583 1

Bezpieczeństwo stosowania medycznej marihuany w leczeniu przewlekłego bólu

Kanadyjski zespół badawczy kierowany przez dr Mark Ware z Research Institute of the McGill University Health Centre (RI-MUHC) w Montrealu zakończył badania na temat bezpieczeństwa stosowania medycznej marihuany wśród pacjentów cierpiących na przewlekły ból.

Naukowcy odkryli, że u pacjentów z przewlekłym bólem, którzy stosowali marihuanę codziennie, nie odnotowano żadnych poważnych działań niepożądanych. Wyniki zostały opublikowane w Journal of Pain i będą służyć jako punkt odniesienia na temat skutków ubocznych marihuany w leczeniu przewlekłego bólu.

„Jest to pierwsze i największe badanie na temat bezpieczeństwa stosowania konopi medycznych przez pacjentów cierpiących na przewlekłe bóle, jakie kiedykolwiek przeprowadzono,” powiedział główny autor badań – dr Mark Ware.

Metodologia badania

Naukowcy przebadali 215 dorosłych pacjentów cierpiących na przewlekły ból, którzy używali marihuany medycznej, a wyniki porównali z grupą kontrolną 216 pacjentów cierpiących na przewlekły ból, którzy nie stosowali marihuany. W badaniu wzięło udział siedem centr naukowych z Kanady (Fredericton, Halifax, London, Montreal, Toronto i Vancouver).

Użytkownicy konopi mieli dostęp do marihuany zawierającej 12,5% THC pochodzącej od licencjonowanego producenta. W każdym miesiącu marihuana była dostarczana przez aptekę, a pacjenci raportowali jej zużycie. Wraz z informacjami na temat działań niepożądanych, pacjenci przeszli badania czynności płuc i funkcji poznawczych. Poproszono ich także o opisywanie ich bólu, nastroju, a także jakości życia w trakcie roku badań. Średnia ilość stosowanej marihuany to około 2,5g dziennie, która była waporyzowana, palona lub spożywana w postaci jadalnej.

„Zebrane dane pokazują, że codzienni użytkownicy marihuany nie doznali żadnych skutków ubocznych, w porównaniu do grupy kontrolnej.” powiedział dr Ware.

Zalety i wady terapii marihuaną

Nie znaleziono dowodów na szkodliwy wpływ marihuany na funkcje poznawcze wśród konsumentów konopi. Zaobserwowano natomiast znaczne zmniejszenie poziomu odczuwania bólu, niepokoju, a także poprawę jakości życia, w porównaniu z grupą kontrolną.

Naukowcy wykazali jednak zwiększone ryzyko nieszkodliwych działań niepożądanych wśród konsumentów konopi, takich jak ból głowy, nudności, zawroty głowy, senność czy problemy z oddychaniem spowodowane przez palenie.

„Ważne jest, aby pamiętać o ograniczonych możliwościach badań,” dodaje dr Ware. Pacjenci zostali wybrani przez nas, a nie losowo. Dodatkowo, większość z nich to doświadczeni użytkownicy. To co ustaliliśmy to, że marihuana jest stosunkowo bezpiecznym lekiem, kiedy jest używana przez osoby, które stwierdziły, że im pomaga. Nie możemy natomiast wyciągnąć wniosków na temat jej bezpieczeństwa w kwestii nowych użytkowników.”

Link do badań: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1526590015008378 

mmpoziom

Wszystkich pacjentów zapraszamy do rejestracji na FORUM O MEDYCZNEJ MARIHUANIE. To miejsce, w którym możesz porozmawiać z innymi pacjentami, specjalistami i znawcami konopi.

medycznamarihuana
O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com

Zapisz się do naszego newslettera