Małe dawki marihuany mogą pomóc w leczeniu schizofrenii

Awatar użytkownika
Medyczna Marihuana
Administrator
Posty: 189
Rejestracja: 13 sty 2016, 17:28
Kontaktowanie:

Małe dawki marihuany mogą pomóc w leczeniu schizofrenii

Nieprzeczytany postautor: Medyczna Marihuana » 22 lut 2016, 0:01

Marihuana & Schizofrenia – jaki jest związek?

Było mnóstwo sprzecznych informacji na temat potencjalnego związku – marihuana – schizofrenia. Kontrowersyjne badania opublikowane w grudniu sugerują, że używanie marihuany może nasilić uwarunkowania genetyczne u osób podatnych na schizofrenie, ale wiele badań (1, 2) udowadnia, że marihuana może być lekarstwem, z którego chorzy na schizofrenie mogą skorzystać.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze i Uniwersytetu w Lancaster opublikowała badania pt. „Wpływ konopi indyjskich na wyniki kliniczne początkowej psychozy”, w biuletynie Schizophrenia. Wyniki tych badań sugerują, że marihuana nie nasila schizofrenii, ale w rzeczywistości może pomóc.

Co to jest schizofrenia?

Schizofrenia to zaburzenie psychologiczne, które dotyka około jednego procenta ogólnej populacji w społeczeństwach cywilizowanych. Istnieje szereg oznak i objawów, które są podzielone na dwie kategorie: objawy pozytywne i objawy negatywne.

Objawy pozytywne to te, które nie występują u populacji ogólnej, na przykład halucynacje, urojenia i psychozy.

Negatywne objawy, to zaburzenia typowych funkcji: są zwykle trudniejsze do wyleczenia z perspektywy behawioralnej niż pozytywne symptomy. Niektóre przykłady objawów negatywnych to brak emocji i niemożność odczuwania przyjemności (anhedonia).

Nie ma lekarstwa na schizofrenię, a istniejące terapie skoncentrowane są przede wszystkim na kontrolowaniu istniejących objawów. Wiele z powszechnie stosowanych metod ma potencjał do powodowania wielu efektów ubocznych, w tym zwiększonej wrażliwości na światło, drgawek i deficytów uwagi.

W związku z tym, naukowcy szukali metody leczenia z mniej drastycznym profilem działań ubocznych. Brazylijskie badania opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Pharmacology wykazały, że kannabidiol (CBD) może zaoferować ten rodzaj poprawy bramkowania sensorycznego (zdolność mózgu do blokowania niepotrzebnych informacji), który jest niezbędny do leczenia schizofrenii.

Medyczna marihuana i schizofrenia – badania naukowców

Kierowany przez Dr Christine Barrowclough, Brytyjski zespół naukowców postanowił zbadać, jak konopie wpływają na wyniki klinicznego leczenia schizofrenii. Byli szczególnie zainteresowani tym, czy zmiana wzorca konsumpcji konopi u pacjenta wpłynie na jego objawy psychotyczne, objawy afektywne, funkcjonowanie i możliwości nawrotu choroby.

Zespół badawczy wziął pod uwagę 110 osób z rozwijającą się psychozą i stwierdzonym nadużywaniem lub uzależnieniem od konopi. Badanieskładało się z czterech prób w różnych odstępach czasowych (na początku, w 4 i 5 tygodniu, w 9 i 18 tygodniu) w celu określenia skutków konopi na kolejne wyniki kliniczne i czy zmiany w dawce podawanej konopi były związane ze zmianą w wynikach badań klinicznych.

Zgodnie z wynikami, „Nie ma dowodów na związek pomiędzy używaniem konopi indyjskich a objawami pozytywnymi lub negatywnymi, nawrotami objawów i hospitalizacji.”

Jednak naukowcy stwierdzili, że wysokie dawki marihuany wiązały się z wyższym poziomem lęku i depresji.

Co ciekawe, zmniejszenie ilości używanej konopi doprowadziło do statystycznie istotnych zmian w wynikach lękowych, jednak depresja nie ulegała zmianie. Natomiast, kiedy zmniejszono spożycie marihuany, u pacjentów poprawiły się poziom funkcji poznawczych.

Warto zauważyć, że u pacjentów, którzy używali marihuanę wykazano poprawę funkcji poznawczych. „Używanie konopi wiązało się z poprawą ogólnego funkcjonowania, stwierdzenie było również widoczne w naszym wcześniejszym badaniu u pacjentów z dłuższą historią choroby.”

Podsumowując, zespół badawczy ustalił, że mniejsze dawki marihuany „mogą być bezpośrednio związane ze zmniejszeniem lęku i poprawą funkcji poznawczych u chorych na schizofrenię, ale bez innych specyficznych objawów.” Naukowcy nawołują do dalszych badań w celu uzyskania głębszego zrozumienia tej „klinicznie istotnej dziedzinie badań.”

Józef Ch.
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2019, 21:03
Kontaktowanie:

Re: Małe dawki marihuany mogą pomóc w leczeniu schizofrenii

Nieprzeczytany postautor: Józef Ch. » 19 mar 2019, 21:11

Jestem chorą osobą na schizofrenię i nie mam pojęcia, jak można uzyskać medyczną marihuanę, bo mój lekarz boi się mediów i nie posiada kompetentnych wiadomości na temat takiego leczeni.
Mam problem.

Wróć do „Schizofrenia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości