224 6

Chorwacja zalegalizowała stosowanie medycznej marihuany

Od jutra, 15 października, korzystanie z konopi indyjskich do celów leczniczych zostanie zalegalizowane dla pacjentów z chorobami takimi jak rak, padaczka, stwardnienie rozsiane czy AIDS.

Rozporządzenie w sprawie medycznej marihuany stwierdza, że leki zawierające tetrahydrokannabinol (THC), donabinol i nabilon będą mogły być podawane pacjentom, którzy będą mogli je kupić w aptece po okazaniu recepty.

Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że uprawa konopi indyjskich w domu pozostaje nielegalna, a marihuana medyczna może być przepisywana jedynie przez lekarzy. Przepisy przewidują, że pacjent może otrzymać do 0,75g THC na miesiąc.

Chorwacja skupiła się na legalizacji konopi do celów leczniczych, kiedy człowiek mieszkający w wiosce niedaleko Rijeki, na wybrzeżu Adriatyku, został zatrzymany za uprawę roślin konopi indyjskich w swoim ogrodzie. Pacjent cierpiący na stwardnienie rozsiane, u którego policja przejęła około 20kg marihuany powiedział, że rośliny uprawiał na własny użytek, aby zrobić z nich olej, który łagodzi objawy jego choroby.

Jego przypadek zachęcił kilku innych pacjentów i lekarzy do publicznego rozpoczęcia debaty na temat oleju i samej marihuany, która pomaga w leczeniu wielu chorób.

Do tej pory w Chorwacji, olej był dostępny na czarnym rynku w cenie 300-600 euro za 10g. Chorwacja dołączy jutro do krajów UE, takich jak Hiszpania, Portugalia, Czechy i Holandia, które dopuszczają pewien stopień wykorzystania marihuany.

Komentarze

Komentarzy

Redakcja portalu
O autorze:

komentarzy 6

 1. morfeo

  We Wloszech też jest legalna od kilku lat.

 2. chory na raka

  to tylko u nas „Swięto…bliwi” posłowie i decydenci „chronią” nas przed narkomanią, wysyłając w przyspieszonym tempie do „Domu Ojca”.
  Pragnę im przypomnieć, że obciążają swoje sumienia każdą – niepotrzebną lub przedwczesną śmiercią.
  I nie…życzę im, by ich lub ich najbliższych dotknęła któraś z tych chorób. Czy na pewno nie wyjadą do krajów w których marihuana jest legalna, by skorzystać z tej szansy?
  Dla mnie przykrym jest to, że mnie nie stać…

  1. Ja

   Zgadzam się z tobą, alkohol legalny a do czego doprowadza. Jak będziesz niósł flaszkę to spoko a za skręta bransoletki, kipisz i wyrok.

 3. fikumiku

  Popatrzcie rodacy co dzieje się na świecie i gdzie my ,jako naród jesteśmy.

 4. fikumiku

  Popatrzcie rodacy co dzieje się na świecie a gdzie my się znajdujemy i komu to zawdzięczamy.

 5. ArtZ

  Teraz zamiast nad Bałtyk czy w Tatry, będziemy masowo jeździć do braci Chorwatów. ;P

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com