310 1

Czy marihuana zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii? Nowe wyniki badań naukowców

Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Neuroscience sugeruje istnienie silnego związku między konopiami i schizofrenią. Naukowcy nie odkryli istotnych dowodów potwierdzających teorię, że używanie konopi indyjskich może powodować schizofrenię, ale znaleźli takie, które jasno wskazują, że schizofrenia może przyczynić się do sięgnięcia po konopie lub zwiększyć spożywaną ich ilość.

„Nasze odkrycia wskazują, że osoby zagrożone ryzykiem wystąpienia schizofrenii mogą doświadczyć symptomów skłaniających je do sięgnięcia po marihuanę by te objawy zwalczyć.” – stwierdzają autorzy badania

Wyniki największych badań genetycznych dotyczących zażywania konopi indyjskich poddane zostały analizie przez ponad 80 badaczy z całego świata. Od dawna podejrzewali oni, że istnieje związek między konopiami i schizofrenią, jednak do tej pory nie było wiadomo na czym ta relacja polega.

Dotychczasowe badania i raporty

Jedno z badań, które znacznie wcześniej przeprowadzone zostało przez Nature Neuroscience oparte było na testach genetycznych ponad 184 000 osób. Koordynowane było przez International Cannabis Consortium. Naukowcy zauważyli wówczas, że czynniki ryzyka związane z użytkowaniem konopi i schizofrenią są bardzo skorelowane.

Ogólnie rzecz biorąc analizy wykazały, że zażywanie marihuany przez osoby młode samo w sobie nie powoduje schizofrenii. Sugerują raczej, że istnieje prawdopodobieństwo szybszego wystąpienia choroby u osób, które mają do niej predyspozycje, i które sięgają po konopie. Jest to bardzo istotne ze względu na fakt, że w im młodszym wieku schizofrenia się objawia, tym trudniej jest ją kontrolować i leczyć.

Nowe analizy i zupełnie inne wnioski

Najnowsze badanie – o którym wspomnieliśmy na wstępie – skupiało się na ogóle genomów. Naukowcy potwierdzili, że istnieje istotna, genetyczna korelacja między stosowaniem konopi indyjskich a schizofrenią. Jednak zamiast tego, że marihuana powoduje lub przyspiesza zachorowanie na schizofrenię poznano przyczyny występowania relacji odwrotnej. Jak sami napisali, objawy schizofrenii doprowadziły do zwiększenia prawdopodobieństwa sięgnięcia po konopie indyjskie i ich pochodne.

Dlaczego? Jedna z teorii mówi o tym, że osoby borykające się z wczesnymi objawami schizofrenii mogą próbować uspokoić umysł właśnie za pomocą konopi.

„Nasze analizy wskazują, że osoby narażone na wystąpienie schizofrenii mogą doświadczać objawów prodromalnych, czyli zwiastujących chorobę, w wyniku których stają się skłonni do samoleczenia konopiami indyjskimi by z tymi objawami sobie radzić.” – podają w raporcie autorzy badania

Co więcej, na podstawie badań odkryto także inne, pozytywne korelacje pomiędzy konsumpcją konopi i różnymi dziedzinami życia: otwartością na nowe doświadczenia, osiągnięciami edukacyjnymi oraz wyższym dochodem w gospodarstwie domowym.  Naukowcy wywnioskowali, że użytkowanie marihuany wiąże się z wyższym statusem społeczno – ekonomicznym rodzin. Otwartość na nowe doświadczenia i chęć podejmowania wyzwań sprzyjają odnoszeniu sukcesu zawodowego i uzyskiwaniu wyższych dochodów.  Te z kolei pozwalają na lepszą edukację potomków i kierowanie ich na wysoko płatne ścieżki kariery.

Brzmi obiecująco, ale może być lepiej

Badanie Nature Neuroscience, chociaż jest największym jakie do tej pory przeprowadzono, nie jest doskonałe i ma pewne mankamenty. Osoby badane zostały podzielone na dwie, zbyt ogólne grupy: na użytkujące konopie indyjskie i te, które użytkownikami nie są. Niestety konsumujący konopie sporadycznie przydzieleni zostali do grupy użytkowników regularnych. Ponadto nie wzięto pod uwagę, czy stosowali oni marihuanę medyczną – w celach leczniczych, czy też w celach rekreacyjnych i dla osiągnięcia efektu psychoaktywnego.

baner_bionateo_mm

Źródło: leafly.com

Komentarze

Komentarzy

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

1 KOMENTARZ

  1. Avatar
    Alan

    Konopie indyjskie stosowane jako środek homeopatyczny są w stanie wyleczyć pacjenta ze schizofrenii w dość krótkim czasie. Sam miałem F20. i diagnoza mojej choroby zmieniła się po kilku latach stosowania konopi na F19. Mój przyjaciel się o tym dowiedział pogratulował mi wtedy że nie jestem już schizofrenikiem 🙂 Pozdrawiam

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com