THC może spowolnić degradację siatkówki i utratę wzroku

Awatar użytkownika
Medyczna Marihuana
Administrator
Posty: 189
Rejestracja: 13 sty 2016, 17:28
Kontaktowanie:

THC może spowolnić degradację siatkówki i utratę wzroku

Nieprzeczytany postautor: Medyczna Marihuana » 21 lut 2016, 17:48

Przez lata medyczna marihuana była wykorzystana, aby pomóc w leczeniu niektórych chorób, które mogą spowodować utratę wzroku. Najbardziej znanym przykładem jest Leczenie jaskry za pomocą medycznej marihuany, ale nie jest to jedyne schorzenie, w którym konopie mogą okazać się korzystne.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Alicante w Hiszpanii opublikowała w czasopiśmie Experimental Eye Research badania, które potwierdzają to twierdzenie. Sugerują one, że kannabinoidy mogą pomóc w spowolnieniu utraty wzroku w przypadku barwnikowego zwyrodnienia siatkówki.

Leczenie barwnikowego zwyrodnienia siatkówki

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki jest chorobą dziedziczną, i w Polsce cierpi na nią około 10000 osób. Spowodowana jest ona utratą fotoreceptorów w siatkówce oka, w rezultacie czego prowadzi do ślepoty, jeśli nie jest leczona. Nie istnieje lekarstwo na tą chorobę, jednak witamina A okazuje się być korzystna i pozwala ona na „odroczenie” ślepoty przez okres 10 lat u niektórych pacjentów.

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Alicante zbadał, jaki wpływ miała terapia kannabinoidami w leczeniu retinopatii barwnikowej (barwnikowe zwyrodnienie siatkówki). Używając modeli szczurów, byli w stanie zahamować utratę wzroku przy pomocy syntetycznej formy tetrahydrokannabinolu (THC).

Wpływ kannabinoidów w leczeniu retinopatii barwnikowej

Grupa, która otrzymała 100mg syntetycznych kannabinoidów na kilogram masy ciała, osiągnęła znacznie lepsze wyniki w testach wizualnych, w porównaniu do grupy, która nie otrzymała leku.

To ma sens, biorąc pod uwagę, że szczury, które dostały THC miały również 40% fotoreceptorów, które odgrywają ważną rolę w przekazywaniu informacji na temat bodźców wzrokowych do mózgu.

Dalsze badania będą konieczne w celu ustalenia mechanizmów działania THC w leczeniu retinopatii barwnikowej, ale Dr Nicolás Cuenca (główny autor badań) jest optymistą. „Dane te sugerują, że kananbinoidy są potencjalnie przydatne w opóźnieniu degradacji siatkówki w barwnikowym zwyrodnieniu siatkówki”, wyjaśnił.

Wróć do „Jaskra”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości