Zatrzymanie, mała ilość, umorzono, ale... czy na pewno?

Awatar użytkownika
deote
Kontaktowanie:

Zatrzymanie, mała ilość, umorzono, ale... czy na pewno?

Nieprzeczytany postautor: deote » 09 mar 2017, 23:32

Mam pytanie:
Niedawno zostałam zatrzymana i posiadałam przy sobie 3 jointy o łącznej wadze 2,61 g. Zatrzymano mnie wieczorem, następnego dnia rano przesłuchano i przeszukano mieszkanie (nic tam nie znaleźli). Przyznam, że byłam nieco zestresowana i chciałam żeby jak najszybciej mnie wypuścili, dlatego nie wypytałam ich o wszystkie szczegóły. Rano spisali zeznania, w których przyznałam się do posiadania, ale jako, że było to pierwsze wykroczenie z mojej strony skończyło się (chyba) na pouczeniu. Zapłaciłam poręczenie wysokości 100 zł za wydanie rzeczy z depozytu, a sprawę na miejscu umorzono. Przesłuchujący mnie policjant powiedział tylko, że przyjdą mi jeszcze jakieś pisma.
Pierwszy raz byłam w takiej sytuacji i nie wiem, czy czegoś nieprzyjemnego z ich strony mogę się jeszcze spodziewać? Czy już całkowicie po sprawie?

Ps. co by się stało jakby teraz mnie złapali znowu? ;) Jak by do mnie podeszli? Ciekawi mnie to bardzo, liczę na odpowiedź! :)

Awatar użytkownika
Krzysztof Grabowski
Kontaktowanie:

Re: Zatrzymanie, mała ilość, umorzono, ale... czy na pewno?

Nieprzeczytany postautor: Krzysztof Grabowski » 10 mar 2017, 13:09

Witam

Nie jestem pewien, czy rzeczywiście umorzono postepowanie karne. Zgodnie z art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii prokurator jak i sad mogą umorzyć postepowanie karne o posiadanie narkotyków. Czynią to jednak w drodze postanowienia i zazwyczaj po przeprowadzeniu paru czynności. Z opisanej sytuacji raczej wnioskowałbym, że mogłaś się poddać dobrowolnie karze. Myślę, że definitywnie rozstrzygać o tym będzie pismo, które jak piszesz ma przyjść lada chwila.
Doktorant w Katedrze Kryminologii UJ, szef filii Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej w Krakowie. Pracował w organach administracji państwowej, sądzie karnym i rodzinnym. Realizator finansowanego przez KBdsPN programu pomocy psychologiczno-prawnej "Narkotyki na gorącym uczynku.

Awatar użytkownika
deote
Kontaktowanie:

Nieprzeczytany postautor: deote » 11 mar 2017, 10:01

Ok to w takim razie czekam na te dokumenty... dziękuję za odpowiedź!

Mam jeszcze jedno pytanie - co się może stać jeśli złapaliby mnie drugi raz? Czy wtedy już mogą tego nie umorzyć i potraktować ostrzej? Czy narażam się na duże ryzyko jeśli noszę coś przy sobie czasem?

Awatar użytkownika
Krzysztof Grabowski
Kontaktowanie:

Nieprzeczytany postautor: Krzysztof Grabowski » 11 mar 2017, 14:41

deote pisze:Ok to w takim razie czekam na te dokumenty... dziękuję za odpowiedź!

Mam jeszcze jedno pytanie - co się może stać jeśli złapaliby mnie drugi raz? Czy wtedy już mogą tego nie umorzyć i potraktować ostrzej? Czy narażam się na duże ryzyko jeśli noszę coś przy sobie czasem?

Tutaj poruszono dwie kwestie. Pierwsza dotyczy ponownego ujawnienia posiadanie narkotyków, a druga szansy ujawnienia takiego posiadania przez organy ścigania.

W zakresie pierwszej kwestii, to zależy. Jeżeli masz wyrok skazujący i zawiasy za posiadanie, to ponowne skazanie za posiadanie lub inne przestępstwo narkotykowe automatem odwiesza poprzedni wyrok. Jeżeli w poprzedniej sprawie jednak było umorzenie postępowania karnego, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ponownie wnosić o umorzenie.

W zakresie szansy ujawnienia posiadania narkotyków, to przepisy prawa pozwalają na kontrole w sytuacji, w której Policjant stwierdzi, że zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. W praktyce kierują się kilkoma okolicznościami. Wyróżnić można następujące: przebywanie w późnych porach poza domem, przebywanie w grupie, rozmowa o narkotykach, strój wskazujący na przynależność do subkultur związanych z używaniem narkotyków lub tzw. "nos policyjny" :D
Doktorant w Katedrze Kryminologii UJ, szef filii Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej w Krakowie. Pracował w organach administracji państwowej, sądzie karnym i rodzinnym. Realizator finansowanego przez KBdsPN programu pomocy psychologiczno-prawnej "Narkotyki na gorącym uczynku.

Awatar użytkownika
deote
Kontaktowanie:

Nieprzeczytany postautor: deote » 30 mar 2017, 14:44

Dziekuję bardzo za odpowiedź :) wychodzi na to, że muszę uważać, a przy sobie mieć minimalne ilości, to w razie czego nie będzie aż tak źle ;) dobrze, że tylko tak się skończylo, ale i tak stresu było dużo :)

Awatar użytkownika
deote
Kontaktowanie:

Nieprzeczytany postautor: deote » 20 maja 2017, 13:18

jeszcze jedno pytanie mam, planuję wyjazd do Holandii i potrzebne mi zaświadczenie o niekaralności, rozumiem, że jeśli sprawę umorzono to nadal mój status jest ,,niekarana'' prawda? ;)

Awatar użytkownika
Krzysztof Grabowski
Kontaktowanie:

Nieprzeczytany postautor: Krzysztof Grabowski » 22 maja 2017, 10:30

Umorzenie postępowania karnego oznacza, że osoba, w której sprawie umorzono postępowanie karne nie jest karana. Proszę w zapytaniu o udzielenie informacji o osobie wskazać w pkt. 12 "Kartoteka karna", a w punkcie 13 wpisać "podstawowa (tylko skazania)".

Wróć do „Porady prawne”