Strona 1 z 1

Białaczka: Kannabinoidy skuteczne w leczeniu raka krwi

: 21 lut 2016, 17:11
autor: Medyczna Marihuana
Białaczka: Naukowcy zbadali właściwości antynowotworowe kannabinoidów

Przez lata badań naukowcy przedstawili dowodu sugerujące, że tetrahydrokannabinol (THC) może być skuteczną metodą leczenia raka. Wielu przeciwników stosowania THC w celach leczniczych, argumentuje swoje przekonanie jego psychoaktywnym działaniem, więc naukowcy zaczęli koncentrować się na skuteczności kannabinoidów nie wywołujących efektów psychoaktywnych.

Kannabigerol (CBG) i kannabidiol (CBD) to dwa najczęściej wymieniane niepsychoaktywne kannabinoidy. Obydwa są obiecujące w leczeniu nowotworów. Badania opublikowane w czasopiśmie Anticancer Research badały chemoprewencyjne właściwości CBG, CBD i innych kannabinoidów.

Zespół badawczy, który prowadził Dr Wai Liu z Wydziału Onkologii w St Georges (University of London). Ten zespół naukowców ma coraz większe portfolio badań nad medycznymi właściwościami marihuany, a białaczka i wpływ kannabinoidów na jej komórki jest ich kolejnym odkryciem.

Kombinacja kannabinoidów poprawia ich skuteczność

Zespół naukowców badał zdolność kannabinoidów w leczeniu komórek białaczki. Najpierw zbadano zdolność przeciwnowotworową poszczególnych kannabinoidów. Według informacji, które podali, badane związki obejmują kannabigerol (CBG), kannabidiol (CBD) i kannabigevarin (CBGV). Białaczka była tak samo skutecznie leczona powyższymi kannabinoidami jak tetrahydrokannabinolem (THC).

„W pewnych przypadkach, stosując specyficzne wzory dawkowania(kannabinoidów), mogą one samodzielnie niszczyć komórki nowotworowe” – Dr Wai Liu.

Co ciekawe, właściwości przeciwnowotworowe były jeszcze większe, kiedy kannabinoidybyły stosowane w połączeniu ze sobą. Jest to ważne odkrycie, biorąc pod uwagę argumenty przedstawione przez grupy takie jak Project SAM, którzy chcą wyizolować poszczególne kannabinoidy i opatentować je jako związki lecznicze. Zwolennicy medycznej marihuany od dawna twierdzili, że wzajemne oddziaływanie pomiędzy kannabinoidami jest najbardziej efektywne (efekt synergii).

Naukowcy uważają, że wyniki te są krokiem w kierunku lepszego zrozumienia medycznych właściwości marihuany. Według Dr Liu, „czynniki te są w stanie wpływać na rozwój komórek rakowych, zatrzymując i i zapobiegając ich wzrostowi. W pewnych przypadkach, stosując specyficzne wzory dawkowania, mogą one samodzielnie niszczyć komórki nowotworowe.”

Według St. Georges, University of London, następnym krokiem zespołu badawczego jest zbadanie kombinacji kannabinoidów, która będzie najskuteczniejsza w leczeniu raka. Ponadto, mają nadzieję, że ustalą odpowiedni i skuteczny schemat leczenia kannabinoidami, aby zmaksymalizować ich właściwości chemoprewencyjne.

Niezależnie od kolejnego kroku, obecne badania udowadniają medyczne zastosowania całej rośliny marihuany. Dowody wskazują, że cała roślina marihuany działa lepiej i bardziej efektywnie niż poszczególne kannabinoidy osobno.