłego bólu konopiami indyjskimi:

„Porównując konopie i opioidy – marihuana wydaje się być znacznie bezpieczniejsza. Jeśli jednak pacjent stosuje już opioidy zachęcam by nie wprowadzać drastycznych zmian w terapii bez nadzoru i konsultacji z lekarzem.”

Zarówno THC jak i CBD znane są z właściwości przeciwbólowych, a ze względu na ich chemiczną synergię – szczególnie skutecznie działają, gdy podawane są razem.

Konopie vs. Opioidy

Stany Zjednoczone zostały mocno opanowane przez opioidową epidemię. Statystyki wskazują wzrost problemu o 400% od roku 1999. Jednocześnie nastąpił drastyczny wzrost przypadków przedawkowań. Szacuje się, że każdego dnia 40 osób umiera w wyniku przedawkowania leków na receptę. Spora część zaczyna sięgać po heroinę, ponieważ jest tańsza, łatwiejsza do zdobycia, a jej działanie – silniejsze.

Czy marihuana może być rozwiązaniem problemu uzależnienia od opioidów? Możliwe. Coraz większa liczba badań dostarcza dowodów na to, że wielu pacjentów może stosować konopie indyjskie zamiast opioidów lub zmniejszyć ilość ich zażywania w celu leczenia bólu.

W ramach publikacji w magazynie Journal of Pain przekonujące dane na ten temat przekazał w marcu 2016 roku Uniwersytet Michigan. Odkryto, że marihuana:

  • zmniejsza skutki uboczne leków
  • poprawia jakość życia
  • zmniejsza zażywanie opioidów średnio o 64%

„Im wyższa dawka przyjmowanych opioidów – tym większe ryzyko zgonu z powodu przedawkowania.”  – wyjaśnia dr Daniel Clauw – „Redukcja ilości spożywanych opioidów jest w naszym badaniu znacząca i może wpłynąć na obniżenie ryzyka śmierci w wyniku przedawkowania”.

Czy marihuana faktycznie pomaga zmniejszyć przyjmowane dawki leków opioidowych?

Kevin Ameling, jeden z pacjentów cierpiących na chroniczne bóle, obecnie pracujący dla grupy doradczej zajmującej się konopiami, uważa, że marihuana uratowała go od uzależnienia od leków na receptę. Kevin w 2007 roku doznał poważnego upadku. Zażywał przepisane leki m.in. OxyContin, Tramadol i Clonazepam. Jednak ból był tak silny, że pacjent zaczął stopniowo zwiększać dawkę leków, gdy te jednocześnie stawały się coraz mniej skuteczne.  W 2013 roku zdecydował się spróbować marihuany.  Twierdzi, że niemal natychmiast zmniejszył dawkę przyjmowanych opioidów:

  • Oxycontin o 50%
  • Clonazepam z 3mg do 0,5mg
  • Lexarpo z 30mg do 5mg
  • Tramadol z 300mg do 75mg

„Trudno wyrazić słowami, jak bardzo marihuana zmieniła moje życie” – powiedział Ameling.  „Byłem bardzo zaniepokojony koniecznością przyjmowania coraz  większych dawek leków bo mogą być uzależniające i toksyczne. Marihuana pomogła mi nie tylko znacznie ograniczyć dawki, ale także zniwelowała negatywne skutki zażywanych leków”.

Nie ulega wątpliwości, że skład szczepu, na który się zdecydujemy wpłynie na reakcję organizmu. Być może potrzebnych będzie wiele prób i błędów zanim trafisz na ten najlepszy i dobierzesz odpowiednią dawkę.

Jak mówi dr Michael Hart:

„Rozważając zastosowanie terapii konopiami indyjskimi w l eczeniu przewlekłego bólu sprawdza się stwierdzenie MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ. Wydaje się, że pacjenci znajdują więcej ulgi w szczepach indica o wyższej zawartości THC niż odmiany sativa i hybrydowe. Stwierdzono, że szczepy te mogą być bardzo skuteczne w niskich lub średnich dawkach, a w większych mogą niestety zwiększać ból. Dlatego ważne jest, aby zacząć od niskich dawek i odpowiednio – i tylko w ramach potrzeby – je zwiększać.

Co najważniejsze, jeśli zażywasz leki opioidowe, zachowaj ostrożność i stale konsultuj się ze swoim lekarzem.

Źródło: leafly.com

Komentarze

Komentarzy

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com