POLICJA WYTACZA WOJNĘ PROWADZĄCYM PO NARKOTYKACH

Awatar użytkownika
Hose
Posty: 12
Rejestracja: 09 mar 2017, 12:27
Kontaktowanie:

POLICJA WYTACZA WOJNĘ PROWADZĄCYM PO NARKOTYKACH

Nieprzeczytany postautor: Hose » 29 mar 2017, 17:38

Dotychczas narkotesty były rzadkością w wyposażeniu polskiej policji. Rok 2017 ma przynieść jednak sporo zmian. Komenda Głowna Policji wypowiada wojnę kierowcom wsiadającym do pojazdów po THC i innych substancjach psychoaktywnych. Świadczy o tym zakup blisko 10 tysięcy (czyli ponad 2 razy więcej niż w 2015 i 2016 roku łącznie) testów jednorazowych oraz testerów elektronicznych wielokrotnego użytku instalowanych w radiowozach. Nowoczesne testy policyjne są w stanie wykryć THC w ślinie nawet do 14 dni po jej zapaleniu! Jak się przed tym bronić będąc osobą samo leczącą się marihuaną? Na ile można zmusić kierowcę silą do przeprowadzenia badań? Jakie są rozwiązania prawne?

Awatar użytkownika
deote
Posty: 38
Rejestracja: 31 maja 2016, 12:48
Kontaktowanie:

Re: POLICJA WYTACZA WOJNĘ PROWADZĄCYM PO NARKOTYKACH

Nieprzeczytany postautor: deote » 30 mar 2017, 10:37

Bez sensu, przecież po takim czasie to już nie ma działania psychoaktywnego... myślę, że to może być kartą przetargową w tym przypadku, to przecież udowodnione tyloma badaniami, chociaż znając życie i niektórych ludzi z marihuanofobią to może być niewystarczające

Awatar użytkownika
Krzysztof Grabowski
Posty: 33
Rejestracja: 07 mar 2017, 22:22
Kontaktowanie:

Re: POLICJA WYTACZA WOJNĘ PROWADZĄCYM PO NARKOTYKACH

Nieprzeczytany postautor: Krzysztof Grabowski » 31 mar 2017, 10:21

W obecnym prawie polskim w kodeksie postepowania karnego istnieje przepis pozwalający na przymusowe badanie pod kątem obecności środków odurzających w organizmie kierowcy. Ten przepis stanowi podstawę badań przeprowadzanych w związku z podejrzeniem prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem marihuany. Jak można się domyślać w najbliższym czasie liczba kontroli się zwiększy. Nawet tych, które rodzą poważne wątpliwości co do zgodności z prawem, a mianowicie zatrzymywania całego pasa ruchu i trzepanie kierowców na obecność narkotyków. Z tego co wiem jest to prowadzone na podstawie zarządzeń komendanta Policji, a nie podejrzenia (zapach, przekrwione oczy, dziwne zachowanie) prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem środków odurzających.

Niestety polskie prawo tym zakresie jest trzeba powiedzieć wprost jest durne (Durna lex sed lex :D Nawet jeżeli wiadomo, że kierowca dawno nie czuje wpływu marihuany i rzeczywiście jedzie normalnie, to jeżeli wykryje się u niego THC we krwi będzie miał postawiony zarzut w zależności od opinii biegłego popełnienia wykroczenia lub przestępstwa.
Doktorant w Katedrze Kryminologii UJ, szef filii Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej w Krakowie. Pracował w organach administracji państwowej, sądzie karnym i rodzinnym. Realizator finansowanego przez KBdsPN programu pomocy psychologiczno-prawnej "Narkotyki na gorącym uczynku.

Wróć do „Porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość