210 0

Czy konopie mogą wywoływać reakcje alergiczne?

Zapewne większość osób nigdy do tej pory nie zastanawiała się nad tym, czy konopie mogą uczulać. Jak się okazuje – tak jak w przypadku wszystkich innych roślin – każdy z zawartych w nich składników może potencjalnie wywołać szereg reakcji alergicznych.

Wszystko to, najprawdopodobniej brzmi dość ironicznie zważywszy na przeciwzapalne właściwości konopi, ale jeszcze parę lat temu problem ten po prostu nie był powszechnie znany. Obecnie, również za sprawą stale rosnącego zainteresowania medyczną marihuaną przypadków alergii odnotowuje się coraz więcej.

Za pomocą przeprowadzonego niedawno w Annals of Allergy, Asthma and Immunology badania dowiedziono, że białka zawarte w roślinach konopi mogą wywołać nieprawidłową reakcję immunologiczną. Inne badanie, opublikowane w 2012 roku w Journal of Allergy and Clinical Immunology również pozwoliło wysnuć ciekawe wnioski. W przypadku 17 badanych osób pojawiła się skórna reakcja alergiczna na konopny ekstrakt, która objawiła się wysypką i pokrzywką, a u kolejnych 15 pojawił się katar i kichanie.

Generalnie uczulenie na konopie objawia się bardzo podobnie do tego na pyłki oraz do stanów zapalnych skóry. Pojawia się swędząca wysypka, a oczy stają się zaczerwienione. Wystąpić mogą także problemy z oddychaniem i kichanie. Zdarzają się symptomy podobne do alergii pokarmowych, w przypadku uczulenia na któryś z aktywnych związków konopi. Pojawiają się wówczas wymioty i biegunka. Najniebezpieczniejszym objawem jest wstrząs anafilaktyczny, który doprowadzić może nawet do śmierci.

Organizm człowieka może być nadwrażliwy także na chemikalia stosowane podczas uprawy roślin konopi dlatego najlepiej sięgać po te uprawiane ekologicznie. Pleśń pochodząca z chorych, nieleczonych roślin również wywołać może alergię.

W przypadku osób podatnych na reakcje alergiczne najprostszym sposobem zapobiegania  jest oczywiście trzymanie się z dala od czynnika uczulającego – w tym przypadku roślin konopi. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Osoby najbardziej narażone to z reguły te, które mają częstą styczność z roślinami konopi, a więc hodowcy i przetwórcy. Jeśli jest się podatnym na uczulenia warto zaopatrzyć się w maski, rękawice i środek przeciwhistaminowy.  W większości przypadków można zastosować odczulanie na alergen jednak do tej pory nie stworzono nic typowo na alergie konopie.

baner_bionateo_mm

Źródło: cannabis.info

Komentarze

Komentarzy

Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com