Problem z prawem

Marek
Kontaktowanie:

Problem z prawem

Nieprzeczytany postautor: Marek » 20 sty 2018, 18:21

Witam

Zostałem złapany przez policje z 2 zawiniątkami suszu o łącznej wadze 9,6 g. W mieszkaniu znaleziono mi jeszcze 1,1 g (dobrowolnie to oddałem i nic więcej nie znaleziono). Zeznałem ze sam to wyhodowałem na własny użytek i nikomu tego nie sprzedawałem. Zgodziłem się na dobrowolne poddanie się karze prosząc o umorzenie sprawy z racji niskiej szkodliwości społecznej czynu, sprawa poszła do prokuratury. 4 lata temu zostałem złapany z 0,37 g i dostałem kare grzywny w wysokości 1000 zł. Interesuje mnie co mogę uczynić żeby nie pójść za kratki, udowodnić sędziemu czy prokuratorowi że żaden zemnie kryminalista, pale bo lubię.

Awatar użytkownika
Krzysztof Grabowski
Kontaktowanie:

Re: Problem z prawem

Nieprzeczytany postautor: Krzysztof Grabowski » 21 sty 2018, 10:21

Witam

Art. 62a ustawy z 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii pozwala umorzyć sprawy o posiadanie nieznacznych ilości na własny użytek. Pojęcie ilość nieznaczna nie jest ustawowo zdefiniowane. Brak jest niestety podstaw, żeby uznać 10, 7 grama marihuany jest taka ilościa. Oczywiście wniosek o umorzenie mimo tego można złożyć.

Poza tym w tej sprawie można uwypuklić wszystkie okoliczności pozytywnie wpływające na osobę sprawcy, a wiec np. naukę w szkole, dobra opinie w domu, prace, jakie pozytywnie oceniane hobby. To powinno wpłynąć na mniejszy wymiar kary, który według mnie jak najbardziej może być kara pozbawienia wolności w zawieszeniu. Nie rozumiem natomiast jak Pan postąpił. Czy Pan się dobrowolnie poddał karze, czy wniósł o umorzenie sprawy. Policjanci proponują dobrowolne poddanie się karze i nigdy ono nie obejmuje wniosku o umorzenie.
Doktorant w Katedrze Kryminologii UJ, szef filii Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej w Krakowie. Pracował w organach administracji państwowej, sądzie karnym i rodzinnym. Realizator finansowanego przez KBdsPN programu pomocy psychologiczno-prawnej "Narkotyki na gorącym uczynku.

Marek
Kontaktowanie:

Nieprzeczytany postautor: Marek » 21 sty 2018, 20:22

Po przeszukaniu mieszkania, wróciłem na komisariat i pan Policjant wpisywał moje zeznania w komputer w którym na końcu napisał że zgadzam się na dobrowolne poddanie się karze i proszę o umorzenie sprawy z racji niskiej szkodliwości czynu. Dodam ze opinie nie tyle w pracy co ogólnie wśród znajomych i rodziny mam pozytywną (ponoć nie da się mnie nie lubić :P), nie jestem ideałem społecznym ( lubię też wypić ) ale prędzej pomogę niż zaszkodzę. Mam 30 lat i po skończeniu liceum pracuje ( mam tez kilkadziesiąt godzin przepracowanych jako wolontariusz w stowarzyszeniu które prowadzi moja mama), płace podatki. Gotowy jestem nawet poddać się leczeniu, nie czuje się osobą uzależnioną o co pytał pan policjant( ale ponoć uzależnieni tak mają :P ) ale też wyrobiłem sobie taką tolerancje na thc ze 10 g w moim mniemaniu to jest naprawdę niewielka ilość .

Awatar użytkownika
Krzysztof Grabowski
Kontaktowanie:

Nieprzeczytany postautor: Krzysztof Grabowski » 26 sty 2018, 15:30

Dobrowolne poddanie się karze obejmujące wniosek o umorzenie postepowania karnego jest to konstrukcja dla mnie nowa. Nie mniej jednak nie mam powodów, żeby Panu nie wierzyć. Zatem do wniosku do prokuratury z tego, co Pan twierdzi należy dołączyć dowody na Pana społeczną stabilizację. Z postu powyżej wnioskuje, że to może być opinia rodziców, dokument poświadczający prace oraz wolontariat. Przyda się także dokument poświadczający jakąś terapię w związku z używaniem substancji psychoaktywnych. Proszę przemyśleć, czy Pan się chce udać na terapię, a jeżeli tak to poszukać jakiejś placówki.
Doktorant w Katedrze Kryminologii UJ, szef filii Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej w Krakowie. Pracował w organach administracji państwowej, sądzie karnym i rodzinnym. Realizator finansowanego przez KBdsPN programu pomocy psychologiczno-prawnej "Narkotyki na gorącym uczynku.

Wróć do „Porady prawne”