Terapia marihuaną w leczeniu jaskry

Awatar użytkownika
Medyczna Marihuana
Administrator
Posty: 189
Rejestracja: 13 sty 2016, 17:28
Kontaktowanie:

Terapia marihuaną w leczeniu jaskry

Nieprzeczytany postautor: Medyczna Marihuana » 21 lut 2016, 17:46

Co to jest jaskra?

Nerwy przenoszą sygnał z oka do mózgu, umożliwiając widzenie. Jaskra może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego, a nieleczona jaskra może prowadzić do ślepoty. W wielu przypadkach, to uszkodzenie spowodowane jest wzrostem ciśnienia w gałce ocznej (ciśnienie wewnątrzgałkowe), wynikającym z zaburzenia ilosci płynu (ciecz wodnista oka) w przedniej części oka, który jest produkowany przez część oka zwaną ciało rzęskowe.

Ciecz wodnista, wypełniająca przednią i tylną komorę oka, jest produkowana przez nabłonek rzęskowy w ilości około 2 milimetrów sześciennych na minutę. Stąd przez otwór źreniczny przepływa do komory przedniej i jest odprowadzana przez kąt przesączania do zatoki żylnej twardówki. Przy jego zwężeniu, nieprawidłowościach anatomicznych czy uszkodzeniach ciecz wodnista odpływa w zmniejszonej ilości i ciśnienie wewnątrzgałkowe wzrasta. Również nadprodukcja cieczy wodnistej przez ciałko rzęskowe może prowadzić do wzrostu ciśnienia. Zarówno prawidłowa produkcja cieczy wodnistej przez nabłonek rzęskowy, jak i prawidłowa szybkość odpływu cieczy przez kat przesączania warunkują prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe. Nadciśnienie w gałce ocznej tworzy się między innymi ze względu na:

  -Nadmierne wydzielanie płynu przez oczy
  -Zbyt małe wydzielanie płynu przez oczy
  -Przyjmowanie niektórych leków
  -Uraz oka
  -Choroby oczu

Jakie są typy jaskry?

Istnieją dwa rodzaje jaskry, z których każdy ma inne objawy:

Jaskra pierwotna otwartego kąta przesączania:

  -Stopniowa utrata widzenia obwodowego, zazwyczaj w obu oczach (Podstawowa uwaga skupia się na jednym punkcie, utrata widzenia obwodowego prowadzi do uniemożliwienia widzenia tego co się dzieje po bokach.
  -Oko w tunelu (chory widzi coraz mniej, a w końcu tylko to, co jest na wprost źrenicy)

Ostra jaskra pierwotna zamykającego się kąta:

  -Bóle oka
  -Nudności i wymioty (towarzyszy silny ból oczu)
  -Nagłe wystąpienia zaburzenia widzenia, często przy słabym świetle
  -Zamglona wizja
  -Aureole wokół źródeł światła
  -Zaczerwienienie oka

  Ponieważ wiele osób nie wykazuje oznak jaskry, aż do momentu, kiedy uszkodzenie już zostało spowodowane, ważne jest, aby regularnie kontrolować stan zdrowia oczu.

Czy terapia kannabinoidami może pomóc?

Badaniaz 1979 roku, opublikowane w International Journal of Pharmacology and Biopharmacology, w którym naukowcy przebadali grupę 16 pacjentów z jaskrą kąta otwartego, wraz z wysokim ciśnieniem krwi (8 pacjentów), lub z normalnym ciśnieniem krwi (8 pacjentów). Okazało sie, że gdy uczestnicy wdychali rośliny konopi ze stężeniem 2,8% delta-9-tetrahydrokannabinolu (THC), ich tętno najpierw się zwiększyło (w celu skompensowania zmniejszonego ciśnienia krwi i ciśnienia wewnątrz gałkowego spowodowanego przez THC, serce zaczyna pompować krew szybciej w celu zachowania przepływu krwi w istotnych obszarach), a następnie ich ciśnienie krwi i ciśnienie wewnątrzgałkowe ulegało zmniejszeniu. Efekty są większe i trwają dłużej u osób z wysokim ciśnieniem krwi, niż u pacjentów bez wysokiego ciśnienia krwi – około 3-4 godziny.

W 1980 roku, ci sami naukowcy wspomagani przez innych kolegów, opublikowali artykułw czasopiśmie Ophthalmology i stwierdzili, że obniżenie ciśnienia krwi, które doprowadziło do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego nastąpiło w ciągu 60-90 minut po inhalacji THC. Naukowcy zwrócili uwagę, że inhalacja konopiami indyjskimi prowadzi do zwiększenia częstotliwości akcji serca, „uczucieprzyspieszonego bicia serca lub kołatanie, psychoaktywność (czyli zmiany w percepcji, myślach, uczuciach, itp., które są często związane z używaniem konopi indyjskich) i nadmierny spadek ciśnienia krwi, co może prowadzić do zawrotów głowy lub oszołomienia, więc możliwość polecania inhalacji marihuany dla pacjentów może być ograniczona.

