1516 0

Dr Hubert Czerniak o konopiach i ich zastosowaniu [WideoBlog]

Roślina konopi  znana jest ludzkości od tysięcy lat jako łatwy w uprawie i w pełni odnawialny zasób naturalny ziemi. Wykorzystywana może być w kilkunastu gałęziach przemysłu w tym w kosmetycznym, tekstylnym i oczywiście farmaceutycznym. Pomimo szeregu możliwych zastosowań, opłacalności upraw oraz drzemiących w niej właściwości medycznych w wielu krajach pozostaje nielegalna. 

Konopie kiedyś…

W XIX wieku uprawa konopi siewnych była dominującą częścią rolnictwa na całym świecie. Z rośliny tej wytwarzano włókna, odzież, olej opałowy, a także białko wykorzystywane do przygotowywania pokarmu. Konopnych kwiatów używano w celach rekreacyjnych i medycznych. Za ich pomocą z powodzeniem leczono objawy jaskry, nadciśnienia, astmy i stosowano jako środek przeciwbólowy.

W Polsce rośliny konopi cenione były za przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości, a także wykorzystywane w kuchni. Zupę „siemieniotkę” z siemienia konopnego, czy pierożki z farszem z nasion serwowano tylko na specjalne okazje. Z konopi wytwarzano także materiały budowlane oraz papier. W 1960 roku łączny obszar upraw konopi w Polsce wynosił 30 tys. hektarów.

…konopie dziś

W dzisiejszych czasach rośliny konopi nadal są najważniejszym odnawialnym zasobem naturalnym. Konopne włókna uważane są za najbardziej wytrzymałe na świecie. Wyprodukować z nich można nie tylko tkaniny, ale także różnego rodzaju materiały budowlane w tym płyty ociepleniowe a nawet beton. Olej z nasion konopi stanowi bezpieczną alternatywę paliwa do silników spalinowych, ponieważ generuje mniej sadzy. Dzięki wysokiej zawartości celulozy konopie służą do produkcji papieru. Można je uprawiać w niemal każdych warunkach. Nie wymagają nasłonecznienia, ani nawozów i środków chemicznych, gdyż są niezwykle odporne na pleśń i szkodniki.

„Konopia poradzi sobie na najbardziej lichych ziemiach. Będzie to materiał budowlany. Będzie to też substancja opałowa, materiał na koszulki, spodnie, na konstrukcje. Odpady z tego wszystkiego mogą być podane jako pokarm trzodzie chlewnej.” – wyjaśnia dr Hubert Czerniak na WideoBlogu Marihuana i Konopie

Dr Hubert Czerniak  jest  specjalistą chorób wewnętrznych z ponad 20 letnim stażem. O zdrowotnych korzyściach jakie czerpać możemy z roślin konopi, nawet na przykładzie samego oleju, mógłby mówić bez końca:

„Olej konopny jest bardzo pożywną substancją, ale nie wolno na nim smażyć. Musi być używany w niskich temperaturach. Białko zawarte w oleju konopnym jest lepiej przyswajalne niż białko sojowe. Zawartość kwasu Omega 3 do Omega 6 jest najlepsza ze wszystkich olei.”

Właściwości te czynią go zatem znacznie zdrowszym i bardziej pożywnym od rzepakowego, a nawet lnianego.

Dr Hubert Czerniak dla WideoBloga Marihuana i Konopie

Rozwój wszystkich gałęzi przemysłu opartych o konopie może przynosić ogromne zyski finansowe. Propagowana obecnie dbałość o środowisko naturalne to kolejny aspekt przemawiający za pełną legalizacją upraw i użytku roślin konopi. Skoro także ich właściwości medyczne dowiedzione zostały już za pomocą wielu badań, a ryzyko uzależnienia od marihuany – jak wyjaśnia dr Czerniak – jest znacznie niższe niż w przypadku papierosów i alkoholu pozostaje zastanowić się, czy kiedykolwiek uzyskamy odpowiedź na jego pytanie:

„Kto ma interes w tym żeby hamować dostęp ludzi do konopi i preparatów konopnych?”

Źródło: zwyklezycie.pl

Komentarze

Komentarzy

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com