437 1

Badania: Używanie marihuany nie prowadzi do obniżenia poziomu IQ i problemów z edukacją

Twierdzenie, że regularne używanie marihuany wpływa na obniżenie poziomu inteligencji i powoduje trudności w nauczaniu jest częstym argumentem przytaczanym przez jej przeciwników.  Co na ten temat mówią naukowcy?

Bez tytułuStosowanie marihuany wśród dorosłych nie powoduje obniżenia IQ ani nie prowadzi do problemów z edukacją – pokazują wyniki badania opublikowane w międzynarodowym magazynie naukowym The Journal of Psychopharmacology.

Brytyjscy badacze ocenili związek między wzrastającym użyciem marihuany wśród 15 latków i wynikami w nauce wśród 16 latków. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 2235 nastolatków.

Po wyeliminowaniu zmiennych zakłócających takich jak depresja, czy palenie papierosów, które mogłyby wpłynąć na wynik badania, naukowcy stwierdzili:

,,Ci z badanych, którzy do tej pory mieli styczność z marihuaną minimum 50 razy nie różnili się pod względem poziomu IQ i wyników osiąganych w nauce od tych, którzy nie używali jej nigdy’’

Co ciekawe, wykryto związek między paleniem papierosów, a słabszymi wynikami w nauce – nawet po wyeliminowaniu czynników zakłócających, dane wskazują na to, że palenie papierosów przyczynia się do obniżenia poziomu inteligencji ogólnej i wpływa na pogorszenie wyników w nauce.

Badacze podsumowują: ,,Twierdzenie, że używanie marihuany prowadzi do obniżenia poziomu IQ i trudności w uczeniu się nie zostało potwierdzone wynikami tego badania’’

Z kolei badanie przeprowadzone w Nowej Zelandi w 2012 roku i opublikowane w The Proceedings of the National Academy of Sciences wskazuje na to, że częste używanie marihuany wśród osób poniżej 18 roku życia było związane z niższym poziomem IQ w późniejszym wieku. Niezależna recenzja tego badania opublikowana później w tym samym magazynie twierdzi jednak, że w badaniu nie zostały uwzględnione zmienne zakłócające takie jak różnice socjalno-ekonomiczne, które mogły wpłynąć na wynik badania, a zmiany w psychice badanych mogą nie mieć żadnego związku ze stosowaniem przez nich marihuany.

cannabis-professor

Nowsze badanie opublikowane na łamach Drug and Alcohol Dependence w 2015 roku sugeruje, że:

Efekty długotrwałego stosowania marihuany przez nastolatków ,,są znikome w porównaniu do długotrwałego używania alkoholu i papierosów.’’

Wyniki poszczególnych badań nieco różnią się od siebie i nie dają jednoznacznej odpowiedzi, jednak wszystko wskazuje na to, że okazjonalne używanie marihuany nie ma wpływu na ogólny poziom inteligencji i nie utrudnia przyswajania wiedzy w przyszłości.

Źródło: reset.me

Komentarze

Komentarzy

medycznamarihuana
O autorze:

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej www.medycznamarihuana.com (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

1 KOMENTARZ

  1. Maria Magdalena

    Mam toczen i jak mozna zazywac olejek CBD…….

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com

Zapisz się do naszego newslettera