250 0

23% VAT zostaje! Medyczna marihuana nie będzie tańsza

Spółka Spectrum Cannabis, należąca do kanadyjskiej grupy kapitałowej Canopy Growth od stycznia tego roku sprowadza do Polski susz o wysokiej zawartości THC. Medyczną marihuanę pacjenci mogą nabyć w wybranych aptekach na podstawie wystawionej przez lekarza recepty.

Na chwilę obecną cena za jeden gram suszu waha się średnio od 65 do 70zł. Całkowity koszt terapii wiąże się zatem ze sporym wydatkiem, który mocno nadwyręża domowy budżet. Z tego też powodu wielu pacjentów, mimo zainteresowania terapią cannabis, nie może z niej skorzystać. Medyczna marihuana w Polsce nie jest w żaden sposób refundowana jak ma to miejsce np. w Niemczech, czy w Czechach.

Wysoka cena suszu w dużej mierze spowodowana jest opodatkowaniem go aż 23% VAT-em, co do którego przedstawiciele Spectrum Cannabis od początku mieli pewne wątpliwości:

 Przed wprowadzeniem suszu na rynek wystąpiliśmy do Głównego Urzędu Statystycznego o jego kategoryzację w celu ustalenia należnego podatku. Został zaliczony do substancji farmaceutycznych, a nie produktów leczniczych objętych preferencyjną stawką. Uznaliśmy, że nie jest to prawidłowe, dlatego na początku poprosiliśmy Krajową Informację Skarbową o interpretację, a tym samym stwierdzenie, czy nałożony podatek ustalono poprawnie.” – wyjaśniał w jednym z wcześniejszych wywiadów Tomasz Witkowski, menedżer na kraj w Spectrum Cannabis

Taniej nie będzie!

Dziś już wiemy, że Krajowa Informacja Skarbowa nie widzi podstaw, dla których podatek VAT powinien zostać obniżony do 8%. Taka sytuacja byłaby możliwa tylko w odniesieniu do produktów leczniczych w rozumieniu prawa farmaceutycznego, dopuszczonych do obrotu w Polsce. Po wnikliwej analizie przepisów uznano, że produkt sprowadzany przez Spectrum Cannabis jest surowcem farmaceutycznym, a nie produktem leczniczym, a pojęcia te nie są tożsame ze sobą.

Co to oznacza dla polskich pacjentów? Cena medycznej marihuany w najbliższym czasie się nie zmieni.

Przedstawiciele Spectrum Cannabis zapowiedzieli odwołanie.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne są na stronie www.BioHemp.pl


Sandra Jurkiewicz
O autorze:

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres E-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasze kanały społecznościowe

Kontakt

biuro@medycznamarihuana.com