Dodatkowo, biorąc pod uwagę, że spadek ciśnienia krwi spowodowany stosowaniem roślin konopi indyjskich/THC, może prowadzić do szkodliwego zmniejszenia ciśnienia krwi, a to z kolei potencjalnie może doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego, terapia kannabinoidowa powinna być raczej aplikowana bezpośrednio do oka, niż podawana doustrojowo (tak jak w przypadku wdychania lub spożywania) i bardziej odpowiednie może być testowanie kannabinoidów innych niż THC.

W badaniachz 1981 roku, ci sami naukowcy wspomagani przez dodatkowych współpracowników odkryli, że zastosowania 0,1% THC w lekkim oleju mineralnym podawanym bezpośrednio do oczu (czyli miejscowo) pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi, powodowało zmniejszenie ciśnienia skurczowego, które może prowadzić do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jeden z autorów badań, w artykule opublikowanym dla Journal of National Medical Association w 1982 roku stwierdził, że w obu badaniach u ludzi i zwierząt, maksymalna intensywność wpływu na ciśnienie wewnątrzgałkowe podczas podawania miejscowego THC występuje w około 6 godzin po podaniu i utrzymuje się przez 8-12 godzin.

W badaniachna zwierzętach z 2000 roku opublikowanych w Graefe’s Archive dla Clinical and Experimental Ophthalmology, okazało się, że miejscowe podawanie HU-211 (syntetyczny, nie psychoaktywny pochodny kannabinoidów) do jednego oka królików, był w stanie zmniejszyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Działanie rozpoczyna się w ciągu 1,5 godziny po podaniu i trwa ponad 6 godzin. Dodatkowo ciśnienie wewnątrzgałkowe zostało zmniejszone w oku, do którego nie podano HU-211, choć efekt był mały i trwał tylko przez 4 godziny. Chociaż nie ma informacji na temat potencjalnych skutków ubocznych, badanie to wykazuje, że stosowanie syntetycznych kannabinoidów może być użyteczne w leczeniu jaskry, bez uciążliwych lub potencjalnie szkodliwych efektów ubocznych psychoaktywnych wynikających z używania konopi indyjskich.

Potencjał w kontroli innych objawów

Objawy jaskry, które mogą być złagodzone dzięki używaniu konopi to ból, nudności i wymioty, ale efekt czerwonych oczu może zostać spotęgowany podczas używania konopi indyjskich.

Jednak ie wszyscy pacjenci z jaskrą doświadczają zmniejszenia bólu, nudności i wymiotów podczas używania konopi indyjskich. Dodatkowo, objawy zaobserwowane powyżej są bezpośrednim wynikiem zwiększonego ciśnienia w oku, które może doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego. W związku z tym, obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, a nie jedynie kontroli objawów, jest koniecznością. Jednakże, jeśli nie występuje poprawa objawów standardowymi terapiami lub jeśli standardowe terapie powodują negatywne skutki uboczne, które są trudne do kontrolowania, to potencjalne korzyści z używania konopi indyjskich powinny być omówione z lekarzem.

Wnioski

Używanie konopi indyjskich może tymczasowo zmniejszyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, ale nie leczy jaskry. Mimo, ze zastosowanie marihuany wykazało zmniejszenie ciśnienia w oku i ma wysoki profil bezpieczeństwa, jej zastosowanie jest ograniczone.

  -Fakt, że tego typu terapia działa tylko na kilka godzin przed ponowną aplikacją jest ważne, ponieważ efekty psychoaktywne mogą zmniejszyć zdolność do wykonywania określonych czynności niezbędnych w życiu codziennym, takich jak prowadzenie pojazdów mechanicznych
  -Pewne skutki uboczne, które mają wpływ na serce sprawiają, że terapia konopiami powinna być dokładnie i rozważnie przemyślana, i nie powinna być stosowana wśród chorych, którzy mają problemy z sercem

Ponadto, inne sposoby leczenia jaskry mogą być mniej lub bardziej skuteczne i mogą mieć mniej skutków ubocznych niż używanie konopi indyjskich, z powodu bezpośredniej aplikacji do oka (a nie doustrojowo). Jednakże, w przypadku pacjentów doświadczających negatywnych skutków ubocznych spowodowanymi standardowymi terapiami, całe rośliny konopi mogą być alternatywnym rozwiązaniem w celu kontrolowania ciśnienia wewnątrzgałkowego i leczenia pewnych potencjalnych objawów. Ze względu na potencjał całej rośliny konopi indyjskich, zmniejszenie ciśnienia krwi, a tym samym dopływu krwi do nerwu wzrokowego, a także jej zdolność do powodowania innych negatywnych skutków ubocznych (szczególnie wśród pacjentów mających problemy z sercem), jej używanie należy dokładnie rozważyć i kontrolować z lekarzem. Intensyfikacja badań na temat stosowania kannabinoidów w leczeniu miejscowym może pewnego dnia doprowadzić do nowych metod leczenia w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą.

Wróć do „Jaskra”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość