18867

E-liquidy z kannabidiolem CBD – czy to bezpieczne?

E-liquidy CBD. E-papierosy to prawdziwy hit ostatnich lat, producenci sprzedający e-liquidy do tych urządzeń wpadli na pomysł wzbogacenia ich leczniczym kannabidiolem CBD. Czy to bezpieczne?


Przenośne urządzenia elektroniczne znane jako e-papierosy stają się coraz bardziej popularne wśród pacjentów leczących się medyczną marihuaną, ponieważ zapewniają wygodny, dyskretny i przypuszczalnie najłagodniejszy sposób aplikacji kannabinoidów takich jak np kanabidiol (CBD). Ale czy są bezpieczne? Kto wie, co tak naprawdę wdychają użytkownicy e-papierosów?

Waporyzacja jest zdrowsza od wdychania dymu marihuany, który zawiera substancje szkodliwe podrażniające płuca. Waporyzator podgrzewa kwiaty rośliny lub olej, a nie spala go, więc inhalowane są składniki aktywne bez substancji szkodliwych zawartych w dymie. E-papierosy to jednak coś całkiem innego.

Dużym minusem e-papierosów może być to, że są wytwarzane zwykle w Chinach, sprzedawane i wykorzystywane bez kontroli regulacyjnych. Dostępne w Internecie oraz w wielu punktach stacjonarnych zawierają mechanizm ogrzewania akumulatorowego, który w wysokich temperaturach może przekształcić rozpuszczalniki, środki zapachowe oraz różne dodatki do olejów w rakotwórcze, niebezpieczne toksyny.

E-liquidy kannabidiolem CBD

Ukryte zagrożenia glikolu propylenowego – E-liquidy CBD

Ważna wiadomość: Glikol propylenowy, jeden z chemikaliów, jest substancją znajdującą się w liquidach do e-papierosów (także tych zawierających CBD). Przy wysokich temperaturach, konwertuje w drobne polimery, które mogą siać spustoszenie na tkance płucnej.

Naukowcy wiedzą sporo o tej substancji. Znajduje się ona w wielu przedmiotach codziennego użytku – w kosmetykach, w chusteczkach dla niemowląt, w lekach, a nawet w karmach dla zwierząt domowych. Agencja Żywności i Leków i “Health Canada” uznały glikol propylenowy jako bezpieczny dla człowieka, mowa tu o spożywaniu doustnym jak i stosowaniu miejscowym. Inna sprawa to inhalacja, która nie jest bezpieczna.

Badanie z 2010 roku, opublikowane w “International Journal of Environmental Research and Public Health” stwierdziło, że znajdujący się w powietrzu glikol propylenowy może wywoływać lub nasilać astmę, egzemę i wiele innych objawów alergicznych, a dzieci są szczególnie wrażliwe na obecność tej toksyny w powietrzu. Ocena toksykologii uznała, że ta substancja obecna min. w lakierach do włosów może być bardzo szkodliwa, ponieważ cząsteczki aerozolu osiadają głęboko w płucach i utrudniają oddychanie.


Sprawdź ofertę produktów z konopi dostępnych w naszym sklepie na www.medycznamarihuana.com


Gdy glikol propylenowy jest podgrzany przez rozpalone cewki metalu, potencjalne ryzyko związane z jego inhalacją wzrasta. Wysokie napięcie może przekształcić go oraz inne dodatki znajdujące się we wkładach do waporyzatorów w karbonylki. Są one grupą rakotwórczych środków chemicznych zawierających formaldehyd. Międzynarodowa Agencja Badań zaliczyła je do rakotwórczych substancji grupy nr 1.

Ze względu na niską toksyczność przy podawaniu doustnym, glikol propylenowy został zakwalifikowany przez Agencje Żywności i Leków jako “ogólnie bezpieczny” podczas stosowania jako dodatek do żywności. Trzeba jednak wiedzieć, że ocenę oparto na badaniach toksyczności, które nie są związane z podgrzewaniem i wdychaniem glikolu propylenowego!

Rozpowszechnione w nikotynowych e-papierosach i obecne również w niektórych wkładach do waporyzatorów, zatwierdzone przez Agencje Żywności i Leków środki zapachowe stwarzają dodatkowe zagrożenie związane z wdychaniem. Gładkie i kremowe związki aromatyczne (diacetyl i acetyl propionylowy) mają negatywny wpływ na choroby układu oddechowego, gdy są inhalowane przez e-papierosy.

Nieznane skutki długotrwałe

Obecnie nie ma jednoznacznych dowodów na to, że użytkownicy będą częściej chorować na raka lub inne choroby spowodowane wdychaniem zawartości wkładów olejowych. To dlatego, że niewiele wiadomo na temat krótko lub długoterminowych skutków ubocznych wdychania glikolu propylenowego i innych składników, które są obecne we wkładach. Wiele z nich nie ma informacji o zawartości lub jest ona słabo widoczna.

Naukowcy stawiają czoła wielu wyzwaniom i starają się zebrać odpowiednie dane dotyczące bezpieczeństwa. Jak dotąd, nikt nie ustalił ile pali przeciętny użytkownik e-papierosów, więc różne badania, zakładają różne ilości jako standard, co utrudnia porównywanie wyników. Jednak największą zmienną jest samo urządzenie. Wydajność każdego jest inna.

Zdecydowanie rekomendujemy waporyzowanie z użyciem dobrej jakości sprzętu.

Jaki vaporizer będzie najlepszy do inhalacji medyczną marihuaną?

źródło: https://www.projectcbd.org
link do badania: http://www.mdpi.com/1660-4601/7/12/4213
O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

MedycznaMarihuana.com
info@medycznamarihuana.com
tel. kom. +48 574 942 179
tel. kom. +48 531 155 663

Płatności